ناهید فرهمند : میکائیل شهرستانی به زیبایی تمام متن “پدر” را برای ما کالبدشکافی کرد.


ناهید فرهمند یکی دیگر از شاگردان میکائیل شهرستانی است که در نمایش “پدر” نوشته اگوست استریندبرگ نخستین تجربه ی بازیگری خود را پشت سر می گذارد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با وی داشته است و فرهمند از نخستین تجربه ی بازیگری خود و کار با میکائیل شهرستانی گفت .

تئاتر فستیوال

ناهید فرهمند در مورد نقش خود در نمایش “پدر” و تمریناتی که برای نزدیک شدن به این پرسوناژ داشته است ، گفت : ما در ابتدا متن را مطالعه کردیم و استاد شهرستانی شخصیت ها را برای ما تشریح کردند و با توجه به احاطه ای که به متن داشتند و قبلا آن را کار کرده بودند ، به زیبایی تمام متن را کالبدشکافی و سعی کردند شخصیت ها را برای ما روانشناسی کنند . سعی کردیم با این شخصیت ها همزاد پنداری و از الگوها استفاده کنیم و کمک بگیریم و هر کسی در حد توان خود تلاش کرد که بتواند شخصیتی را که دریافت کرده ، به تصویر بکشد .

وی در مورد مدت زمان تمرین نمایش “پدر” توضیح داد : از ترم یک که دوره فن بیان و بدن بود تا پایان ترم سه که به انتخاب نمایشنامه و اجرا رسیدیم ، حدود یک سال و نیم زمان برد . از زمان انتخاب متن و شروع تمرینات جدی حدودا ده ماه می گذرد . ما هفته ای یک جلسه با آقای شهرستانی کلاس داشتیم و سپس آنچه گفته شده بود در تمرینات جداگانه مرور می شد .

این بازیگر جوان در مورد نخستین تجربه ی بازیگری خود و کار با میکائیل شهرستانی گفت : نمایش “پدر” تجربه بسیار خوبی برای من بود . ما لحظه به لحظه نکات مختلفی در این عرصه از استاد یاد گرفتیم و نکاتی را که یک دانشجوی تئاتر در چهار سال یاد می گیرد ، ایشان تمام آن ها را پدرانه در یک بازه یک سال و نیم به ما یاد دادند و چیزی را از قلم نینداختند . با مناعت طبع سعی کردند همه چیز را به ما یاد دهند و به عنوان کسی که سی سال بر روی صحنه است و سالها تدریس داشتند ، فکر می کنم هر آنچه که داشتند به بچه ها انتقال دادند . اینکه ما چقدر توانستیم آن ها را دریافت کنیم ، به نظری که از مخاطبین دریافت می کنیم ، بستگی دارد . در این یکسال و نیم در هر لحظه آن ، از استاد علاوه بر درس بازیگری ، درس زندگی آموختم . لحظات آن سراسر آموختن بود .

ناهید فرهمند با آرزوی موفقیت برای تمام کسانی  که آرزومند قدم گذاشتن در این راه هستند ، گفت : درخواست می کنم که از ابتدا یک معلم خوب انتخاب کنند و با خیال راحت فکر و مسیر را دست ایشان بسپارند ، تا پایان راه درست قدم بردارند که خوشبختانه ما این شانس را داشتیم و خدا به ما کمک کرد و این معلم بی نظیر را سر راه ما قرار داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *