در گفت و گو با کارگردان نمایش «فردای شب» مطرح شد؛

تجربه اجرا به عنوان امر پژوهشی


«فردای شب» نوشته و کار جواد اسفندیاری هفته ی پایانی اجرای خود در کارگاه نمایش تئاتر شهر را پشت سر می گذارد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، نویسنده و کارگردان نمایش فردای شب که این روزها در قالب اولین اثر پروژه «رویدادهای اجرایی – پژوهشی کارگاه نمایش» مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفته درباره تجربه مواجهه گروه اجرایی با مخاطب های این اثر توضیح داد: رویکرد ما تجربی است و از طریق یک منظر پژوهشی به این اجرا دست پیدا کرده ایم ؛ از این رو مخاطبان ما خاص و به دور طرفداران سرگرمی و اجراهای عام پسند است.

وی افزود: نکته ی جالبی که طی روزهای گذشته در بین تماشاگران مشاهده کردم، ارتباط جالب توجهی بود که از سوی مخاطبان عادی و غیر تخصصی حوزه تئاتر نیز با نمایش ما برقرار شد. حتی فضای کار به شکلی بود که همین تماشاگران پس از پایان اجرا منتظر می مانند تا با عوامل گروه برای برخی از ابهاماتی که با آن مواجه شدند وارد بحث شوند شرایطی که برای من دارای جذابیت های فراوانی است که بسته به ذهنیت مخاطبان دربرگیرنده تجربه های متفاوتی برایم بود.

کارگردان نمایش «فردای نیست» خاطر نشان کرد: اجرای محدود نمایش «فردای نیست» در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر قطعا به منزله پایان کار این اجرای پژوهشی نیست بلکه این اجرا در قالب یک پروژه بلند مدت طراحی شده که خیلی خوشحالیم کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهرآغازگر آن است.

نخستین اثر تولیدی پروژه «رویدادهای اجرایی پژوهشی کارگاه نمایش» از روز یکشنبه ۲۴ آذر ماه ساعت ۱۸ با اجرای نمایش «فردای شب» به کارگردانی جواد اسفندیاری روی صحنه رفته و تا روز ۶ دی ماه به اجرای خود ادامه می دهد.

این اجرا بر پایه ی فراخوانِ مشارکت در رویدادهای اجرایی _ پژوهشیِ «کارگاه نمایش» که توسط واحد پژوهش تئاتر شهر منتشر شد، آماده شده و یک اجرای کارگاهی _ تجربی است. هدف از ارائه این پروژه بررسی، مطالعه و اجراپژوهی در حوزه غیاب در اجرا و ارائه ی رویکردهای مینیمالیستی در طراحی اجرا است. گروه اجرایی نزدیک به هشت ماه تمرین کرده و از تمرین های آزاد حرکتی و حسی به فرم های پیشنهادی اجرا رسیده است.ایده اجرا حول مفهوم پرداخت امرِ تئاتریکال، پیرامون ایده ی وهم (جهان ذهنی) و نوعی بازنمود فیزیکی و حسی از امر ذهنی و به نمایش درآوردن یا بازنمود زبانِ وهم در اجرا و تجربه گری در حوزه فضا و اتمسفر اجرا است. بدین معنا با وجود اینکه اجرا بر پایه متن شکل گرفته اما متن در نهایت بخشی از فرم اجراست.

سه اجراگر پروژه ی فردای شب، مژده دایی، مونا سهراب حقیقت، فرنوش نیک اندیش با هدایت و کارگردانی جواد اسفندیاری از ۲۴ آذر تا ۶ دی ۹۸ در کارگاه نمایش واقع در مجموعه ی تئاترشهر این تجربه را با مخاطبان خود به اشتراک می گذارند.

سایر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: نویسنده و کارگردان: جواد اسفندیاری/ تهیه کننده: حمیدرضا زبیر/ اجراگران: مژده دایی، مونا سهراب حقیقت، فرنوش نیک اندیش/ دستیار کارگردان و برنامه ریز: ستاره صمدی رذانی/ طراح صحنه:  علیرضاوحدانی، جواد اسفندیاری/ طراح پوستر و گرافیست: آیه حیدری/ طراح تیزر: شهاب محمودی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *