محمد هادی قمیشی : گروه های شهرستان به نبوغ کاری شان رسیده اند


نمایش ” عبور از مه ” به نویسندگی و کارگردانی مجید کاظم زاده مژدهی از رشت ، در ششمین روز جشنواره تئاتر فجر در سالن تماشاخانه مهر به روی صحنه رفت . خبرنگار تئاتر فستیوال ، گفت وگوی کوتاهی ترتیب داد با محمد هادی قمیشی ، بازیگر پیشکسوت عرصه ی سینما و تئاتر که به تماشای این نمایش نشست .

محمد هادی قمیشی

نظرتان در رابطه با نمایش ” عبور از مه ” چیست ؟

نمایش خوبی بود و من خوشم آمد . نمایشی اعتقادی با نگاهی نو به مسئله اجتماعی و اعتقادی داشت و به نظرم در اجرا هم موفق بودند .

این نمایش در اجرا چقدر بر مخاطب تاثیر گذاشت ؟

آن چیزی که من امروز دیدم ارتباط خوب نمایش با مخاطب بود . آن مفهومی که در ذهن نویسنده بود توسط اجرای خوبی که بازیگران ارائه دادند ، صورت گرفت . آن طور که آقای مژدهی به من گفتند این نمایش در رشت هم اجرا شده و مورد استقبال قرار گرفته است  و تماشاگر با آن ارتباط برقرار کرده است . اعتقادی که در کار داشت را توانست به مخاطب نیز منتقل کند و موفق بود  .

نمایش های تئاتر فجر امسال را از لحاظ کیفیت آثار چگونه دیدید ؟ چه کارهایی خوب بودند ؟

حدودا چهار یا پنج نمایش دیدم و نظرم نسبت به کارهای شهرستان تغییر کرد . آثار نسبت به سال های گذشته خیلی بهتر بودند . من از این نمایش خوشم آمد . همین طور از نمایش ” کسی دست به عصا توی شکمم راه می رود ” از گچساران که کار آیینی خوبی بود . به نظر من گروه های شهرستان به نبوغ کاری شان رسیده اند و واقعا با این که امکانات کمی در اختیار دارند ، خیلی خوب کار می کنند . حیف ، امکاناتی که در تهران هست ، در شهرستان خیلی کم است . امیدوارم گروه های جوان را دریابند و امکانات در اختیارشان قرار دهند تا آنها بتوانند کار کنند  .

اگر بخواهید مقایسه ای داشته باشید بین جشنواره امسال نسبت به سال های گذشته ، نقاط قوت و ضعف را در چه می بینید ؟

به طور کلی جشنواره مشکلات زیادی دارد . چرا که ما سی و سه سال است داریم جشنواره برگزار می کنیم و متاسفانه در مسائل اولیه هنوز مشکل داریم . مثلا  سالنی که برای نمایشی از آبادان انتخاب شد ، درست نبود و مجبور شدیم روی سن تالار هنر بنشینیم و سن پر از خاک و کاه شده بود . یعنی ما هنوز نتوانسته ایم حتی مسائل اجرایی را در تئاتر حل کنیم و این مسئله واقعا جای تاسف دارد . امیدوارم که بعد از سی و سه سال ، به صورت زیر بنایی به برنامه جشنواره نگاه کنیم و نگاه اساسی به تئاتر داشته باشیم .  نه این که خیلی زودگذر در یکی دو ماه مانده به جشنواره یادمان بیاید .

سخن پایانی اگر دارید بفرمایید .

ممنونم . امیدوارم دوستان و دست اندر کاران اجرایی جشنواره موفق باشند و بتوانند راهکار های درستی برای سال آینده لحاظ کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *