در مصاحبه اختصاصی تئاتر فستیوال :

طاها و ماهان عابدی : به سمت هر هنری که علاقه دارید ، بروید / نویسندگی و کارگردانی تئاتر مدرسه برعهده ماست


 طاها و ماهان عابدی بازیگران مستعد کودک در زمینه تئاتر هستند که با بازی در نمایش «برگشتن» به کارگردانی حسین مسافرآستانه در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارند . این دو برادر پیش از این ، در نمایش های مختلفی چون « سانتی متر» ، «مکبث» ، « عروسی خون » ، « چرا خرسها دمهای کوتاهی دارند » ، « کاتر پیلار » و … بازیگری را تجربه کرده اند . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با برادران عابدی انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

لطفا خودتان را معرفی کنید و از حضور در جشنواره تئاتر فجر بگویید .

ماهان عابدی : من و برادرم طاها ، متولد ۱۳۸۷ هستیم و هر دو به طور حرفه ای به مدت دو سال ، تئاتر کار می کنیم  .

از چه سالی تئاتر را شروع کردید ؟

طاها عابدی : من از هفت سالگی تئاتر را شروع کردم و اولین تئاتر من « اپرای عشق و عقل آدمی » با آقای پرواز همای به کارگردانی استاد امیر دژاکام بود . من اکنون هم شاگرد ایشان هستم  .

نمایش ” برگشتن ” با میزانسن های پیچیده ای همراه بود . این اجرا چه سختی هایی برای شما به عنوان بازیگر داشت  .

ماهان عابدی : من چون با دراماتورژ این نمایش آقای مرتضی شاه کرم پیش از این اجرا در نمایش “سانتیمتر” که به همین شیوه اجرا می شد ، همکاری داشتم و در جشنواره تئاتر فجر هم شرکت کرده بودیم و حتی در جشنواره تئاترشهر جایزه گرفتیم ، برای من کار خیلی سختی نبود . ولی تمرینات ما به این صورت بود که از ساعت ۸ تا ۱۱ شب تمرین داشتیم و ما باید ۷ صبح مدرسه می رفتیم و این کار را برای ما بسیار سخت می کرد .

در نمایشهای کودک و نوجوان هم تا به حال بازی کرده اید ؟ در چه کاری ؟

طاها عابدی : بله ، سال گذشته با نمایش « کاترپیلار » .

بیشتر بازی در نمایش های کودک و نوجوان را می پسندید یا بزرگسال ؟

طاها عابدی : من نمی توانم بین این دو فرق بگذارم چون هر دو را دوست دارم .

در تئاترهای مدرسه شرکت می کنید ؟

ماهان عابدی : در تئاتر های مدرسه کارگردانی را به عهده من و طاها می گذارند . در حال حاضر ، در مدرسه مان ، دبستان شیخ طوسی ، مشغول کارگردانی نمایش « شاه » و دکلمه خوانی و سرود هستیم . چون معلم ما می داند که ما بازیگر هستیم . از معاونت مدرسه خواستند که نمایش امسال  را به کلاس ما بسپارند و از ما خواستند که این کار را قبول کنیم و اکنون زنگ های آخر ، تمرین می کنیم . من نویسنده آن کار هستم و طاها کارگردان است .

از کارهای آینده خود بگویید  .

طاها عابدی : یک نمایش از آقای دژاکام و یک نمایش هم از خانم دارا ، به نام ” شاید نجات یابیم ” به من پیشنهاد شده است که از هفته بعد تمرینات آن شروع می شود .

تمرینات این نمایش به چه صورت بود ؟ جدا از گروه تمرین می کردید یا همراه با گروه ؟

طاها عابدی : همراه با گروه بودیم .

چه قسمت هایی از تمرینات سخت بود ؟ تمرینات زیاد ، خسته تان نمی کرد ؟

طاها عابدی : بله خیلی خسته کننده بود . چون ما ساعت ۱۱ شب ، تمریناتمان تمام می شد و وقتی به خانه می رسیدیم ساعت ۱۲شب بود و باید تازه شام می خوردیم و  7 صبح به مدرسه می رفتیم .

در جشنواره سال گذشته شرکت کردید ؟

ماهان عابدی : بله . سال گذشته با چهار اثر در جشنواره حضور داشتیم ، یک فیلم سینمایی و سه نمایش . « مکبث » ، « چرا خرس ها دم های کوتاهی دارند » و « کاترپیلار » و « سانتیمتر »  .

در جشنواره امسال کاری دیدید ؟

طاها عابدی : تا الان ندیدیم و مشغول تمرین نمایش « برگشتن » بودیم .

در پایان حرفی باقی مانده که دوست دارید بگویید ؟ 

ماهان عابدی : کسانی که تئاتر را دوست ندارند حتما یک بار هم که شده به تماشای تئاتر بیایند ، دیدن تئاتر ، از تلویزیون دیدن خیلی بهتر است . تئاتر یک حسی به آدم می دهد که تلویزیون ندارد . تلویزیون را رها کنید و به دیدن تئاتر بیایید .

طاها عابدی : اگر به هر رشته ای علاقه دارید به سمت همان رشته بروید و در آن رشته هنرنمایی کنید . چون من در تئاتر ، سینما و تلویزیون کار می کنم ، این را نمی گویم که بیایید اینجا کار کنید ولی به سمت هر هنری که علاقه دارید ، بروید و به پدر و مادرتان بگویید که در آن زمینه همیاری تان کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *