علی نصیریان در اختتامیه جشنواره تئاتر شهر : هر شهری نیاز به برنامه‌های زنده فرهنگی و هنری دارد


مراسم اختتامیه سومین جشنواره سراسری «تئاتر شهر» شامگاه جمعه ۱۸ مهرماه با حضور چهره‌های هنر و تئاتر و همچنین برخی مدیران و مسئولان شهری در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد و طی آن علی نصیریان رئیس دوره سوم جشنواره خطاب به جوانان تئاتری، بر تولید و اجرای نمایشنامه‌های ایرانی برگرفته از جامعه ایرانی تأکید کرد.
 سینما فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از مهر ، مراسم اختتامیه سومین جشنواره سراسری «تئاتر شهر» که با حمایت سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و دبیری شهرام کرمی برگزار شد، با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، همچنین اجرای قطعه «مهربانی» توسط گروه کر «امید»، آغاز شد. سپس شهرام کرمی دبیر جشنواره با دعوت امین زندگانی که اجرای برنامه را بر عهده داشت، به ایراد سخنانی پرداخت. کرمی بعد از ارائه گزارشی از جشنواره سوم و همچنین تشکر و قدردانی از حامیان و همراهان برگزاری این دوره از جشنواره «تئاتر شهر»، بر تلاش دبیرخانه جشنواره برای اجرای عمومی شدن آثار جشنواره تأکید کرد.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم که با حضور قابل توجه هنرمندان و شرکت کنندگان در جشنواره در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای اندیشه همراه بود، علی نصیریان رئیس جشنواره سوم «تئاتر شهر» سخنرانی کرد. وی دیدار چهره‌های هنری با یکدیگر را در چنین مراسمی از ویژگی‌های برگزاری جشنواره‌های تئاتری نظیر جشنواره «تئاتر شهر» دانست.
این نمایشنامه نویس، کارگردان و بازیگر با سابقه تئاتر با بیان اینکه در شرایط فرهنگی ما برگزاری این جشنواره‌ها لازم است، یادآور شد: پیش از انقلاب برای پیشنهاد ساخت سالن تئاتر بعد از طی مراحل اداری مختلف نزدیکی از شهردارها رفتم که هیچ سرانجامی نداشت. اما بعد از انقلاب شاهد عملکرد خوب شهرداری در زمینه تئاتر هستیم. هر شهری نیاز به یکسری برنامه‌های زنده فرهنگی و هنری دارد که محلی سالم به لحاظ فرهنگی و شناخت زیبایی، هستند.

نویسنده و کارگردان نمایش «بلبل سرگشته» تأکید کرد: تئاتر یکی از جذاب‌ترین حرکات است. حالا زمان آن است که شهرداری به غیر از تالار وحدت و تئاتر شهر که ساخت آن‌ها متعلق به پیش از انقلاب است، تئاتری جدید راه‌اندازی کند.

نصیریان با اشاره به حمایت ضعیفی که از فرهنگ وجود دارد، شکل گیری و فعالیت گروه‌های حرفه‌ای تئاتر را عامل جدی شدن تئاتر دانست و افزود: باید به گروه‌های حرفه‌ای تئاتر امکان و اعتبار داده شود.
رئیس سومین جشنواره سراسری «تئاتر شهر» در پایان سخنان خود خطاب به جوانان تئاتری تأکید کرد: به سراغ انسان و اندیشه بروید. با خلاقیت و بر اساس مسائل جامعه خودتان نمایشنامه و تئاتر ایرانی تولید و اجرا کنید و کمتر به سراغ ترجمه بروید. البته من اجرای آثار ترجمه شده را نفی نمی‌کنم ولی مهم تولید و اجرای آثار ایرانی است.
اجرای نقالی «آرش کمانگیر» توسط آرین شریعتی نقال نوجوان از دیگر برنامه‌های مراسم اختتامیه جشنواره «تئاتر شهر» بود. همچنین مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود. وی در ابتدای سخنان خود با اشاره نقل «آرش کمانگیر» توسط نقال نوجوان، یادآور شد: من هم وظیفه دارم از آرش‌های کمانگیری صحبت کنم که جان خود را در ۸ سال جنگ تحمیلی فدا کردند. حالا نیز زمانی جنگ تحمیلی نرم است، لذا آرزو می‌کنم آرش‌های کمانگیر حاضر ما که نوجوانان و جوانان هنرمند هستند، بتوانند در عرصه فرهنگ و هنر در مقابل این جنگ نرم تحمیلی ادای دین کنند و نام خود را جاودانه کنند.

نایب رئیس شورای شهر تهران توجه به نیازهای فرهنگی و برطرف کردن آن‌ها را از جمله حقوق شهروندان دانست که مسئولان و دولت‌مردان باید نسبت به این حقوق شهروندان انجام وظیفه کنند.

طلایی در ادامه خطاب به خانواده تئاتر نوید داد که در سال جاری بزرگترین تالار نمایشی کشور و خاورمیانه آماده بهره‌برداری ‌می‌شود.
این مدیر شهری همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم و تئاتر «شهر»، یادآور شد: ما به دنبال حمایت از هنرمندان برای تولید آثاری با موضوع سبک زندگی در این جشنواره‌ها هستیم و برگزاری چنین جشنواره‌هایی خوب است.
نایب رئیس شورای شهر تهران متذکر شد: برای از پا در آوردن یک تمدن به ۳ محور خانواده، نظام آموزشی و بی‌خاصیت و بی‌اثر کردن الگوها و المان‌های مرجع هدایتگر یک جامعه توجه می‌شود. ما با هنر و فرهنگ می‌توانیم با این تهاجم مقابله کنیم. ما به تئاتر به عنوان زیربنای فرهنگ و هنر و کارگاه تربیت نسل جوان نگاه می‌کنیم و تئاتر که بی‌واسطه مفهوم را به مخاطب منتقل می‌کند، به صورت مستقیم بر سبک زندگی نیز تأثیرگذار است.
طلایی تأکید کرد: مدیریت شهری در دوره جدید بر استفاده از زبان هنر و تئاتر تأکید دارد و از هنرمند حمایت می‌کند.
تجلیل از اسماعیل خلج، اجرای موسیقی توسط رسول نجفیان و همچنین پخش تصاویری از زنده‌یاد محمود استادمحمد در بخش معرفی برگزیدگان «تئاتر باران» جشنواره سوم «تئاتر شهر» از دیگر بخش‌های قابل توجه مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره بود.
بخشی اصلی مراسم اختتامیه سومین جشنواره سراسری «تئاتر شهر» نیز به معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره اختصاص داشت .

گفتنی است سومین جشنوار تئاتر شهر به دبیری شهرام کرمی از ۱۱ تا ۱۸ مهرماه در تهران برگزار شد .

يک نظر ثبت شده است .

  1. ملیکا گفت:

    چراعکسای مراسمو نمیزارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *