افسانه ماهیان : ” هم هوایی ” حمایت دولتی نداشت


نمایش ” هم هوایی ” به کارگردانی افسانه ماهیان در دو بخش مسابقه بین الملل و مرور تئاتر ایران در سی و سومین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد ، به این بهانه می توانید مصاحبه اختصاصی خبرنگار تئاتر فستیوال را با ایشان در رابطه با جشنواره فجر بخوانید .

تئاتر فستیوال

آیا نمایش ” هم هوایی ” نسبت به اجرای عموم تغییراتی داشته است ؟

خیر .

بازیگرتان خانم کوثری هستند یا خانم بهرامی ؟

خانم کوثری ، اجرای عموم با ایشان بودیم در جشنواره هم با ایشان هستیم .

جشنواره امسال را چگونه ارزیابی می کنید ؟

فعلا کاری ندیده ام و نمی دانم کیفیت آثار جشنواره چگونه است ، در واقع فرصت دیدن کاری را نداشته ام . اما جشنواره مثل همیشه است ، مثل همیشه ضعف و کمبود دارد ، مثل همیشه بی برنامگی دارد و تغییری نکرده است .

شما که در جشنواره اثر ارایه داده اید از لحاط مدیریت ، جشنواره  را چگونه دیدید ؟

متاسفانه جشنواره سیر دائمی و برنامه های بلند مدت ندارد ، یک مدیر می آید و در یک دوره همه تلاشش را می کند تا کارهایی انجام دهد ولی این ها همه مقطعی است . دوباره سال دیگر چهار ماه مانده به جشنواره فراخوان می دهند ، متن می گیرند ، بازبینی می کنند و دوباره همین اتفاقات تکرار می شود . این وضعیت تئاتر ماست . چون برنامه های بلند مدت ندارد ، مسئولان کلان فرهنگی معمولا توجه ویژه ای به تئاتر ندارند ، این است که نقصان ها و کمبود هایی که در جشنواره فجر است مثل همان مشکلاتی است که در تئاترمان وجود دارد .

آیا سال آینده نیز در جشنواره فجر شرکت می کنید ؟

نمی دانم . مگر می شود در این شرایط برای یک ماه آینده هم برنامه ریزی کرد ! چه برسد به سال آینده . سال آینده معلوم نیست چه اتفاقاتی بیافتد .

اگر حرف خاصی در رابزه با نمایش “هم هوایی ” دارید بفرمائید  ؟

خوشحالم که هم هوایی در دو نوبت اجرا شد . ما ۴۵ اجرا در تالار شمس داشتیم که استقبال مخاطبان واقعاً کم نظیر بود . هم هوایی در یک پروسه تولید خصوصی انجام شد و حمایت دولتی نداشت . در واقع تقریبا ما با مرکز هنرهای نمایشی دیگر هیچ کاری نداریم چون خودمان تولید می کنیم و خودمان هم جایی را پیدا می کنیم که در آن اجرا ببریم .

اشتباه من این بود که برای جشنواره فجر گذشته ، متنی از خانم نغمه ثمینی دادم ولی اکنون که یک سال از آن گذشته است هنوز اجرای عمومی نرفته ایم . واقعاً آدم به این نتیجه می رسد که برای جشنواره فجر دیگر تولیدی نداشته باشد . چرا که بی سرانجام می ماند. یعنی گروه ها بلاتکلیف می شوند و معلوم نمی شود که بعد از جشنواره اجرای عموم دارند یا خیر . همه این مشکلات وجود دارد . پارسال من خودم این اتفاق را تجربه کردم . به جشنواره کار ارائه دادم اما هنوز اجرای عموم نگرفته ام . هم هوایی را نیز به این دلیل که کار آماده بود به جشنواره ارائه دادم یعنی برای فجر این کار را تولید نکردم . این کار دو سری در تالار حافظ و در تالار شمس اجرای عموم داشت و با استقبال خوبی مواجه شد ، اکنون در جشنواره فجر شرکت کردیم و تماشاگر بیشتری می توانند کار ما را ببیند . وگرنه امسال برای جشنواره فجر تولید جدیدی نداشته ام .

۲ نظر ثبت شده است .

  1. پروانه گفت:

    Ham havaeio tu ejraye omum nadide budam , vali belakhare tunestam tu jashnvare bebinamesh .
    aaaaaaaliiiiiiii bud . Makhsusan elham korda .

    • سمانه گفت:

      باران کوثری لوس بود واسه همین داستانش کم تر از بقیه تاثیر می ذاشت . ستاره اسکندری خیلی خوب بود . البته کارگردانی افسانه هم خیلی خوب بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *