در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

مرتضی اسدی مرام : لذت کشف در تئاتر خیابانی را در هیچ جایی نمی توان پیدا کرد / تئاتر خیابانی کرمانشاه مخاطب خود را پیدا کرده است


مرتضی اسدی مرام کارگردان تئاتر خیابانی ، در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با نمایش خیابانی “کاروان چوبی” حضور دارد . به بهانه حضور این نمایش در جشنواره ، خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با این کارگردان انجام داده است که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

در رابطه با اثر خود در جشنواره توضیح دهید .

نمایش خیابانی “کاروان چوبی” از کرمانشاه تولید گروه نقال ها در بخش فضای باز بود . ما مهمان جشنواره بودیم و در روز نوزدهم بهمن ماه ۱۳۹۸ در محوطه تئاتر شهر این نمایش را اجرا کردیم .

ما هر سال شاهد حضور شما در بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر هستیم . این دغدغه از کجا نشات می گیرد ؟

من در طول سال گونه های مختلف تئاتر ؛ صحنه ای ، عروسکی و خیابانی را تجربه می کنم . اما فعالیت من در حوزه تئاتر خیابانی بیشتر است و دوستان بیشتر من را در این حوزه می شناسند . تئاتر خیابانی به دلیل ارتباط مستقیمی که با تماشاچی دارد و عکس العملی که به موضوعات روز اجتماع نشان می دهد ، مورد علاقه من است . تجربه در فضای تئاتر محیطی را نسبت به دیگر گونه های اجرایی بیشتر دوست دارم . تئاتر خیابانی لذت ، شعف و کشفی دارد که در هیچ جا نمی توانید این لذت کشف را پیدا کنید و به آن برسید .

نمایش “کاروان چوبی” به چه سوژه ای اشاره دارد ؟ کمی در این باره توضیح دهید .

آیین هایی مختلفی برای عزاداری در کرمانشاه اجرا می شود . تاکنون آیین های شادی کرمانشاه در شهر تهران و دیگر شهرها اجرا شده است . اما آیین های عزاداری کرمانشاه ، آنچنان که باید معرفی نشده است . ما چند آیین داریم به اسم چمبر چوبی یعنی رقص مرگ که با ساز و دهل اجرا می شود . رقصی برای درگذشت بزرگان است یعنی در زمان مرگ بزرگان ، شاهزادگان و سرداران این آیین اجرا می شد . ما در مورد این آیین ها پژوهش کردیم و تمامی آن ها را جمع آوری کردیم و با ارتباط دادن به واقعه ترور سردار سلیمانی به مناسبت شهادت ایشان به روی صحنه بردیم .

با توجه به اینکه این نمایش در مورد شهید سردار سلیمانی است، در همایش سردار آسمانی نیز شرکت کرده است؟ 

در همایش ملی سردار آسمانی این اثر پذیرفته شد و اکنون در حال اجرا است . ما همزمان با جشنواره تئاتر فجر در استان کرمانشاه نیز اجرا داشتیم و بعد از جشنواره ، چند اجرا در تهران و مجددا در کرمانشاه خواهیم داشت .

آیا در کرمانشاه از نمایش خیابانی استقبال می شود ؟ فضایی مختص تئاتر خیابانی در این شهر وجود دارد ؟

خوشبختانه به واسطه هنرمندان تئاتر خیابانی استان کرمانشاه ، تئاتر خیابانی مخاطب خود را پیدا کرده است . در حال حاضر به غیر از اجراهای عموم ، دو جشنواره در کرمانشاه داریم . جشنواره مرصاد که یک بخش خیابانی دارد و به صورت ملی برگزار می شود و بسیار امیدوار هستیم که در سال آینده همانطور که قول گرفته ایم ، بتوانیم آن را بین المللی کنیم . دیگری جشنواره تئاتر خیابانی هرسین است که به صورت منطقه ای با هدف نشاط افزایی اجتماعی برگزار می شود . علاوه بر این دو جشنواره ، چند جشنواره و همایش استانی داریم که همیشه برگزار می شوند . خوشبختانه استقبال در کرمانشاه بسیار خوب است .

با توجه به اینکه جشنواره تئاتر فجر دوره های زیادی را پشت سر گذاشته است ، آیا به نظر شما در اوضاع تئاتر خیابانی تفاوتی حاصل شده است ؟

متاسفانه همیشه نگاه به تئاتر خیابانی نگاهی دست دوم بوده است . البته امسال سعی کرده اند که شرایط را برای تئاتر خیابانی بهتر کنند و احترام بیشتری برای گروه های خیابانی قائل شوند . شرایط بهتری را برای اجراهای آن ها فراهم کنند . همچنین تلاش شد که آن احترامی که شایسته آن هستند ، گذاشته شود . ولی باید باز هم توجه و احترام بیشتری به تئاتر خیابانی گذاشته شود .

در پایان اگر حرفی نگفته مانده ، بفرمایید .

من خدا قوت می گویم و تشکر می کنم که فرصتی فراهم شد تا به جشنواره تئاتر فجر بیایم و برای مردم نمایشی را اجرا کنیم . امیدوار هستم که خداوند به ما توان دهد تا باز هم بتوانیم اجرا داشته باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *