در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

مجید کاظم زاده مژدهی : مشکل اساسی جشنواره ، نبود پول در حوزه هنر است


نمایش “مادر” نوشته فلوریان زلر و کارگردانی مجید کاظم زاده مژدهی از رشت یکی از نمایش هایی است که در بخش مسابقه تئاتر بین الملل در سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر در سالن تئاتر مولوی به روی صحنه رفت . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این اثر داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

معمولا برای به روی صحنه بردن یک نمایش ، به سراغ چه نوع نمایشنامه هایی می روید ؟

بنده بیشتر نمایشنامه های خودم را اجرا کرده ام و آثار خارجی معاصر را به دلیل محتوای نزدیک به جامعه ما و ساختار جذابشان روی صحنه برده ام . امسال نمایش های “روال عادی” ، “اتاق ورونیکا” و “مادر” را اجرا داشتم که هر سه از نویسنده های معاصر هستند .

چه مدت برای نمایش “مادر” تمرین داشتید و چند روز در رشت این نمایش را اجرای عموم برده اید ؟

چهار ماه تمرین و ۷ نوبت اجرا در تماشاخانه هامون رشت داشتیم .

استقبال از نمایش “مادر” چه در زمان اجرای عموم و چه در جشنواره تئاتر فجر چگونه بود ؟

بسیار خوب بود .

فلوریان زلر نمایشنامه ای به نام “پدر” نیز دارد که می توان گفت حال و هوای آن تقریبا مشابه با حال و هوای نمایشنامه “مادر” است . آیا با عنوان دوگانه ای از فلوریان زلر ، در آینده تصمیم به اجرای نمایشنامه “پدر” نیز دارید ؟

قرار است سه گانه “مادر” ، “پدر” و “پسر” را اجرا کنیم ، البته ابتدا “پسر” را و بعد “پدر” را اجرا خواهیم کرد .

با توجه به آنکه چند سال است به طور پیاپی در جشنواره تئاتر فجر حضور داشته اید ، کیفیت برگزاری جشنواره چه از نظر مدیریت و چه آثار حاضر در جشنواره را چطور ارزیابی می کنید ؟

با توجه به نحوه اسکان گروه های استان های دیگر ( یک روز قبل اجرا هتل در اختیارشان قرار می گیرد  و فردای روز اجرا باید محل اسکان را ترک کنند و …) قادر به ارزیابی نیستم . اما به دلیل حضور نادربرهانی مرند که هم بازیگر و هم نویسنده و کارگردان خوبی است و خود چند دوره در همین جشنواره شرکت داشته ، به حتم شاهد جشنواره بهتری خواهیم بود . مشکل اساسی نبود پول در حوزه هنر و به طور کل نبود وزارت هنر در کشور است . ما فرهنگ و ارشاد داریم ولی فرهنگ وهنر نداریم .

وضعیت تئاتر در رشت چگونه است ؟ آیا گروه های تئاتری به صورت مستمر در طول سال فعال هستند و تماشاگران از نمایش های در حال اجرا استقبال می کنند ؟

وضعیت تئاتر در رشت بسیار خوب است . ما در رشت بیش از ۱۰ آموزشگاه بازیگری و چندین پلاتو و چندین سالن داریم و مردم رشت عاشق تئاتر هستند و اگر شما به رشت بیایید همه مردم حداقل یک بار به دیدن تئاتر رفته اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *