در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال؛

نسا سلیمانی: تئاتر خیابانی باید اعتراضی باشد و حرف مردم و مشکلات جامعه را بیان کند


نهنمایش خیابانی “مین” به کارگردانی نسا سلیمانی از خمینی شهر یکی از نمایش های خیابانی است که در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا شد. به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این اثر نمایشی داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید:

تئاتر فستیوال

راجع به نمایش تان و دغدغه ای که باعث به وجود آمدن این نمایش شد، توضیح دهید.

دغدغه اصلی من دراین نمایش این بود که چرا ما هنوز قربانی مین داریم؟! خبری در روزنامه شهروند خواندم که قربانیان مین جایی را ندارند که نظر خودشان را حتی ثبت کنند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که در مورد مین صحبت کنیم .

پیش از این سابقه حضور در جشنواره تئاتر فجر را داشته اید؟
به عنوان کارگردان اولین حضورم در جشنواره است ولی به عنوان دستیار کارگردان قبلا در جشنواره بوده ام.

از نظر شما مزیت تئاتر خیابانی چیست و چرا این نوع از تئاتر را انتخاب کرده اید؟
تئاتر خیابانی، تئاتری است که باید اعتراضی باشد و حرف مردم و مشکلات جامعه را بیان کند. متاسفانه الان تئاتر هایی که می بینم اکثرا یا آیینی شده اند و یا هیچ حرف خاصی نمی زنند، یعنی فقط در حد سرگرمی شده اند. نه دیگر بخش آموزشی داریم، نه بخش اعتراضی و این دو بخش را کلا از تئاتر خیابانی حذف کرده اند که متاسفانه این اتفاق به خیلی ضربه می زند چون ما را متوجه خیلی از موضوعات نمی کند.  من سعی می کنم تئاتر هایی کار کنم که یا آموزشی باشد یا اعتراضی.

چند سال سابقه کار در زمینه تئاتر خیابانی دارید؟
حدود ۱۰ سال.

چه برنامه ای برای فعالیت در زمینه تئاتر خیابانی دارید؟
انشاالله قصد داریم  تئاتر “مین” را در مناطقی که هنوز مین وجود دارد، اجرا کنیم مثل دهلران و استان های غربی که هنوز مین های خنثی نشده دارد.

اگر صحبت نگفته ای باقی مانده، بفرمایید.

ممنون از شما. جشنواره خیلی خوب بود. استقبال از جشنواره خیلی خوب است و انشاالله این استقبال برای تئاتر های دیگر هم ادامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *