عرفانی: تمام دغدغه ام در جشنواره اجرای یک کار خوب بود


مصاحبه اختصاصی با سید احسان عرفانی کارگردان نمایش ” همچون که دراز کشیده بودم و داشتم می مردم “

سید احسان عرفانی

نسترن داوودی – تئاتر فستیوال :  پانزدهمین جشنواره تئاتر تجربه در روزهای سوم تا نهم اسفندماه سال جاری به دبیری رحمت امینی برگزار شد . نمایش  ” همچون که دراز کشیده بودم و داشتم می مردم ”  در هفتمین روز جشنواره پانزدهم تئاتر تجربه در سالن استاد سمندریان اجرا شد به این بهانه به سراغ کارگردان این نمایش رفتیم و در رابطه با این نمایش با ایشان به گفتگو پرداختیم .


سلام . لطفاً یک بیوگرافی کوتاه از خودتان برایمان بگویید .

–        من سید احسان عرفانی هستم . دانشجوی ادبیات نمایشی دانشگاه تهران هستم. برنده ی  یک دوره جایزه ی نمایشنامه ی جشنواره ی  دانشجویی شدم برای نمایش استخوان هایی که خاک کرده ایم . در این دوره هم در بخش نسل نو جشنواره ی فجر ، کار “تفریحات سالم و غیر سالم” را به کارگردانی مشترک خودم و فریبرز کریمی روی صحنه داشتیم که متن آن هم برای خودم بود .

راجع به نمایشتان توضیح دهید ؟

–  نمایش ما از رمان گور به گور نوشته ویلیام فاکنر ترجمه نجف دریابندری اقتباس شده بود ، حجم خود رمان خیلی زیاد است و ما بر روی بخش کوچکی از آن متمرکز شده بودیم .   داستان حول محور مرگ یک مادر خانواده ای که داستان آنها از رمان نقل می شود می گذرد . ما در آن قسمت متمرکز شده بودیم و کا ما یک اقتباسی از آن بود . متن این کار نوشته من نبود اقتباس حمزه امامی بود و من متنی را که ایشان نوشته بودند را کارگردانی کردم .

در چه جشنواره های دیگری شرکت کرده اید ؟

–        دو دوره در جشنواره دانشجویی شرکت داشتم و یک دوره در جشنواره فجر شرکت داشتم و جشنواره تجربه اولین تجربه کارگردانی من بود ولی در سه دوره گذشته بازی داشتم برای هر سه دوره هم کاندید بازیگری شدم و در یک دوره هم جایزه سوم بازیگری گرفتم و یک دوره در همایش های مکتب تهران کارگردان برتر شدم .

حالا با توجه به رزومه کاری که دارید چند درصد احتمال می دهید که نمایش شما در جشنواره جایزه بگیرد ؟

–        خیلی ارتباطی به رزومه ندارد خیلی ها ممکن است کار اولشان باشد و خیلی بهتر از من باشند یعنی این دلیل نمی شود که چون من رزومه خوبی دارم در نتیجه توانایی ام هم بیشتر است .

 به هر حال شما نسبت به کسی که برای اولین بار در جشنواره شرکت می کند ، برای مثال خیلی از شرکت کننده ها بودند که این اولین کار آنها بود که در جشنواره شرکت می کرد ، حالا شما که تجربه این جشنواره را داشتید چند درصد احتمال می دهید کارتان مورد قبول قرار گیرد ؟

–        من واقعیت اش را اگر بخواهم بگویم این است که من واقعا الان درگیری ام این نیست که این جایزه را بگیرم یا نگیرم یعنی من تمام دغدغه ام این بود که یک کاری را خوب و مرتب اجرا کنم که این اتفاق در حد خوبی در اجرای من افتاد ، حالا ممکن است خیلی از کارها کیفیت بالاتری داشته باشند و جایزه بگیرند . این موضوع خیلی درگیری خاصی برای من ندارد هرچند اگر جایزه  بگیرم خوشحال میشوم.

نمایش شما ۸ کاراکتر داشت ، دلیل این تعداد کاراکتر در نمایش شما چه بود ؟

–        ما چون از رمان اقتباس کرده بودیم البته شخصیت ها بیشتر بود و ما حتی یک سری را کم کردیم ما همه شخصیت های اضافه را حذف کردیم و تمرکزمان را بر روی خانواده گذاشتیم و نمی توانستیم خیلی از افراد خانواده کم کنیم به این دلیل که نویسنده معتقد بود هر کدام از شخصیت های خانواده یک بعدی از خانواده را نشان می دهند ولی هر چند ما تمام سعی یمان را کردیم که این را جمع کنیم  و تا جایی که ممکن است  یک خط داستانی را بر روی یکی از آدم ها پیاده کنیم .

جشنواره امسال را چطور ارزیابی می کنید ؟

–        من کارهای زیادی را ندیدم و من شخصا هیچ مشکلی با دبیرخانه نداشتم و همه کارها روی روال بود و امسال جشنواره نظم خیلی خوبی داشت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *