لحظه­ شماری تا شروعی دیگر از “فصل شیدایی”


«سعید اسماعیلی» کارگردان نمایش بزرگ فصل­ شیدایی، از اجرای متفاوت این نمایش در استان زنجان خبر می­ دهد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط­ عمومی فصل شیدایی، تا ساعاتی دیگر، شانزدهمین اجرا از نمایش بزرگ فصل شیدایی در استان زنجان روی صحنه می­رود. گفت­وگوی کوتاهی با سعید اسماعیلی داشته­ایم که هم­اکنون مشغول تمرین نهایی با بیش از ۱۵۰بازیگر در استان زنجان است.

اسماعیلی می­ گوید: نمایش­ های بزرگی مثل بینوایان وجود دارد که سال ­هاست روی صحنه می ­رود، بدون آنکه تغییری در ساختار آن ایجاد شود. داستان این نمایش­ ها آنقدر جذاب است که حتی نسل­ های متفاوتی به اجرای همان اثر پرداخته و در هر اجرا، مخاطبان نیز استقبال می ­کنند. اما در مورد نمایش فصل ­شیدایی، ما بر آن بوده ­ایم تا با میهمان شدن در هر استان، متناسب با آن اقلیم، فصل­ شیدایی را متفاوت و هماهنگ با آن شهر میزبان، اجرا کنیم.

کارگردان نمایش بزرگ فصل­ شیدایی می­ گوید: زنجان، مهد عزاداری و ارادت به سیدالشهداء (علیه السّلام) است. وجود حسینیه ­ی معروف اعظم زنجان که شهرت جهانی دارد و سابقه­ ی عزاداری­ های پُر سوز و گداز، در طراحی ما مؤثّر بوده است. گرچه فصل ­شیدایی، برگرفته از چند نمایش کوتاه از هبوط حضرت آدم تا حضور امام زمان است، اما در بخش نمایشی دفاع مقدس، بر آن شدیم تا با پرداختن به ماجرای عملیات کربلای ۴ که شیردلان زنجانی در آن حضور داشتند، فصل دیگری را برای مخاطبان، رقم بزنیم.

سعید اسماعیلی افزود: چند وقت پیش بود که بدن­ های مطهر غواصان شهید کشف و طی مراسم تشییع باشکوهی توسط مردم، آنان مورد استقبال قرار گرفتند. همان­طور که م ی­دانید تعداد زیادی از آن غواصان شهید، اهالی زنجان بودند. ما بر آن شدیم تا در این فصل، به شهدای غواص بپردازیم و به همین­خاطر، اجرای این بخش نمایشی، نیاز به تغییر در طراحی صحنه و اضافه شدن دریاچه­ای از آب داشت. با توجه به این نکته که در زنجان، دریاچه­ای وجود ندارد، با تلاش همه­ ی عوامل توانستیم این بخش را به نمایش اضافه کنیم. از نکات جالب دیگر نیز استفاده از گویش و لهجه ­ی زیبای آذری است که در بخش­ هایی از این اجرا، به کار رفته است.

طراح و کارگردان این نمایش می­ گوید: برای پرداختن به عملیات کربلای۴ از زندگی «شهید یوسف قربانی» و همرزم او «شهید یعقوب علی­محمدی» شروع کرده­ایم تا به شهدای غواص بپردازیم. بخش نمایشی شهدای غواص، از نکات متمایز کننده­ ی فصل شیدایی در استان زنجان است. جالب است بدانید با توجه به نبود دریا در زنجان، غواصان شهید، طی زمان کوتاهی در دوران دفاع مقدس، آموزش غواصی را دیده و بسیار ماهرانه، آن را یاد گرفته و این­چنین، در دوران دفاع مقدس، افتخار آفریدند.

سعید اسماعیلی می­ گوید: بسیار امیدواریم تا این فصل نیز به خوبی و با استقبال چشمگیر مردم زنجان همراه شود و از آنان می ­خواهیم که از شب­ های اول، برای تماشای این نمایش حاضر شوند. چون در استا ن­های دیگر شاهد بودیم بعضی ­ها نتوانستند به تماشای فصل ­شیدایی بنشینند و از این فرصت بی­ نظیر، استفاده کنند. و در نهایت امیدوارم اجرای این نمایش هم در این استان، تمدید شود تا همه ­ی مردم حسینی زنجان، بتوانند مخاطب فصل ­شیدایی شوند.

نمایش میدانی و چندرسانه ­ای فصل ­شیدایی، از پنجم تا چهاردهم مردادماه با میزبانی بیش از پنج­ هزار نفر از ساعت ۲۰:۳۰ در استان زنجان، انتهای کوی فرهنگ، جنب بازار روز(جمعه بازار) اجرا می­شود.

«مؤسسه مُهَنّا» با حمایت و همراهی «سازمان­ هنری­ رسانه ­ای اوج» و  «سپاه انصارالمهدی استان زنجان» به تهیه و تولید این اثر پرداخته ­اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *