در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

محمد لارتی : بخش چهل سالگی انقلاب اسلامی در حاشیه جشنواره قرار گرفته است


نمایش ” آخرین باران بهاری ” به نویسندگی محسن عظیمی و کارگردانی محمد لارتی ، برای اجرا در بخش ” چهل سالگی انقلاب ” در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حمایت حوزه هنری تهیه  شده است . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این نمایش که در تالار حافظ به روی صحنه رفت ، انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

درباره انتخاب متن ” آخرین باران بهاری ” توضیح دهید . این نمایشنامه چه ویژگی های برای اجرا داشت ؟

وقایع تاریخ معاصر و اتفاقاتی که در جریان پیروزی انقلاب و پس از انقلاب رخ داده است ، همواره برای من جذاب است تا از آن برای تولید نمایش استفاده کنم .

در خلال جریانات خرداد ۴۲ و پیروزی انقلاب در سال ۵۷ ، وقایع و اتفاقاتی وجود دارد که پرداخت به این داستان ها ، علاوه بر اهمیت روایت تاریخی موضوعات مهمی را در بر می گیرند که شناخت و معرفی آنها برای نسل جوان به عنوان یک ضرورت اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد . در آثار قبلی هم به این موضوعات توجه جدی داشتم . امسال هم با توجه به چهل سالگی انقلاب بر خود فرض دانستم تا کاری در حد توانم انجام بدهم . در این رابطه مطالعات زیادی انجام دادم و موضوع را با دوست و هنرمند گرانقدر محسن عظیمی مطرح کردم و او نیز برای نگارش این متن ابراز علاقه کرد و از اردیبهشت ماه ۹۷ شروع به انجام تحقیقات گسترده کردیم .

در این رابطه اسناد و کتابهای زیادی از طریق کتابخانه تخصصی ایثار و شهادت تهیه و مورد بررسی قرار گرفت . پس از تهیه نسخه اولیه طرح نمایشنامه توسط محسن عظیمی ، در جریان تکمیل نسخه پایانی از نظرات و پیشنهادات هنرمند گرانقدر ایوب آقاخانی ، استاد محمود فرهنگ و کامران شهلایی نیز استفاده کردیم      .

پس از تهیه نمایشنامه و شروع تمرینات با موضوعات مختلف و تاثیرگذار در این برهه تاریخی برخورد کردیم که منجر به انجام اصلاحات در متن شد .

پیش از این هم با عنوان کارگردان در جشنواره تئاتر فجر حضور داشتید ؟ 

من در سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با نمایش ” هفت روز از تیر شصت ” به عنوان کارگردان حضور داشتم و این دومین حضور من به عنوان کارگردان است .

در رابطه با حضور این نمایش در بخش چهل سالگی انقلاب توضیح دهید .

در رابطه با پوشش خبری نمایش ما باید بگویم ، به رغم استقبال پرشور تماشاگران و حضور حداکثری مخاطبین ، بسیار منفعلانه عمل کرد . به نوعی بخش ” چهل سالگی انقلاب ” در حاشیه جشنواره قرار گرفت یا حداقل میتوانم در مورد کار خود بگویم که این اتفاق افتاده است و به نظر من آنچه باید در مورد بازتاب رسانه‌ای این نمایش صورت میگرفت ، انجام نشد . ما حتی یک عکاس هم از طرف دبیرخانه جشنواره در سالن نداشتیم !! این موضوع در حالی است که حضور عکاسان غیر از ستاد جشنواره ، منع شده است .

کیفیت جشنواره امسال را چطور دیدید ؟ به نظرتان راضی کننده بود ؟

در این دوره از جشنواره نظم و انضباط اجراهای نمایشی و سایر برنامه های اجرایی بسیار درست و دقیق انجام می شود .

آنچه در بخش ” چهل سالگی انقلاب ” اتفاق افتاد ، به غیر از بخش سمینار و نمایشگاهی آن ، پر و پیمان بود . البته تا جایی که من اطلاع دارم ، بیشتر آثار این بخش موضوع دفاع مقدس دارند.  در کل روند اجرای جشنواره امسال را مثبت ارزیابی می کنم و امیدوارم تا پایان جشنواره این روند ادامه پیدا کند     .

صحبت پایانی اگر دارید بفرمایید   .

با توجه به مذاکرات انجام شده با مرکز هنرهای نمایشی و حوزه هنری ، این اثر در سال ۹۸ با حمایت حوزه هنری به اجرای عموم می رود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *