در افتتاحیه سمینار نمایش های آیینی و سنتی مطرح شد:

علی مرادخانی: باید داشته های ملی خود را باور کنیم .


معاون هنری وازرت فرهنگ و ارشاد اسلامی تئاتر را مقوم فرهنگ دانست و بر لزوم توجه به داشته های فرهنگی و ملی مان در این هنر تاکید کرد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ستاد خبری هیجدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، علی مرداخانی در آیین افتتاحیه ششمین سمینار نمایش های آیینی و سنتی با بیان این مطلب افزود: همواره گفته ایم که تئاتر مقوم فرهنگ است و امیدواریم به این موضوع بویژه در نمایش های آیینی و سنتی توجه ویژه ای شود. همچنانکه در این سال ها راهبرد اصلی ما این بوده که بتوانیم معرفتی عمومی نسبت به تئاتر ایجاد کنیم و فضای موجود و رشد کمی و کیفی نمایش های روی صحنه نیز نشان می دهد تئاتر ما از حالت کلوپی بودن بیرون آمده و با کمیت و کیفیت قابل ملاحظه آن رو به رو هستیم به طوری که در حال حاضر شبانه ۱۱۸ نمایش در تهران روی صحنه می رود.
مرادخانی که روز چهارشنبه ۸ شهریور ماه در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر سخن می گفت، بر ضرورت توجه به مباحث هویت ملی اشاره کرد و یادآور شد: در دوره ای بیشتر نمایش نامه های غیرایرانی روی صحنه می رفتند که ایرادی هم نداشت زیرا تئاتر هنری جهانی است اما امروزه استفاده از نگاه نمایشنامه نوسان خودمان، یکی از چالش های مهم ماست و دوستان ما در مرکز هنرهای نمایشی کوشیده اند بیشتر به این حوزه و بخصوص در حوزه نمایش های آیینی و سنتی توجه کنیم.
او ادامه داد: در کشورمان دستمایه های اصیلی داریم که در وهله نخست باید خودمان آنها را باور کنیم و در مرحله بعدی بتوانیم آنها را به دیگران معرفی کنیم تا اگر هنرمندی از خارج از کشور به ایران آمد و خواستار دیدن یک نمایش ایرانی بود، بتوانیم کاری در خور را به او نشان دهیم.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد افزود: راهبرد اصلی ما این است که تئاتر بتواند معرفت عمومی جامعه را ارتقا دهد و داشته های خودمان را معرفی کند و این موضوع در آینده باید بیشتر مورد توجه باشد چراکه در حال حاضر جوانان زیادی به بدنه تئاتر ما می پیوندند.

در ادامه مهدی شفیعی مدیر ادراه کل هنرهای نمایشی نیز جشنواره نمایش های ایین و سنتی را متنوع ترین رویداد فرهنگی کشور دانست و با برشمردن بخش های گوناگون این جشنواره، داز بخش جوانه های نمایشی به عنوان یکی از ویژگی های مهم این جشنواره یاد کرد که با هدف معرفی و ترویج نمایش های آیینی و سنتی در بین کودکان و نوجوانان طراحی شده است که در آن ۱۱ نقال کودک حضور دانرد که از این میان ۶ نفر دختر هستند.
وی ادامه داد: اداره کل هنرهای نمایشی همه توان خود را برای توجه به نمایش های آیینی و سنتی مصروف داشته و دارد هرچند در این زمینه ایرداهایی هم داریم اما ظاهرا برخی نهادها که باید در این حوزه فعال باشند، این مسئولیت را فراموش کرده اند و کسی هم در این زمینه از آنها پرسشی نمی کند و این در حالی است که ۶۰ مرکز آموزش عالی در تئاتر درایم که دست کم ۲۰ تای آن فعال هستند و باید پژوهش جزو سرفصل های آنان باشد اما چه پژوهشی از آنان دیده ایم؟!
سپس داوود فتحعلی بیگی دبیر جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در سخنانی گفت: خوشحالم بذر این جشنواره که در سال ۶۸ با ۱۲ نمایش آن را کاشتیم، به مرحله ای رسیده که امروز نزدیک به ۵۵۰ اثر متقاضی شرکت در بخش های گوناگون جشنواره هستند.
او با ابراز خرسندی از رشد کمی و کیفی آثار شرکت کننه در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی ادامه داد: در بسیاری از کشورها برای نمایش های آیینی و سنتی شان یک وازرتخانه دارند اما در اینجا فقط یک دفتر داریم بدون اینکه هنرستان یا رشته تخصصی دانشگاهی برای آموزش این هنرها داشته باشیم و امیدوارم تا دیر نشده این اروزی ما نیز به تحقق برسد.
بر اساس این گزارش، این سمینار با حضور دکتر محمد حسین ناصربخت دبیر ششمین سمینار نمایش های آیینی و سنتی، کار خود را آغاز کرد و ناصربخت ریاست جلسه نوبت صبح را بر عهده داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *