در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

سیاوش ستاری : کاش سازمان میراث فرهنگی در کنار وزارت ارشاد از خیمه شب بازی حمایت کند.


سیاوش ستاری با همراهی شهرزاد مبرهن نمایش خیابانی ” بارگاه سلیم خان ” را در بخش نمایش های خیابانی هفدهمین جشنواره نمایش های عروسکی حضور داشته است . او از شهرستان لاهیجان برای این اجرای خیمه شب بازی به جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک آمده است . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با او انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

سیاوش ستاری در مورد نمایش خیابانی ” بارگاه سلیم خان ” که به طور مشترک همراه با شهرزاد مبرهن ( از لاهیجان ) نوشته و کارگردانی کرده اند به خبرنگار تئاترفستیوال گفت :
” نمایش خیمه شب بازی در واقع یکی از دو شکل نمایش سنتی و عروسکی در ایران است . ما جزو نادر کشور هایی در جهان هستیم که دو سنت مختلف در نمایش عروسکی داریم ؛ که یک مورد آن پهلوان کچل است که به صورت دستکشی اجرا می شود و دیگری نمایش عروسکی خیمه شب بازی است ، که به صورت نخی اجرا می شود ؛ و این اتفاق در واقع در کمتر کشوری در جهان رخ می دهد . ما در این زمینه تقریبا هفتصد ، هشتصد سال تاریخ ثبت شده داریم . حضرت خیام می فرماید که : ” ما لعبتکانیم و فلک لعبت باز ، از روی حقیقتیم نه از روی مجاز ،بازیچه همی کنیم بر نطع وجود ، افتیم به صندوق عدم یک یک باز” ؛ در این شعر در واقع حضرت خیام عناصر نمایش خیمه شب بازی را مستمسک قرار داده برای اینکه بتواند فلسفه خودش را بیان کند و مشخص می کند که در زمان حضرت خیام این شکل از نمایش وجود داشته و برای مردم آشنا بوده است که ایشان می توانستند به عنوان تمثیل از آن استفاده کند . من تقریبا بیست و هشت سال است که به این کار مشغولم ، خدمت استاد احمدی و استاد خمسه ای شاگردی کرده ام و امیدوارم که بتوانم به عنوان پلی عمل کنم و این هنر را از نسل گذشته ام به نسل آینده ام منتقل کنم. ”

وی درباره کم شدن زمان اجرای نمایش ” بارگاه سلیم خان” نسبت به آنچه که در جدول برنامه های جشنواره اعلام شده بود ، گفت : “اول اینکه اجرای نمایش های خیابانی بی وقفه و پشت سر هم بود و از ما خواستند که اجرای کوتاه تری داشته باشیم ؛ و دوم اینکه نوازنده مان در ترافیک گیر کرد و چند دقیقه ای از وقتمان تلف شد و تقریبا بیست دقیقه اجرا داشتیم .”

ستاری در ادامه در مورد سابقه حضورش در جشنواره نمایش عروسکی گفت :  ” سابقه حضور در جشنواره نمایش عروسکی را به شکل جدی نداشته ام ، فقط قبلا ورسیون های دیگر ای از این خیمه شب بازی را اجرا کرده ایم . ”

وی راجع به تئاتر شهرستان و مشکلات تئاتر در شهر لاهیجان به خبرنگار ما چنین گفت : ” اساسا ما را نباید با تئاتر شهرستان یکی دانست ، این یک شکل ویژه است که ما سالیان سال است که آن را انجام می دهیم ، تئاتر شهرستان یک مقوله دیگری است ، اگر بحث تئاتر است ، شهر لاهیجان به نسبت سایر شهرها جزو شهر های نسبتا فعال در زمینه تئاتر است ؛ جشنواره شهروند دارد که هر سال برگزار می شود و نسبتا بچه ها جنب و جوش خوبی دارند . ”

کارگردان و نویسنده نمایش خیابانی ” بارگاه سلیم خان ” در پایان افزود : ” امیدوارم همان قدر که برای نگهداری از یک کوزه ، یک کاسه ، یک سکه و… ارزش قائل هستیم و هزینه می کنیم و فکر می کنیم که آنها میراث فرهنگی مان هستند ، برای آن چیز هایی که هنوز زنده اند و نفس می کشند و برخی حتی آخرین نفس هایشان را می کشند هم ارزش قائل بشویم و سازمان میراث فرهنگی در کنار وزارت ارشاد بتواند از نمایش خیمه شب بازی حمایت کند و یا سایر اتفاقاتی که هنوز زنده اند مثل نقالی ، تعزیه ، سیاه بازی ، مثل خنیاگران خراسان که آخرین زخمه هایشان را به سازشان میزنند و… امیدوارم که برای حفظ این میراث ها هم تلاش شود. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *