فراخوان سی‌ و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد


فراخوان سی‌ و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد

تئاتر فستیوال

فراخوان سی ‌و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که توسط مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی ایران برگزار می‌شود، با شعار «سال فرهنگ، گامی به سوی تحقق تئاتر ملی» و «تئاتر ملی، هویت ایرانی» منتشر شد.

به گزارش تئاترفستیوال، این فراخوان با یادداشت اردشیر صالح پور آغاز شده است:

بسمه‌تعالی
یادداشت دبیر
سال فرهنگ، گامی به سوی تحقق تئا‌تر ملی
هنر تئا‌تر بارز‌ترین نشانه‌ زنده‌ فرهنگی ا‌ست. رفتار‌شناسی، مناسبات اجتماعی، رویکرد معنایی و گرایش‌های عدیده‌ اجتماعی، روحیه خصال ملی، جهان‌بینی و زیبایی‌شناسی، اعتقادات و ارزش‌ها، مواریث و معاریف فرهنگی هر کشوری در هنر و فرهنگ آن دیار موج می‌زند و چنین شاخصه‌هایی گویای هویت و معرفت‌شناسی یک ملت به شمار می‌روند.
هیچ ملتی با الگوی دیگران و اجرای نیمه آگاهانه‌ آن و آثار ملل دیگر به فرهنگ ملی دست نمی‌یابد. هر ملتی هویت خویش را داراست و نیک آن است که هنر یک ملت از چشمه جوشان و خلاقانه‌ فرهنگ هر کشور بجوشد و چون رودی خروشان بخروشد.

به عبارتی ذخایر ملی، مشترکات فرهنگی ا‌ست و هنری که بر هویت، مبتنی و متکی نباشد، جلوه‌گر ارزش‌های یک سرزمین نیست.ژ

تئا‌تر ملی آرزوی همیشگی هنرمندان تئا‌تر کشور بوده و دارای ابعاد و مختصات متفاوت و گوناگونی است و تحقق آن در گرو حضور همگان و تعامل هرچه بیشتر میان سلایق و ذائقه‌های متفاوت است.

حضور در ارتباطات جهانی بر پایه‌ ارزش‌های اسلامی- ایرانی و دستاوردهای ملی امکان پذیر است؛ هم‌چنان که تئا‌تر ملی در سایه‌ وفاق ملی هنرمندان تئا‌تر کشور حاصل می‌شود.
در شرایط کنونی، شناخت دقیق و معرفت‌شناسی قدیم با منظر جدید و خلاقیت‌های نوپا و نوین نسبت انفکاک ناپذیری دارد و آفرینش‌های نسل نو و تازه در کنار آثار فاخر ملی، همه و همه در جهت تحکیم و تعالی این مشارکت فرهنگی و هنری است.

ستاد برگزاری جشنواره از خانواده تئا‌تر ایران صمیمانه دعوت به عمل می‌آورد تا با همگامی و همدلی هرچه بیشتر در این رخداد ملی حضور به هم رسانده و تازه‌ترین دستاوردهای ذوقی و نمایشی خود را همپا با سایر هنرمندان تئا‌تر جهان و همزمان با جشن‌های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به منصه ظهور رسانند.
تئا‌تر ملی، هویت ایرانی

دبیر سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر
اردشیر صالح‌پور

متن کامل فراخوان سی ‌و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را می‌توانید به صورت فایل Pdf از اینجا ، دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *