محمدرضا اصلانی : پرفورمنس تجربه ای عمیق از انگیختگی و ویرانی عادات است .


محمدرضا اصلانی پرفورمنس را تجربه ای جذاب، عمیق و تأثیرگذار دانست که سبب انگیختگی مخاطب و ویرانی عادات زیبایی شناختی او می شود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، محمدرضا اصلانی، فیلمساز و پژوهشگر صبح روز سه شنبه سوم آبان ماه در نشستی با عنوان «فرم در پرفورمنس» که به همت گروه رِزُنانس و در قالب هشتمین پروژه مرکز مطالعات اجرایی قشقایی در این سالن در مجموعه تئاتر شهر برگزار شد با نگاهی گاه شمارانه به خوانش سیر این جریان در تجربه های مختلف پرداخت.

کارگردان فیلم سینمایی «آتش سبز» در حاشیه اجرای نمایش «هذیان یک خفته» به نویسندگی و کارگردانی حامد سلیمان زاده با اشاره به نحله های مدرن و معاصر، پرفورمنس را جریانی چندذهنی و چندمعنایی دانست که می تواند دید انسان را نسبت به پدیده های هستی گسترش دهد.

او پرفورمنس را به فرم در آوردن حین عمل، جهت رسیدن به معنای بیان تعبیر کرد و سپس به آکسیون به معنای جهش و عمل به مثابه فرم پرداخت و با اشاره به دگرگونی که جکسون پولاک نقاش آمریکایی در مسیر تاریخ هنر ایجاد کرد، پرفورمنس را تجربه ای جذاب، عمیق و تأثیرگذار دانست که سبب انگیختگی مخاطب و ویرانی عادات زیبایی شناختی او می شود.

یکی از مهمترین مسائلی که محمدرضا اصلانی مطرح کرد، تفکیک کامل هنر از رسانه بود. او تصریح کرد: پرفورمنس با ایجاد توقف و مکث در روند زیستی روزمره می تواند مشارکت مخاطبان را به خدمت گیرد و آن ها را به اندیشه کردن وادارد در حالی که رسانه در پی ایجاد هیجان و احساسات غیرواقعی است.

این شاعر و مستندساز در پایان سخنانش ، هنر را در مقابل هر نوع رخوت و القا قرار داد و به قدرت فرم اجرایی در مقابل هر گونه جعل رویداد پرداخت و تاکید کرد این اجراست که به مفهوم بدل می شود و نه بالعکس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *