در گفت و گوی اختصاصی تئاتر فستیوال :

شقایق فراهانی : باید اعتراف کنم بازیگر حرفه ای تئاتر نیستم .


 

شقایق فراهانی این روزها در نمایش “ریچارد” به کارگردانی حمیدرضا نعیمی در تالار وحدت نقش “لیدی آن” را ایفا می کند . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفتگویی کوتاه و صمیمی را با این بازیگر تئاتر و سینما انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

در رابطه همکاری تان با آقای نعیمی بگویید . چه شد که بازی در این نقش را پذیرفتید؟

من همیشه دوست داشتم در پرونده کاری ام  این سعادت را داشته باشم که به عنوان بازیگر با آقای نعیمی کار کنم .  وقتی پیشنهاد همکاری به من دادند ، قطعا هر متنی که بود ، قبول می کردم . همیشه نمایشنامه ای از ویلیام شکسپیر و کارگردانی آقای نعیمی در الویت کاری من بود .

در خصوص ویژگی های پرسوناژ “لیدی آن” در نمایش “ریچارد” بگویید.

هر کس نمایشنامه “ریچارد ” شکسپیر را خوانده باشد ، می داند که “لیدی آن” نقش کلیدی ندارد . اما این نقش در نمایش آقای نعیمی با متن شکسپیر بازنویسی و بازنگری شده است . “لیدی آن” در این نمایش دارای تفکر است ، ترسو نیست و هدف دارد و زیر بار وصلت با ریچارد نمی رود . یک هدف دارد و آن ، انتقام و کشتن ریچارد است که البته کمی دیر عمل می کند . در دیالوگی در نمایش هم این را می گوید : “من در برابر تو باید به جای حرف زدن عمل میکردم .”

شما تجربه حضور در هر سه مدیوم تئاتر ، تلویزیوم و سینما را دارید . به عنوان یک بازیگر حضور در صحنه تئاتر چه جذابتی برایتان دارد ؟

باید اعتراف کنم که در مقایسه با بسیاری از بازیگران تئاتر که به صورت حرفه ای کار می کنند ، حرفه ای نیستم . هر چند که از هشت سالگی روی صحنه بوده ام . سینما ، تلویزیون و تئاتر هر کدام برای من جذابیت های خودش را دارد اما روی صحنه تئاتر ، همان انداره که از مخاطب می توان حس خوب گرفت ، به همان میزان هم می توان حس بد دریافت کرد . من دوست دارم که کارم دیده شود و به تبع آن وقتی مخاطب ، تماشاچیِ خوبی است ، خوب عکس العمل می دهد ، خوب فکر می کند ، خوب می خندد یا گریه می کند و تشویق می کند ، در این صورت یک تبادل انرژی خوب ایجاد می شود . ما هم دلگرم می شویم و انرژی خوبی می گیریم .

پیشنهادی دارید که در شرایط نابسامان اقتصادی کنونی ، مخاطبان را به دیدن تئاتر تشویق کند ؟

آنقدر اوضاع اقتصادی خراب است که با گفتن من چیزی درست نمی شود . ما لازم داریم معجزه ای اتفاق بیفتد . کدورت من از عزیزان و همکاران خودمان است که خریدن یک بلیت تئاتر ، فشار اقتصادی به آنها وارد نمی کند اما با این حال وقتی برای دیدن تئاترمان نگذاشته اند و کارمان را ندیده اند .

 مردم واقعا حق دارند و روی ما جلوی آنها سیاه است .دوست دارم مردم با عشق برای دیدن نمایش مان بیایند . امیدوارم با این فشار اقتصادی ، در روزهایی از اجرای نمایش ها ، تخفیف هایی برای خانواده ها و دانشجویان به خصوص در تالار وحدت و دیگر سالن های دولتی در نظر بگیرند.

۲ نظر ثبت شده است .

  1. شایان گفت:

    استاد نعیمی عااااااالیه … حتما ریچارد رو ببینید

  2. ناشناس گفت:

    چه اعتراف شیرینی … هه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *