شیکاگو ، پراجراترین نمایش تاریخ برادوی


«شیکاگو» به دومین نمایش فهرست پر اجراترین نمایش‌های تاریخ برادوی رسید.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، تقریبا دو ماه دیگر در ۲۳ نوامبر (دوم آذر) اجرای جدید «شیکاگو»، نمایش برنده جایزه تونی برای هفت هزار و چهارصد و هشتاد و ششمین بار روی صحنه می‌رود و بدین ترتیب به رتبه دوم جدول پر اجرا‌ترین نمایش‌های تاریخ برادوی می‌رسد.  رتبه اول در دست «شبح اپرا» است که هنوز روی صحنه است. رتبه سوم هم در اختیار نمایش «گربه‌ها» است.

در این اجرای تاریخی چهار تن از بازیگران اصلی این نمایش هم حضور خواهند داشت که همگی برنده جایزه تونی شده‌اند؛ آن رینکینگ، بین نووریت، جیمز تاتون و جوئل گری. این چهار بازیگر در اولین اجرای «شیکاگو» به ترتیب نقش‌های راکی هارت، ولما کلی، بیلی فلین و ایموس هارت را بازی می‌کردند و در اجرای ۲۳ نوامبر حضوری کوتاه در نمایش خواهند داشت.

بری ویسلر، تهیه کننده این نمایش گفت: «واقعا لذت‌بخش است که این چهار ستاره را پس از ۱۸ سال دوباره روی صحنه بیاوریم. واقعا باورش سخت است، اما دو هفته دیگر «شیکاگو» برگی جدید در تاریخ برادوی باز می‌کند. این نمایش یک موزیکال حیرت‌انگیز است که از آزمون زمان سربلند بیرون آمده است. همه اینها را مدیون خالقان این نمایش یعنی جان کندر، فرد اب و باب فاسی هستیم. همچنین باید از تعداد زیادی بازیگر، طراح، کارگردان، گریمور و خیلی‌های دیگر تشکر کنم که در تمام این سال‌ها روی صحنه و پشت صحنه این نمایش فعالیت کردند.»

در ماه اکتبر نمایش «شیکاگو» شانزدهمین تور سراسری خود در آمریکا را شروع می‌کند و در ۳۰ شهر از جمله در سان فرانسیسکو، کانزاس سیتی، واشنگتن و بالتیمور روی صحنه می‌رود.

داستان نمایش در سال ۱۹۲۹ در شیکاگو رخ می‌دهد. دو زن خواننده به جرم قتل نامزدانشان به زندان افتاده‌اند. در زندان درگیری‌هایی بر سر چگونگی آزادی از زندان بین این دو نفر اتفاق می‌افتد که ظرف مدت کوتاهی سوژه اصلی رسانه‌ها می‌شوند.

در اجرای جدید این نمایش بیانکا ماروکین نقش راکسی هارت، عمرا-فی رایت نقش ولما کلی، کریستوفر فیتزجرالد، بازیگر نامزد دو جایزه تونی نقش بیلی فلین، پل سی. وگت نقش ایموس هارت، کارمن روبی فلوید نقش ماترون مورتون و آر. لوئیس نقش مری سان‌شاین را بازی می‌کنند.

البته این نمایش بیش از ۱۵ بازیگر دیگر هم دارد. در پشت صحنه این نمایش هم تعدادی از معروف‌ترین چهره‌های برادوی فعال هستند؛ طراحی صحنه نمایش کار جان لی بیتی، طراحی لباس کار ویلیم آیوی لانگ برنده جایزه تونی، نورپردازی کار کن بیلینگتن برنده جایزه تونی و کارگردانی آن برعهده لزلی استیفلمن است.

«شیکاگو» اولین بار نوامبر سال ۱۹۹۶ در سالن ریچارد راجرز برادوی روی صحنه رفت و تا فوریه سال ۱۹۹۷ روی صحنه ماند. بعد نمایش به سالن شوبرت برادوی رفت و تا سال ۲۰۰۳ روی صحنه بود. اجرای جدید این نمایش در سالن آمباسدور از ژانویه سال ۲۰۰۳ شروع شده است و فعلا در همین سالن اجرا می‌شود.

این نمایش سال ۱۹۹۷ جازه تونی بهترین اجرای جدید و همچنین بهترین بازیگر مرد (دو جایزه)، بهترنی کارگردانی برای والتر بابی، نورپردازی و طراحی حرکات را به خانه برد. طراحی حرکات اجرای اصلی کار باب فاسی کارگردان برنده اسکار هالیوود و سازنده فیلم مهم «All That Jazz» بود.

براساس نمایشنامه «شیکاگو» فیلم برنده جایزه اسکار «شیکاگو» (۲۰۰۲) ساخته شد که کارگردان آن راب مارشال و بازیگرانش رنی زلوگر، کاترین زتا جونز، ریچارد گیر، جان سی ریلی، و کویین لطیفه بودند.

منبع: پلی بیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *