فراخوان سی­ و ششمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد


سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر یکم تا دوازدهم بهمن ۱۳۹۶ و در ۷ بخش تخصصی برگزار می شود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، فراخوان سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با احترام به دستاوردهای ارزشمند دوره ­های پیشین جشنواره و با تمرکز بر اصلاح بخشی از فرایندها با هم­ اندیشی دست ­اندرکاران تئاتر کشور در جهت ارتقای کیفی جشنواره تدوین و منتشر و در آن روند پیش روی جشنواره با توجه به چند نکته معرفی شده است.

حذف تدریجی بازبینی آثار به ­صورت فیلم ­- تئاتر با رجوع به اجراهای زنده، اصلاح فرآیند انتخاب آثار با تکیه بر خرد جمعی و مراجعه به آرای طیف وسیعی از کارشناسان و مدیران تئاتر، اعتبار بخشی به جوایز جشنواره با فرآیند استانداردسازی موضوع داوری و کاستن تعداد جوایز، مانند دیگر جشنواره های جهانی تئاتر، توجه به ظرفیت ­های نوین اجرایی با حمایت از گونه­ های مختلف تئاتر، تلاش برای هویت­ یابی و کارایی اجتماعی جشنواره تئاتر فجر در ترسیم روند جشنواره سی و ششم معرفی شده است.

جشنواره تئاتر فجر که توسط  اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و مؤسسه بین‌المللی تئاتر (ITI) برگزار می شود شامل بخش های مرور تئاتر ایران، تئاتر ملل، مهمان، بخش خارج از صحنه (Offstage)، بخش به ­علاوه فجر،  بخش مسابقه تئاتر ایران و بخش مسابقه تئاتر بین الملل می شود.

بخش مرور تئاتر ایران شامل آثاری خواهد بود که تولیدات اجرا شده در تالارهای نمایشی کشور، برگزیدگان جشنواره ­های تئاتر استانی و  آثار دانشجویی را در بر می گیرد. توضیحات شرایط و زمانبندی هر بخش به تفکیک در فراخوان آمده است.

بخش خارج از صحنه (Offstage) شامل هر گونه اجرا در خارج از صحنه و بیرون از فضاهای تئاتری متعارف با رویکرد تغییر در قراردادهای اجرایی، مکان اجرا و شکل  ارتباط با مخاطب است که بر اساس مکان اجرا، در دسته­ های اجرا در مکان­ های نامتعارف (در خیابان، اماکن تاریخی، ورزشگاه­ ها، محیط ­های طبیعی، کارخانه­ ها و اماکن متروک و…)، اجراهای کاربردی (درحوزه­ های مسئولیت اجتماعی؛ شامل اجرا با مهاجرین، سالمندان، معلولین، زندانیان، کودکان بیش فعال، اوتیسم، کودکان کار، روشندلان، نابینایان و….در خارج از صحنه و یا مکان های مرتبط) و  پرفورمنس آرت (Performance Art) قرار می گیرد.

مطابق فراخوان پایان مهلت ثبت در خواست حضور در بخش مرور تئاتر ایران۱۴ مرداد ۹۶ اعلام شده است و هنرمندان می توانند با مطالعه دقیق فراخوان و گاه شمار هر بخش برای حضور در جشنواره سی و ششم فجر اقدام کنند.

نشانی دبیرخانه تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کربن، شماره ۱۸، طبقه اول است.

سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری فرهاد مهندس پور برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *