در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال؛

عمادالدین رجبلو: امیدوارم گروه های تئاتری به شهر گرگان بازگردند


نمایش “متساوی الساقین” به نویسندگی و کارگردانی عمالدین رجبلو از گرگان یکی از نمایش هایی است که در بخش مسابقه صحنه ای سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سالن چهارسو مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفت. به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این اثر نمایشی داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید:

تئاتر فستیوال

عمادالدین رجبلو با اشاره به اینکه اسم اصلی نمایش “متساوی الساقین” ، دوشیزه است ، در رابطه با ایده اجرایی این نمایش توضیح داد : سال ۱۳۹۵ من به همراه دوستانم مشغول گپ و گفت بودیم ، آنها حادثه ای را برای من تعریف کردند که مربوط به سال ۱۳۸۶ بود که در مدرسه ای در شهر گرگان رخ داده بود . این سوژه بسیار ذهن من را درگیر کرد . در آن زمان من مشغول نگارش نمایشنامه دیگری بودم . آن را کنار گذاشتم و به این سوژه پرداختم . مدت نگارش این نمایش کمی زمان برد و بین آن فاصله افتاد . حتی با گروه دیگری شروع به تمرین کردم و تصمیم داشتم این نمایش را به روی صحنه ببرم ولی نزدیک اجرا ، آن را کنسل کردم و به تهران برگشتم . ابتدا میخواستم در تهران کار کنم ولی به دلیل هزینه های بالای شهر تهران مجبور شدم به شهرستان برگردم . در گرگان به صورت جدی کار را شروع کردم و با گروه تمرینات را پیش بردیم . ولی بعد از بازبینی وارد بحران شدیم و کار بیش از اندازه ممیزی خورد . اول می خواستند کار را کنسل کنیم اما تلاش ما این بود که حتما این نمایش را به روی صحنه ببریم . بعد از آن بار دیگری وارد ممیزی شدیم . دیگر وقتی برای تمرین نداشتیم . فقط به دنبال به روی صحنه بردن این اجرا بودیم . به همین دلیل کیفیت کار برای من راضی کننده نیست .

رجبلو در خصوص مشکلات به روی صحنه بردن این نمایش در اجرای عموم توضیح داد : یکی از قوانین جشنواره این است که نمایش باید پیش از حضور در جشنواره ، اجرای عموم خود را پشت سر گذاشته باشد . دو روز مانده به اجرای عموم ، هنوز پروانه اجرای کار معلق بود . یعنی شورای نظارت تایید کرده بود ولی حراست جلوی کار را گرفته بود . در نهایت به هزاران دردسر توانستیم برای این اجرا مجوز بگیریم ولی اصلاحیه های فراوانی داده شد و نمایش به کل تغییر کرد .

کارگردان نمایش ” متساوی الساقین” در پاسخ به اینکه آیا در شهر گرگان اجرای عموم رفته اید ، گفت : بله . ما چون از طریق جشنواره استانی شرکت کرده ایم ، باید پنج اجرا در استان خودمان داشتیم . چهار شب در دو سانس این نمایش را در گرگان اجرا کردیم . یعنی حدود هشت اجرا را پیش از جشنواره سپری کردیم .

این کارگردان تئاتر در خصوص وضعیت تئاتر در شهر گرگان و فعالیت گروه های تئاتری و وضعیت گیشه در این شهر توضیح داد : گروه های تئاترى بسیاری در شهر گرگان وجود دارد . اما فضای کار در شهر گرگان ، فضای متفاوتی است . از نظر مخاطب می توان گفت که تئاترهای این شهر ، فروش خوبی دارند . به عنوان مثال تعدادی از کارها هستند که تنها با ۱۲ یا ۱۳ اجرا ، حدود چهل میلیون می فروشند . اما من هیچ وقت وارد چنین فروشی نشدم . محل اجرای تئاتر در شهر گرگان ، تالار فخر الدین اسعد گرگانی است که سالن بسیار خوبی است اما من چون در بلک باکس ( black box ) کار می کنم و این سالن تنها ۱۳۰ تماشاچی دارد و تعداد بلیت هایش زیاد نیست . همچنین گرانترین بلیت نمایش هایی که به روی صحنه می روند ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است . با توجه به این قیمت ، اجرا در سالن ۱۳۰ نفری مطمئنا خیلی نمی فروشد .

او در ادامه گفت : من احساس می کنم که تئاتر در شهر گرگان از هم پاشیده است . چون مدام در حال سرو سامان گرفتن است اما ناگهان اتفاقی می افتد که همه چیز از هم می پاشد . امیدوار هستم که گروه های تئاتری گرگان که همگی در شهرهای مختلف پخش شده اند و تعدادی از آنها اکنون در تهران هستند و در اینجا نیز نمی توانند فعالیت کنند ، همگی در شهر گرگان گرد هم جمع شوند و اتفاق خوبی در تئاتر این شهر رخ دهد .

عماد الدین رجبلو در پایان با بیان اینکه جشنواره تاکنون به بهترین شکل ممکن در حال برگزار شدن است ، گفت : از آقای برهانی مرند تشکر می کنم ، چون این اولین بار است که در جشنواره ای حضور دارم که دبیر آن قبل از اجرا تماس می گیرد و از وضعیت گروه ها و کمی و کاستی ها از آن ها می پرسد . تماس ایشان قبل از اجرا به من بسیار انرژی داد و برای من خیلی ارزشمند بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *