ژاله صامتی : امیدوارم هنر جزء الویتهای دولت چه از لحاظ مالی و چه معنوی قرار گیرد


ژاله صامتی بازیگر و کارگردان تئاتر ، امسال در جشنواره تئاتر فجر با نمایش ” برف سرخ ”  در دو بخش مرور تئاتر ایران و مسابقه مرور تئاتر ایران حضور دارد و قرار است این نمایش در آخرین روز جشنواره در تماشاخانه باران به روی صحنه رود . به این بهانه تئاتر فستیوال مصاحبه ای با وی انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید .

 تئاتر فستیوال

امسال چقدر کارهای جشنواره تئاتر فجر را دنبال کردید ؟ 

راستش را بخواهید من چون مشغول به کاری بودم تا به حال فرصت نکردم در جشنواره کاری ببینم ، به همین دلیل هم از مسئولین برنامه ریز جشنواره خواستم که اجرای نمایشم را در روز های پایانی جشنواره  قرار دهند .

از شروع جشنواره من تمریناتم را برای نمایش ” برف سرخ ” که در بخش مرور اجرا خواهد شد ، شروع کردم ولی از طرفی چون ساعت تمرینات ما ۶ تا ۸ شب است ، دقیقا زمانی است که نمایش ها اجرا می شوند و به همین دلیل نتوانستم کاری را ببینم .

نظرتان درباره ی حاشیه ها و اخباری که از جشنواره به گوشتان رسید چیست ؟

می دانم که بودجه خیلی کمی برای جشنواره امسال درنظر گرفته شده است . از بودجه ی سال های گذشته اطلاعی ندارم ولی از همکاران شنیده ام ، بودجه ای که امسال برای گروه ها در نظر گرفته اند خیلی کمتر از سال های پیش است .

همین طور جشنواره امسال با کمبود سالن مواجه شده است . شنیده ام سالن هایی بودند که جشنواره توان پرداخت هزینه ی آن را نداشت .

تعمیر سالن های تئاتر شهر چه تاثیری داشت ؟

در حالت عادی هم ما سالن نمایش کمی داریم و حتی اگر یک سالن کم شود به خودی خود تئاترمان به مشکل بر می خورد . حالا که دو تا سالن تئاتر شهر در حال تعمیر است حتما مشکلاتی را برای جشنواره به وجود آورده است .

اجرای نمایش ” برف سرخ ” در جشنواره فحر چه تغییراتی نسبت به اجرای عموم دارد ؟

خیلی فرق عمده و کلی ندارد . من دلم می خواست ضعف های بازیگری و همچنین ضعف در میزانسن هایی را که فکر می کردم ، اگر روتوش شود بهتر است ، رفع کنم . به این دلیل که ما فرصت زیادی برای تمرین نداشتیم و بلافاصله آن را در حالی اجرا کردیم که سالن مناسبی در اختیار نداشتیم .

چون ما فرصتی  نداشتیم تمرینی نیز نداشتیم و همچنین سالن مناسب برای این کار نداشتم در واقع با شرایط آنجا کنار آمدیم اما الان شرایط بهتر بود و یک فرصت ۱۰  روزه نیز داشتیم . فکر کردم بد نیست هم بازیها و هم موسیقی را روتوش کنیم. خوشبختانه الان توانستیم با حوصله کار را به پیش ببریم که  انشاء الله  اگر فقط دو اجرا میرویم  دو اجرای خوب داشته باشیم .

کار بعدی تان در تئاتر چیست ؟

یک متن به  ایرانشهر داده ام که فعلاً منتظر هستم جواب دهند ، اما هنوز جوابی نداده اند .

صحبت پایانی اگر دارید بفرمائید .

امیدوارم که برای همه ما در تئاتر اتفاقات خوبی رخ دهد . فرهنگ و هنر ، ته مانده همه چیز نباشد که در انتها اگر وقتی باقی ماند به آن فکر کنند . امیدوارم هنر جزء الویتهای دولت چه از لحاظ مالی و چه معنوی قرار گیرد و مسئولین بدانند که در غیر اینصورت دارند از یک مساله ی ریشه ای ، سرسری رد  می شوند .

۴ نظر ثبت شده است .

 1. علی گفت:

  خانم صامتی کار زیبایی ارائه دادید.

 2. رضا فقیه گفت:

  نمایش خیلی جالب بود

 3. رامینا گفت:

  برف سرخ هم مثل همه ی کارهای خانم صامتی عالی بود.

 4. sara گفت:

  من برف سرخ رو تو اجرای عمومش دیدم ولی دوست دارم تو جشنواره دوباره ببینمش . خیلی خوب بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *