در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

منیژه محامدی: بازگشایی سالن های تئاتر ، منطقی نیست


طبق اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلیه ی فعالیت های هنری از جمله سینما ، تئاتر و موسیقی ، با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا ، ازاول تیرماه طبق آیین نامه منتشرشده ( کلیک کنید ) مجاز به فعالیت می باشند و بازگشایی خواهند شد .

بعد از انتشار این خبر با تعدادی از هنرمندان تئاتر تماس گرفتیم و نظر آنها را به عنوان عضوی از خانواده تئاتر که مشمول این اطلاعیه می شوند ، جویا شدیم که آیا اساسا با بازگشایی تئاتر در این شرایط و با توجه به پروتکل منتشر شده ، موافق هستند و یا خیر .

در ادامه میتوانید مصاحبه ی منیژه محامدی ، کارگردان پیشکسوت تئاتر را در این رابطه با خبرنگار تئاتر فستیوال بخوانید :

منیژه محامدی در واکنش به خبر بازگشایی سالن های تئاتر از اول تیرماه به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : از نظر من بازگشایی سالن های تئاتر بسیار خطرناک است ، حتی اگر تماشاچیان ، دو صندلی در میان یا چهار صندلی در میان بنشینند . در این شرایط تکلیف بازیگران و عوامل پشت صحنه مانند گریمورها چه می شود ؟! تمرینات باید چگونه انجام شود ؟! گریمور باید به صورت بازیگران دست بزند و به آنها نزدیک شود ، بازیگران هم باید با هم ارتباط نزدیکی برقرار کنند. به نظر من بازگشایی تئاتر منطقی نیست . باید صبر کنیم .

این کارگردان پیشکسوت تئاتر با بیان اینکه اگر شش ماه تئاتر نداشته باشیم ، اتفاقی نمی افتد ، ادامه داد : با تعطیلی تئاتر در این مدت ، حداقل مردم نمی میرند و هنرمندانمان از دست نمی روند . در حال حاضر میزان ابتلا بیشتر شده و شرایط خطرناک شده است ، چون بدون دقت ، همه جا را باز کرده اند . درست است که هنرمندان باید پول دربیاورند ولی من فکر می کنم کسی برای دیدن تئاتر و سینما نمی رود . خود من به عنوان کسی که اهل این حرفه است ، دلم نمی خواهد به سالن تئاتر بروم ، چون مدام نگران هستم کسی از کنارم رد نشود و نزدیکم نیاید . از یک طرف ممکن است مریض شویم و از طرف دیگر نگران انتقال ویروس به دیگران هستیم !

او اضافه کرد : درست است که الان همه مشکل مالی دارند ولی نمی دانم بهتر است آدم ریسک کند و مریض شود یا اینکه برای مدت کوتاهی به کار دیگری مشغول شود . واقعا نظر دادن راجع به این موضوع مشکل است . در این شرایط اهالی تئاتر باید چگونه زندگی کنند ؟! عده ی زیادی زندگی شان از این راه می گذرد و اگر کار نکنند از کجا پول دربیاورند ؟! حتی اگر تئاتر اجرا کنند و تماشاگر نداشته باشند ، چه کسی می خواهد هزینه هایشان را بدهد ؟! مخصوصا تهیه کننده و کارگردانی که می خواهد در سالن های خصوصی تئاتر اجرا کند ، چگونه باید هزینه ها را بپردازند ؟!

منیژه محامدی در پایان گفت : واقعا مسئله ی سختی است و این موضوع دغدغه همه ی تئاتری ها است و جواب قانع کننده ای به هیچ کدام از طرفین نمی شود داد . می دانیم این ویروس وجود دارد ، رفتن مان یک مصیبت است ، نرفتن مان هم مصیبت دیگری است . یعنی نمی شود قاطع چیزی گفت اما فکر می کنم وقتی مریضی وجود دارد و فقط خود شخص نیست و آدم های دیگر هم ممکن است در معرض خطر قرار بگیرند ، بهتر است از این داستان فاصله بگیریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *