مجید خسرو آبادی : مردم به تعزیه علاقه مند هستند / درام تعزیه ، مردم را ترغیب به دیدن آن می کند


 شبیه خوانی «علی (ع) در احد» نوشته میرعزا با شبیه گردانی مجید خسروآبادی از تهران در بخش پاتوق نمایش های سنتی کودک و نوجوان نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی برگزار شد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با مجید خسروآبادی ، انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

مجید خسروآبادی ، دبیر کانون کهربای تعزیه ، درباره فعالیت این کانون به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : گروه ما که در بخش پاتوق نوجوان جشنواره نمایش های آیینی و سنتی به روی صحنه رفت ، گروه « مرثیه آفتاب » از کانون « کهربای تعزیه » بود که تعزیه « علی در احد » را روایت کرد و با وجود وقت محدودی که در جشنواره داشتیم ، بخش هایی از رشادت های حضرت علی (ع ) در جنگ احد را در این تعزیه به تصویر کشیدیم .  این گروه از سه سال گذشته ، اولین گروه نوجوان تعزیه خوانی بود که به همت فرهنگسرای اخلاق به مدیریت محترم منطقه چهارده تهران در کشور تشکیل شد و بچه ها ، ده مجلس تعزیه را حفظ هستند که آن را با آداب و صورت حرفه ای اجرا می کنند .

او درخصوص روایت تاریخی تعزیه « علی در احد » توضیح داد : این تعزیه مربوط به جنگ احد است که لشکر کفار به سمت کوه احد لشکرکشی می کنند و این آیه به پیغمبر (ص) نازل می شود که لشکر اسلام هم به سمت کوه احد حرکت کند و ایشان ، حضرت علی (ع) و حمزه سیدالشهدا را مسئول می کند تا لشکر را جمع آوری کنند و سپس به سمت کوه احد حرکت می کنند و اتفاقی که در جنگ می افتد این است که در جنگ ، شمشیر امام علی (ع) شکسته می شود و تیغی برای مبارزه ندارد و جبرئیل شمشیر ذوالفقار را از بهشت برای ایشان می آورد و  می گوید این را به علی (ع)  برسانید و پیغمبر (ص)  ذوالفقار را به ایشان می دهد . این کل روایتی است که در این تعزیه اجرا می شود .

خسروآبادی همچنین در رابطه با اجرایی که در نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی داشت و بازخورد مخاطبان با اثر توضیح داد : بازخورد مخاطبان بسیار خوب بود . فکر می کنم شلوغ ترین بخش اجرا در پاتوق نوجوان از لحاظ مخاطبان ، هنگام اجرای نمایش ما اتفاق افتاد . به صورت کلی مردم به تعزیه علاقه مند هستند . فضای موزیک و درام اثر ، مردم را ترغیب می کند به دیدن آن بیایند . از بچه ها هم راضی هستم و بسیار خوب اجرا کردند.

در پایان دبیر کانون کهربای تعزیه ، درباره اولین تجربه حضور خود در جشنواره گفت : کم و کاستی ها همیشه وجود دارد ولی به طور کلی باید بگویم که برپایی جشنواره امسال خوب بود و از همه ی دوستانی که زحمت کشیدند ، از آقایان شهرم کرمی ، داوود فتحعلی بیگی و مهدی صفارنژاد تشکر می کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *