مرضیه برومند از دبیری جشنواره عروسکی استعفا داد


مرضیه برومند استعفایش را از دبیری جشنواره تئاتر عروسکی تایید کرد و گفت: تا امروز اجازه ندادم استعفایم علنی شود اما دیگر دلیلی برای ادامه نمی‌بینم چون با این شیوه هم آبروی من می‌رود و هم آبروی جشنواره بنابراین یا به من استقلال می‌دهند تا جشنواره را برگزار کنم یا یک نفر دیگر را انتخاب کنند.

مرضیه برومند

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ایسنا،استعفای مرضیه برومند از دبیری جشنواره تئاتر عروسکی، مساله پنهان و تازه‌ای نبود و هنرمندان تئاتر از مدت‌ها پیش این موضوع را می‌دانستند اما این استعفا به صورت رسمی اعلام نشد تا اینکه مرضیه برومند شامگاه ۳۱ مرداد ماه به سفارش و پیشنهاد حسین طاهری مدیر اداره کل هنرهای نمایشی در یک برنامه تلویزیونی حضور پیدا کرد و به گفته خودش؛«عصبانیت او از سطح فرهنگی نازل این برنامه و پرسش‌های غیر تخصصی مجریان آن» کاتالیزوری شد تا کاسه صبر مرضیه برومند لبریز شود و او برای اولین‌بار مشکلاتش را با مدیر اداره کل هنرهای نمایشی، رسانه‌ای و استعفایش را از دبیری جشنواره علنی کند.

برومند یک روز بعد از آن برنامه یعنی روز شنبه اول شهرویور ماه در گفتگو با ایسنا دلایل استعفایش را تشریح کرد اما کمی بعد ترجیح داد این استعفا علنی نشود تا اینکه امروز چهارشنبه ۵ شهریور ماه با بیان اینکه «دیگر جانم به لبش رسیده»، اجازه انتشار این گفتگو را داد.

این هنرمند تئاتر ابراز عقیده کرد: از بوروکراسی، رخوت، بی‌تصمیمی و عدم خلاقیت در مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی، دیگر جانم به لب رسیده و نمی‌خواهم این مسئولیت را ادامه دهم. خواهش می‌کنم رهایم کنید!

برومند هم از دلایلی استعفایش سخن گفت و هم با همان صراحت همیشگی‌اش از علی مرداخانی معاون هنری پرسید که مدیر اداره کل هنرهای نمایشی را بر چه اساسی انتخاب کرده است.

مرضیه برومند در این گفتگو با انتقاد از مدیریت مرکز هنرهای نمایشی مطرح کرد: رفتار نادرست، مدیریت ضعیف و لجبازانه و خودمحور ایشان، مرا مانند بسیاری از دوستان و هنرمندان دیگر آزرده کرده است. به همین دلیل روز اول شهریور ماه با آقای مرادخانی معاون امور هنری صحبت کردم و از ایشان خواستم با توجه به اینکه فقط ۲۰ روز دیگر تا برگزاری جشنواره باقی مانده، یا اجازه بدهند من مستقیما زیر نظر معاونت هنری، به کارم ادامه بدهم یا اینکه مرا معاف کنند.

او اضافه کرد: تا امروز اجازه ندادم استعفایم علنی شود اما دیگر دلیلی برای ادامه نمی‌بینم چون با این شیوه هم آبروی من می‌رود و هم آبروی جشنواره. بنابراین، یا به من استقلال می‌دهند تا جشنواره را برگزار کنم یا یک نفر دیگر را انتخاب کنند.

کارگردان «شهر موش‌ها» با اشاره به شرایطش برای پذیرش دبیری جشنواره تئاترعروسکی توضیح داد: روزی که آقای طاهری مرا دعوت به همکاری کرد، از ایشان استقلال خواستم؛ استقلال در چگونگی اداره جشنواره و در امور مالی و … ولی متاسفانه ایشان علی‌رغم پذیرش شروط من، در عمل در هر مرحله‌ای که می‌خواهم کاری انجام دهم، تا جایی که از دستشان بر می‌آید، سنگ اندازی و در انجام کارها تاخیر می‌کنند.

دبیر جشنواره تئاتر عروسکی درباره دلایل استعفایش تصریح کرد: توافقنامه من حدود دو ماه دست آقای طاهری بود اما بدون اینکه کوچکترین حرفی بزند، آن را امضا نمی‌کرد و هیچ دلیلی هم برای این ممانعت و تاخیر در امضا، مطرح نمی‌کرد.

مرضیه برومند که در اولین نشست رسانه‌ای حسین طاهری انتقاداتی را درباره شیوه پاسخگویی او به پرسش‌های خبرنگاران مطرح کرده بود، یادآور شد: از روزی که در آن نشست مطبوعاتی از وضعیت موجود اداره کل هنرهای نمایشی و عدم پاسخگویی مدیر این اداره، سفسطه کردن ایشان و گنگ بودن جواب‌هایشان عصبانی شدم، انتقاداتم به مذاق ایشان خوش نیامد و شمشیر را برای من از رو بست.

وی تاکید کرد: من کارمند ایشان نیستم. دبیری جشنواره تئاترعروسکی هم به موقعیت من هیچ چیزی اضافه نمی‌کند. اگر این مسئولیت را پذیرفتم، تنها و تنها به دلیل دغدغه‌های فرهنگی و علاقه‌مندی‌ام به تئاتر عروسکی بود که سالیان سال دچار رکود شده است. تا به حال هم پشت‌گرمی بچه‌های تئاترعروسکی و حمایت‌های آقای مرادخانی، مرا نگه داشته است وگرنه خیلی زودتر از اینها رفته بودم، چون ادامه این وضع برایم غیر ممکن است.

برومند با اشاره به مشکلات حسین طاهری در اداره تئاتر توضیح داد: نگاه آقای طاهری به عرصه تئاتر بسیار غیر کارشناسانه است به نظر می‌آید ایشان خیلی شناختی در این حیطه ندارند و بودنشان در این سمت، شاید به دلیل مسائلی دیگر است؛ مسائلی که هیچ تناسب و ارتباطی با تئاتر ندارد.

او ادامه داد: من دبیر جشنواره‌ای هستم که به دعوت خود آقای طاهری آمده‌ام اما وای به حال دوستانی که دعوتی از آنها صورت نگرفته است!

این هنرمند درباره استعفایش از دبیری جشنواره تئاتر عروسکی که چندی پیش مطرح شده بود، گفت: همان شبی که از خانه عروسک و پوستر جشنواره رونمایی داشتیم، استعفایم را ارائه کردم اما دو هفته از ایشان هیچ خبری نشد و فقط سکوت کردند، حتی یک تماس تلفنی هم نگرفتند؛ نه موافقت می‌کردند و نه مخالفت. ترجیح دادند ماجرا را مسکوت بگذارند.

مرضیه برومند تاکید کرد: من کاملا احساس و درک می‌کنم که آقای طاهری از انتخاب من به عنوان دبیر جشنواره تئاتر عروسکی کاملا پشیمان است. شاید ایشان شروطی را که ابتدا برایشان قرار دادم و آنها را پذیرفتند، جدی نگرفتند و تصور کردند تعارف است.به هر حال، من از ایشان استقلال خواسته بودم اما ایشان می‌خواهند در کوچک‌ترین جزئیاتی که حتی خود من از آنها بی خبرم و آنها را به همکارانم سپرده‌ام، وارد شوند درحالیکه از مسائل کلان جشنواره غافل هستند. یعنی خود را درگیر جزئیات می‌کنند.

این هنرمند در ادامه این گفتگو خطاب به علی مرادخانی معاون هنری وزارت ارشاد گفت: من از آقای مرادخانی این توضیح را می‌خواهم چه ویژگی خاصی در آقای طاهری دیده بودند که ایشان را برای چنین جایگاه مهمی انتخاب کردند؟! آیا برای انتخاب آقای طاهری نظر سنجی کردند؟!

او مستقیما خطاب به مرادخانی ادامه داد: آقای مرادخانی! چه ویژگی خاصی در ایشان مشاهده کردید؟! لطفا جواب بدهید! کدام حضور موثر را در تئاتر داشتند؟! کدام حرکت یا موفقیت فرهنگی را در ایشان دیده بودید؟ ایشان چه برنامه‌ای را ارایه کرده بودند که برای مدیریت تئاتر انتخابشان کردید؟!

برومند خطاب به مرادخانی تاکید کرد: اگر صدای بچه‌های تئاتر در نمی‌آید، به خاطر احترامی است که برای دولت آقای روحانی قائل هستند و موقعیت ویژه امروز را رعایت می‌کنند، اما از این آرامش سوء استفاده نکنید! آتش زیر خاکستر است، بچه‌های تئاتر دندان روی جگر گذاشته‌اند و سکوت کرده‌اند اما دیگر جگرشان تکه تکه شد!

کارگردان «مربای شیرین» تاکید کرد: البته من حرف‌هایم را به آقای مرادخانی زده‌ام و منتظر تصمیم ایشان هستم و اگر همین الان جشنواره را ترک نمی‌کنم، به خاطر آبروی جشنواره و تعلق خاطرم به بچه‌های تئاتر است ولا غیر. چون گفتن ندارد، اما من یک ریال دستمزد از این جشنواره نمی‌خواهم و این کار را در راه تئاتر انجام می‌دهم؛ به خاطر خدا، رضایت خدا و رضایت مردم. اما اگر نتوانم رضایت خدا و مردم را جلب کنم و پیش وجدان خود ناراحت باشم، ادامه دادن آن به چه دردی می‌خورد؟! دیگر به هیچوجه حوصله مماشات ندارم.

او که قبلا این دیدگاه را رد کرده بود که با انتخابش به عنوان دبیر جشنواره تئاتر عروسکی مورد استفاده ابزاری قرار گرفته، این بار این موضوع را تایید کرد و گفت: امروز متوجه می‌شوم و احساس می‌کنم برداشت شما درست بود واقعا من الناز شاکردوست بودم و از من استفاده ابزاری شد!

برومند در ادامه گفتگویش با اشاره به حضورش در این یک برنامه تلویزیونی و نقد کیفیت آن یادآور شد: هنگام حضور در این برنامه با کمال حیرت دریافتم این برنامه نه تنها کوچکترین تناسبی با یک رویداد فرهنگی مانند جشنواره تئاتر عروسکی ندارد، بلکه سطح آن بسیار نازل‌، غیرفرهنگی و هنری بود و باعث شرم من شد.

او که پیش از این موافقت مدیران تلویزیون را برای همراهی با جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی جلب کرده بود، اضافه کرد: خوشبختانه باعث افتخار من است سازمانی که سال‌ها با آن همکاری کرده‌ام، برایم احترام قائل است و به درخواست من برای پوشش خبری جشنواره تئاتر عروسکی جواب مثبت دادند.

برومند ادامه داد: مدیران تلویزیون نه تنها به این درخواست، جواب مثبت دادند بلکه امکانات بسیاری را برای پوشش خبری جشنواره در اختیار من گذاشتند. روز اول شهریور ماه به لطف آقای دارابی، …، ملاقاتی با آقای بخشی‌زاده رئیس شبکه دو داشتم و ایشان با گشاده رویی و با وجود مشکلات عدیده‌ای که به خاطر همزمانی جشنواره با آغاز به کار مدارس دارند، از در اختیار گذاشتن هیچ امکاناتی فروگذار نکردند و بهترین شرایط و امکانات را در اختیار من گذاشتند تا بتوانیم برای جشنواره پانزدهم تئاتر عروسکی پوشش خبری داشته باشیم.

این بازیگر و کارگردان تئاتر اضافه کرد: شاید این آغازی باشد برای همکاری‌های بیشتر بین نمایشگران عروسکی و تلویزیون به ویژه شبکه دو. آقای بخشی‌زاده این زمینه را فراهم کرده‌اند تا در صورت امکان، برخی از آثار جشنواره که مناسب باشند، برای پخش از شبکه دو ضبط شوند. این ماجرا فردای روزی اتفاق افتاد که در آن برنامه تلویزیونی حاضر شده بودم.

برومند افزود: مایه تاسف و تعجب است در شرایطی که از سوی شخص دوم رسانه ملی این امکان را برای دبیر جشنواره تئاتر عروسکی فراهم می‌کند و رسانه ملی را در خدمت جشنواره قرار می‌دهد، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی مرا وادار می‌کنند در چنین برنامه نامناسبی شرکت کنم!

کارگردان مجموعه«خونه مادر بزرگه» خاطرنشان کرد: همکاران من در تلویزیون به ویژه مدیران محترم تلویزیون همه، با حساسیت‌های من درباره حضورم در برنامه‌های تلویزیونی آشنا هستند و سعی می‌کنند مرا به برنامه‌هایی دعوت کنند که با موقعیت فرهنگی‌ اجتماعی من همخوانی داشته باشد. اما یعنی مرکز هنرهای نمایشی موقعیت دبیر یکی از معتبرترین جشنواره‌هایش را این چنین نزول می‌دهد که به او پیشنهاد حضور در یکی از پیش پا افتاده‌ترین برنامه‌هایی را می‌دهد که در داخل کشور مخاطبی ندارد؟!

وی افزود: دیشب واقعا حالم بد بود خوشبختانه ملاقاتم با اقای بخشی‌زاده خیلی کمک کرد که احساس شرمم کاهش پیدا کند با این حال با آقای طاهری تماس گرفتم اما متاسفانه ایشان به بهانه اینکه جلسه دارد، مکالمه‌اش را با من نیمه کاره گذاشت و دیگر با من تماس نگرفت. متاسفانه آقای طاهری حتی به شکل مشهودی از رویارویی با من پرهیز می‌کند. اگر نمی‌خواهد من دبیر جشنواره‌اش باشد، شهامت داشته باشد و این موضوع را بگوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *