در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

رامین سیاردشتی : “تیولا” از جنس فانتزی های گروتسک گونه و آخرالزمانی است ./فضای تئاتر ، فضای امیدوار کننده ای به عنوان یک شغل نیست.


نمایش “تیولا” به نویسندگی و کارگردانی علی عابدی این روزها در تماشاخانه تازه تاسیس مهرگان به روی صحنه می رود . رامین سیار دشتی یکی از بازیگران این نمایش است که در اواسط اجرای این اثر جایگزین محمدصادق ملک شد و به گروه بازیگران نمایش “تیولا” ملحق شد . خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با این بازیگر باتجربه و خوش ذوق عرصه تئاتر داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

رامین سیار دشتی در مورد پیوستن به نمایش “تیولا” و جذابیت های این نمایش برای وی وضیح داد : اواخر ماه گذشته ، دوست خوبم صادق ملک عزیز به من زنگ زد و گفت که مشکلی برایش پیش آمده و باید به یک سفر چند روزه برود و دنبال یک جایگزین می‌گردد و اگر من بتوانم بیایم ، خیلی عالی می‌شود .

من هم یک شب آمدم و نمایش را دیدم . فضای نمایش ، اتمسفر و طراحی ویژه اش ، کانسپت غریبی که داشت و در عین حال بسیار آشنا بود ، نگاهی که نویسنده به پدیده جنگ ، به مقوله عشق ، چرخه حیات و زایش دوباره داشت ، به نظرم خیلی جذاب کنار هم چیده شده بود و در قالب نمایشی فانتزی روایت می‌شد ، فانتزیی که می توان گفت مقداری از جنس فانتزی های گروتسک گونه و آخرالزمانی است ‌.

وی در این رابطه ادامه داد : موجودی که عمر و حیات ابدی دارد و مدام تکرار می‌شود و همانطور که می‌دانید “تیولا” سبقه ی علمی و واقعی دارد ، نوعی عروس دریایی نامیرا است و مدام از بلوغ به نابالغی و از نا‌بالغی به بلوغ می‌رسد ، مگر زمانی که شکار شود و یا به طریق دیگری بمیرد . متن و طراحی ویژه ای که نمایش داشت ، برایم جذاب بود و در عین اینکه وسوسه شده بودم حتما در این نمایش حضور داشته باشم ، در عین حال می‌دانستم که به شدت کار سخت و ماراتون گونه ای است .

بازیگر نمایش “تیولا” در مورد تمرینات و چگونگی رساندن خود به اجرای نمایش “تیولا” گفت : بعد از این همه مدت تئاتر کار کردن ، می‌دانیم که تئاتر کامپکت نمی‌شود ، تئاتر را نمی‌شود در زمان کوتاه تمرین و اجرا کرد ، اگر بشود هم دیگر از روح تئاتر فاصله می‌گیرد و واقعا و حقیقتا ، از همان مرحله ابتدایی حفظ کردن دیالوگ ها و بعد پیدا کردن کاراکتر خیلی برایم سخت بود . من ظرف چند روز تمام تلاشم را کردم ، ابتدا با ضبط دیالوگ ها و گوش کردن مداوم به آن ها سعی کردم به دیالوگ ها مسلط شوم ولی از یک جایی به بعد ، تازه نقطه سر خط است ، یعنی آدم می‌گوید که خب ، من دیالوگ ها را حفظ شدم ، حالا تازه باید کاراکتر را پیدا کنم .

وی با تشکر از تمامی بازیگران نمایش “تیولا” ، افزود : چند روزی از اجرا ، به این اتود زدن ها و این که اصلا قالب شخصیت را کلاً تغییر دهیم و به قول معروف این گِل و خمیر خام را ورز و به آن شکل دهیم ، گذشت ، تا تبدیل شد به این چیزی که می‌بینید . واقعا از تک تک بچه ها و در رأس آنها جدای از صادق ملک عزیز که من را به این پروژه و به این دوستان معرفی کرد ، از علی عابدی عزیز خیلی سپاسگزارم ، او خیلی به من کمک کرد . همین‌طور دوستان خوبم خانم گلستانی ، آقای آقاپور ، سامان دارابی عزیز ، که غیر از پرستو گلستانی نازنین ، با بقیه دوستان قبلا در نمایش های مختلف کار کرده بودم . قرار گرفتن کنار این بچه ها و این تجربه تجربه برایم خیلی خوب بود .

رامین سیار دشتی با اشاره به اینکه متاسفانه حال تئاتر مثل حال جامعه مان همچنان خوب نیست ، گفت : فضای تئاتر ، فضای امیدوار کننده ای به عنوان یک شغل نیست ، همانطور که در خیلی از ارکان جامعه می‌بینیم که کاستی های عمیق و نگران کننده ای وجود دارد . واقعا من هم مثل همه ی هم‌صنف هایم امیدوارم که این مشکلات مرتفع شود ، امیدوارم که یک چاره جویی جدی بشود ، به دلیل اینکه واقعا اگر با همین فرمان پیش برویم ، از تئاترمان هیچ چیز باقی نمی‌ماند . واقعیت این بود که من در طی شش ماه گذشته ، عملا فعالیت تئاتری ام را به حداقل رسانده بودم و همچنان الان هم مشغول کار دیگری به غیر از حوزه تئاتر هستم و تئاتر را گذاشته ام برای مواقعی که زمان آزاد داشته باشم و بتوانم کار هایی را انتخاب کنم که با جان و دل در آن پروژه ها حضور پیدا بکنم . من هم مثل همه ی هم صنف هایم امیدوارم که اتفاقی بیافتد و تحولی ایجاد شود و از این اوضاع نگران کننده عبور کنیم . امیدوارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *