مانا استاد محمد : امیدوارم رپرتوار نمایشنامه خوانی در شهرستان ها هم برگزار شود .


بنیاد “محمود استاد محمد” با همکاری مجموعه تئاتر شهر با برپایی رپرتوار نمایشنامه خوانی از آثار زنده‌یاد محمود استاد محمد ، یادنامه این هنرمند فقید تئاتر ایران را برگزار می‌کند . در همین راستا گفتگویی با مانا استاد محمد ، از اعضای هیئت مدیره ی بنیاد انجام داده ایم که می توانید در ادامه بخوانید . وی ضمن تشریح فعالیت های بنیاد ، از اجرای یکی از نمایشنامه های استاد محمد توسط گروهی از نوجوانان خبر داد :

مانا استاد محمد - تئاتر فستیوال

مانا استاد محمد درباره فعالیت های بنیاد استاد محمد به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : این بنیاد به این نیت تاسیس شد که بتوانیم آثار محمود استاد محمد را بعد از رفتنش مدیریت و به جوانان معرفی کنیم . فعالیت های بنیاد در این مدت نیز بر همین اساس شکل گرفت . تاکنون آثار ایشان جمع آوری شده  است و با نشر چشمه در حال گفتگو هستیم  و به زودی این مجموعه آثار منتشر خواهد شد .

وی در ادامه افزود : اولین دوره جلسات نمایشنامه خوانی در زمستان سال گذشته برگزار شد . در حال حاضر دور دوم این رپرتوار در مجموعه تئاتر شهر در حال برگزاری است . همچنین سال گذشته اولین دوره جایزه محمود استاد محمد نیز برگزار شد که داوران درجه یکی همراه ما بودند و سه نفر اول را انتخاب کردند .

استاد محمد درباره تفاوت های برگزاری این دوره از رپرتوار نمایشنامه خوانی نسبت به دوره ی پیشین آن اظهار داشت : در این دوره از رپرتوار هم رقابتی در کار نیست و کارگردان ها بنا بر نظر خودشان اثری را برای اجرا انتخاب کرده اند . در دوره گذشته تعداد آثار کمتری حاضر بود چرا که ما فراخوان عموم نداده بودیم . در واقع به شکل خصوصی تر از دوستان خواستیم که این مراسم را برگزار کنند . اما در این دوره فراخوان داشتیم و تعداد زیادی آثار به دست ما رسید و با توافق تئاتر شهر یازده اجرا توانستیم داشته باشیم . بنابراین متناسب با این یازده شب ، یازده اجرا خواهیم داشت .

وی با بیان اینکه این رپرتوار در سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت ، گفت : امیدوارم در ادامه نیز همانطور که از فصل اول تا دوم این برنامه پله ی بزرگی را برداشتیم و تعداد کار شرکت کننده در آن بیش از دو برابر شد ، در سال های آینده هم با همین روند ادامه دهیم . شخصا مایل هستم که این اتفاق در شهرستان ها هم برگزار شود .

او علت انتخاب تئاتر شهر را برای انجام این مراسم همکاری خوب مسئولان آن دانست و اذعان داشت : تا به حال فعالیت هایی که در بنیاد استاد محمد داشتیم در تئاتر شهر اتفاق افتاده است . از سالن های مختلف مجموعه تئاتر شهر متناسب با برنامه ای که داشتیم ، استفاده کرده ایم . پرسنل و مدیریت تئاتر شهر همگی مشتاقانه ما را همراه کردند . بدون آنکه مشکل یا دردسری داشته باشیم کارهایمان را پیش برده ایم و انرژی خوبی از آنجا می گیریم .

عضو هیئت مدیره ی بنیاد درباره ی برنامه آتی جایزه اول نمایشی در سال پیش رو گفت : به زودی امسال هم مانند سال گذشته فراخوان خواهیم داد . نمایشنامه هایی که در سال ۹۴  چاپ و منتشر شدند و نمایشنامه های صحنه ای سال ۹۴ بودند ، می توانند در این فراخوان شرکت کنند . اسامی داوران نیز متعاقبا اعلام خواهد شد . همچنین هنرمندانی که سال گذشته همراه ما بودند امسال نیز ما را همراهی خواهند کرد .

استاد محمد در توضیح زمان این فراخوان و نحوه ی اجرای این برنامه توضیح داد : روند اجرای برنامه به همان شکل سال گذشته است . طبق برنامه ای که تاکنون در نظر گرفته شده ، قرار است سوم آبان ماه هر سال ، همزمان با سالگرد تولد محمود استاد محمد این مراسم را برگزار کنیم . اما هم در سال گذشته و هم امسال این تاریخ در ماه محرم قرار دارد . بنابراین امکان برگزاری این جشن وجود ندارد . فعلا بعد از ماه محرم و حدودا اوایل دی ماه این اتفاق خواهد افتاد .

در ادامه دختر زنده یاد محمود استاد محمد در پاسخ به این سوال که کدامیک از آثار پدرتان را بیشتر دوست دارید ، پاسخ داد : اگر شخصا بخواهم نظری در این رابطه داشته باشم ، دو کار با رویکرد کاملا متفاوت را انتخاب می کنم . نمایشنامه “شب بیست و یکم” را با همه تلخی و سیاهی که در آن وجود دارد و نمایشنامه “دیوان تئاترال” به دلیل آن همه شادی ، ریتم ، فضای خاصی که در آن هست و متفاوت بودنش با باقی آثار ایشان را انتخاب می کنم .

وی در پایان تاکید کرد محمود استاد محمد معتقد بود اگر جوششی قرار است در تئاتر اتفاق بیفتد توسط نسل جوان خواهد افتاد و در این باره توضیح داد : چیزی که برای من بسیار مهم است این است که پدر من به جوان ها در تئاتر خیلی اعتقاد داشت و بیش از هر چیزی وقت خود را با جوانان می گذراند . او معتقد بود اگر جوششی قرار است در تئاتر اتفاق بیفتد توسط نسل جوان خواهد افتاد . امیدوار هستم کارهایی که بنیاد استاد محمد انجام می دهد هم همچنان پیرو طرز فکر ایشان باشد .

وی همچنین افزود : به هر حال هم دوره ای های او ، محمود استاد محمد را از نزدیک و گاها بیشتر از من می شناسند و نیازی به معرفی برای آنها نیست . تلاش مان این است که جوانان را درگیر  استاد محمد کنیم . شخصا از این رپرتواری که در حال برگزاری است بسیار خوشحال هستم . به دلیل آنکه تعداد جوان ها بسیار زیاد است و بیشتر از پیشکسوتان حضور پیدا کرده اند . جالب تر آنکه نمایشنامه ” کافه مک آدم ” بناست توسط گروهی خوانده شود که نوجوانان سنین بین پانزده تا هجده سال هستند . منتظر هستم که به زودی اجرای آنها را ببینم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *