مهتاب نصیرپور: ۲۵ هزار تومان برای “بلیط تئاتر شهر” کم است


مهتاب نصیرپور در نشست خبری نمایش “ترانه‌های محلی”گفت: دوست داشتم اجازه می‌دادند تا گروه هنری خود ارزش کالای هنری خودش را تعیین کند مثل بقیه هنرها/ مدیران در قید و بند مصوبات مانده‌اند .

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، مهتاب نصیرپور بازیگر نمایش “ترانه های محلی” در نشست خبری نمایش که در تئاترشهر برگزار شد، گفت: محمد رحمانیان قبل از آغاز تمرین، توافق هایی را با گروه انجام می دهد تا کار سریع تر پیش برود. در حقیقت او ترجیح می دهد تا ابتدا گروه شکل بگیرد و هماهنگی های لازم انجام شود و سپس روی متن کار کند.

* در نمایشهای محمد رحمانیان، متن دیر به دست بازیگر می‌رسد

وی افزود: معمولا در نمایش هایی که رحمانیان کارگردان آن است متن دیرتر به دست بازیگران می رسد. بازیگرانی که تجربه قبلی کار با رحمانیان را داشته باشند با حساسیت های او آشنا هستندو از آن طرف هم رحمانیان با توجه به خصوصیت بازیگران خود متن رو نگارش می کند.

نصیرپور ادامه داد: به عنوان بازیگری که سال‌ها است کار می‌کنم و امروز که به تجربه لازم رسیده ام این سوال برای من ایجاد می‌شود چه چیزی ارزش یک کار هنری را تعیین می‌کند. زیرا ظاهرا مصوبه‌ای در مجموعه تئاتر شهر وجود دارد که براساس آن قیمت بلیت نمایش‌های تالار اصلی بیش از ۲۵ هزار تومان نمی تواند باشد. اما برای من و دیگران این پرسش مطرح می شود که‌ چه معیاری برای این قیمت گذاری وجود دارد.

* اجازه بدهید خودمان ارزش کرامان را تعیین کنیم

این بازیگر خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی امروز و هزینه‌های سرسام آور تولید یک نمایش و همینطور این مصوبات به ناچار کارگردان‌ها را به سمت آثار کم ‌شخصیت و یا کار با بازیگران جوان سوق می‌دهد و در این شرایط معلوم نیست تکلیف نمایشی از قبیل “ترانه‌های محلی” که با حضور گروه حرفه‌ای بازیگران و نوازندگان اجرا می شود چه می شود.

وی یادآور شد: دوست داشتم اجازه می‌دادند تا یک گروه هنری خود ارزش کالای هنری خودش را تعیین کند زیرا اگر درست تعیین نکند‌ با عدم استقبال تماشاگر روبرو می شود. چرا هنرمندان تجسمی می‌توانند آثار خود را قیمت گذاری کنند اما تئاتری‌ها این اجازه‌ را ندارند.

نصیرپور ادامه داد: از طرف دیگر ۲۰ درصد فروش بلیت نمایش‌ها هم باید به مجموعه تئاتر شهر پرداخت شود، که همه این موارد برای من به عنوان بازیگری که سابقه ۳۰ ساله کار دارم جای پرسش دارد.

* کاش مدیران در قید و بند مصوبات نبودند

این بازیگر تصریح کرد: مدیران اصرار زیادی دارند تا تئاتر کشور خصوصی شود. اما ای کاش به این اندازه در قید و بند چنین مصوباتی نبودند. اینجا اعلام می کنم که می‌توان از طریق فروش آثار، مشکلات فنی سالن‌های نمایشی را حل کرد اما در حال حاضر خود این مصوبه دلیل وابسته شدن تئاتر به دولت می‌شود.

وی در پایان گفت: در حال حاضر امکان اجرای نمایش “صدام” وجود ندارد. این در حالی بود که قبلا قول اجرای آن را به ما داده بودند. متاسفانه ۱۵ روز قبل از اجرا اعلام کردند که امکان اجرا نداریم. در حقیقت وقتی شرایط اجرای “صدام” نبود ما سریع به دنبال اجرای سایر پروژه ها رفتیم.

* روی تجهیزات تکنیکال سالن تئاتر شهر حسابی باز نکرده ایم

اشکان خطیبی مجری طرح و بازیگر خواننده نمایش “ترانه های محلی” نیز در این نشست خبری گفت: برای این اجرا اصلا روی تجهیزات تکنیکال سالن تئاتر شهر حسابی باز نکرده ایم. در حقیقت ما تجهیزات موجود در سالن را فاکتور گرفته و کل تجهیزات را به صورت کامل با همکاری فردین خلعتبری اعلام نیاز و تهیه شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این نمایش تجهیزات و امکانات کامل موسیقایی را طلب می کند سعی کردیم تا برای اجرای هرچه بهتر این کار تجهیزات موسیقی را به صورت کامل فراهم کنیم. زیرا اگر قرار بود روی تجهیزات فعلی سالن تمرکز کنیم این نمایش غیر قابل اجرا بود.

* همه تجهیزات موسیقی را خودمان فراهم کردیم

وی ادامه داد: برای مثال سالن اصلی تئاتر شهر حتی یک پیانو هم ندارد و ما مجبور شدیم تا برای کار “ترانه های محلی” خود یک پیانو بخریم. به عبارتی بهتر برای اجرای نمایش خود انگار که وارد یک سالن خالی شده باشیم. سعی کردیم تا همه تجهیزات موسیقی مورد نیاز این کار را فراهم کنیم.

امیر کاوه آهنین جان یکی از بازیگران نمایش “ترانه‌های محلی” در صحبتی کوتاه گفت: خوشبختانه آقای رحمانیان به بازیگر اعتماد می‌کند و به او فرصت می‌دهد تا تلاش بازیگری‌اش را در درباره نقش داشته باشد.

گفتنی است “رامین ناصر نصیر”‌، “علی سرابی”‌، “پرستو رحمانیان”‌، “سها سناجو”‌ و “مارال بنی‌آدم”‌ از جمله بازیگران این نمایش بودند که در این نشست خبری حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *