صبا قاسمی : از بازیگران سندروم داون خیلی چیزها یاد گرفتم .


صبا قاسمی از بازیگران نمایش “پزشک نازنین” به کارگردانی حسین رحیمی که در اپیزود انتخاب بازیگر به ایفای نقش می پردازد ، فارغ التحصیل رشته ی کارگردانی سینما است و تاکنون در زمینه های مختلفی همچون تئاتر ، سینما ، تلویزیون و رادیو فعالیت داشته است . به بهانه ی اجرای نمایش “پزشک نازنین” خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با وی داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید .

تئاتر فستیوال

صبا قاسمی با بیان اینکه حدود دو سال پیش در نمایش “روبل های نازنین” (پزشک نازنین) به کارگردانی حسین رحیمی بازی کرده است ، گفت : در آن اجرا بازیگران سندروم داون با ما نبودند و آقای رحیمی تصمیم گرفتند مانند کارهای دیگر گروه تئاتر پاپیون ، این نمایش را نیز با بچه های سندروم داون کار کنند ولی تفاوت آن با سایر کارها این بود که می خواستند بازیگرهای سالم و بازیگرهای سندروم داون در کنار هم این فعالیت را داشته باشند .

 او در ادامه اضافه کرد : زمانی که با بچه ها آشنا شدم ، خیلی خوشم آمد و برایم انگیزه ای شد تا کارهای دیگری که شاید از نظر مالی برایم بهتر بود را کنار بگذارم و در کنار این بچه ها کار کنم . از اینکه در این مدت هر کاری به من پیشنهاد شد نتوانستم بروم ، واقعا پشیمان نیستم . کنار بچه ها لذت بردم و خیلی چیزها از آن ها یاد گرفتم . گاهی اوقات می بینم که زودتر از ما حس می گیرند ولی ما همچنان درگیر یک سری حاشیه ها هستیم . تجربه ی خوبی بود و امیدوارم باز هم بتوانم کنار این بچه ها کار کنم ، این را از صمیم قلبم می گویم .

قاسمی در مورد نحوه ی برخورد و تعامل با بازیگران سندروم داون در گروه نمایش “پزشک نازنین” گفت : ما در گروه اصلا به گونه ای رفتار نمی کردیم که این بچه ها فکر کنند میان ما با آن ها تفاوتی هست . من همانطوری که خیلی راحت با خانم کمالی صحبت می کردم ، همانطور هم با بچه های دیگر صحبت می کردم . ولی این دوستان یک نوع قلق خاصی دارند و باید به گونه ای با زبان خودشان با آن ها حرف بزنیم . سعی می کردیم این قضیه را رعایت کنیم و یک سری از مسائل را از راه محبت و دوستی مطرح کنیم . و کار کردن کنار آن ها ، واقعا برای من لذت بخش است .

این بازیگر تئاتر در مورد مدت زمان تمرین نمایش “پزشک نازنین” به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : من چون قبلا این نمایش را کار کرده بودم و اپیزودم از بقیه جدا بود ، اندکی قضیه فرق می کرد و شاید حدود کمتر از یک ماه سر تمرین های “پزشک نازنین” آمدم  ولی سایر اعضای گروه حدود ۹ ماه تمرین کردند .

صبا قاسمی در پایان در مورد همکاری با حسین رحیمی گفت : آقای رحیمی روال کار خاص خودش را دارد و نظم و قانون برایش خیلی مهم است . فرقی نمی کند که من باشم یا یکی از بچه های سندروم داون ، باید همه طبق مقررات بیاییم و طبق مقررات برویم . من کار کردن با ایشان را دوست دارم ، شاید سخت گیری های ایشان باعث شده است که حدود ۵ سال به طور ثابت با گروه پاپیون همکاری کنم . امیدوارم گروه تئاتر پاپیون همچنان برقرار باشد و من باز هم در این گروه فعالیت کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *