مدیران تئاتر فرانسه و هلند با مدیر کل هنرهای نمایشی دیدار کردند


دو مدیر تئاتر فرانسه و هلند که در هفته گذشته مهمان امور بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی بودند روز گذشته با مدیر کل هنرهای نمایشی دیدار کردند.

تئاتر فستیوال
به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، نیک فوم بروج مدیر گراند تئاترشهر گرونینگن و یکی از مدیران هنری جشنواره نوردزین در شهر گرونینگن هلند به همراه  ریچارد کاستلی یکی از تهیه کنندگان معتبر تئاتر در اروپا، امریکای شمالی و کانادا که سابقه مدیریت تئاتر های فرانسه ، تئاتر کرتی ، موبوژ و جشنواره های via  و exit را در پرونده کاری دارد طی هفته اول اردیبهشت به تماشای نمایش های روی صحنه تهران نشستند.
این گروه که با هدف شناخت ظرفیتهای نمایشی ایران در سفری یک روزه با هنرمندان و مسئولان تئاتر خراسان رضوی دیدار کرده و در تئاتر شهر مشهد به تماشای نمایش «تاریکی» کار عبداله برجسته نشسته بودند در پایان سفر خود با مدیر کل هنرهای نمایشی دیدار کردند.
در این دیدار صمیمانه، مهدی شفیعی در جریان نقطه نظرات نیک فوم بروج و ریچارد کاستلی درباره نمایشهای روی صحنه قرار گرفت.
مدیر کل هنرهای نمایشی ضمن تشریح ساختار تئاتر ایران و روند رو به توسعه کمیت زیرساخت های اجرای نمایشی در سطح شهر تهران و استان های کشور بر ضرورت آشنایی تئاتر ایران با ساختار های تجربه شده کشورهای دیگر تاکید کرد.
وی شکل گیری کمپانی های تئاتری ، حضور بخش خصوصی در جریان تئاتر و حرکت به سوی جذب مخاطبان بالقوه تئاتر برای انواع گونه های نمایشی را از جمله فعالیت های کمتر تجربه شده تئاتر ایران عنوان کرد که به دلیل اهمیت موضوع برای کارگردانان و مدیران تئاتری کشور باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.
در ادامه این دیدار هر یک از مهمانان خارجی به ارائه شرح مفصلی از ساختار تئاتر در کشورهای هلند و فرانسه پرداخته و چگونگی اختصاص حمایت های دولتی، نحوه ارزیابی عملکرد کمپانی ها در مدت زمان برخورداری از این حمایت، نقش شهرداری ها و دولت در مدیریت تئاتر و هدف گذاری اعتبارات اختصاص یافته از سوی هر یک به تئاتر و برنامه های آن، پرداختند.
برگزاری تورهای اجرا، چگونگی تامین هزینه ها، تعداد کمپانی های تحت حمایت دولت، رویکرد جشنواره های مختلف اروپا و امریکای شمالی در دعوت از گروه های نمایشی دیگر کشورها، زمینه های برپایی کارگاههای مشترک آموزشی، ایجاد فرصت های مطالعاتی بین المللی و آشنایی نزدیک هنرمندان کشورهای هلند، فرانسه و ایران از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و دقت نظر قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *