در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

علی پویان : برای اجرای ” دکتر استوکمان ” همانند ایبسن مقاومت کردم .


نمایش ” دکتر استوکمان ( دشمن مردم ) ” نوشته هنریک ایبسن و کارگردانی علی پویان یکی از نمایش هایی است که به عنوان میهمان در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفت . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این اثر نمایشی داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

علی پویان کارگردان نمایش ” دکتر استوکمان ( دشمن مردم ) ” در رابطه با انتخاب این نمایشنامه گفت : ” من این متن را ۱۲ سال پیش انتخاب کرده بودم ، ولی نمی گذاشتند که این متن را اجرا کنم . من همچون ایبسن بسیار مقاومت کردم . ایبسن می گوید ” قوی ترین تنها ترین ” اما من می‌گویم ” قوی‌ترین مقاوم‌ترین” . من اراده کردم که این متن را به روی صحنه بیاورم و در نهایت این کار را انجام دادم .”

پویان در خصوص ویژگی های این متن گفت : ” ایپسن در این متن حرفی را می‌زند که حرفی جهانی است که شامل ایران هم می شود ، به همین دلیل فکر کردم به عنوان یک هنرمند وظیفه دارم که این متن را اجرا کنم .”

این نویسنده و کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه بعد از جشنواره تئاتر فجر اجرای عموم خود را آغاز خواهد کرد ، در رابطه با چگونگی انتخاب بازیگران این نمایش توضیح داد : ” یکی از لطف های خداوند به من این بود که با این بازیگران ” دشمن مردم یا دکتر استوکمان ” را به روی صحنه بیاورم ، متاسفانه بازیگران سریال های کذایی وقت من را گرفتند ، با بدقولی و بد اخلاقی هایشان من را اذیت کردند . حتی من به دلیل خبری که یکی از بازیگران همان سریال ها به من گفت که به دلیل بازی در سریال نمی تواند بر سر اجرا حاضر شود ، من آسیب فیزیکی دیدم . با شنیدن این خبر از روی پله برقی مترو با صورت بر زمین روی صفحه آهنی افتادم و خدا به من رحم کرد .”

پویان در پایان در رابطه با تغییرات اجرای عموم این نمایش گفت : “ در اجرای عموم این نمایش نسبت به اجرای جشنواره تغییرات کمی ایجاد خواهد شد  این احتمال وجود دارد که زمان نمایش کمی کوتاه شود .”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *