در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال؛

مهدی تقی زاده : جشنواره تئاتر فجر برای گروه های شهرستان ، غنیمت است


نمایش “جایی برای هیچ کس” به کارگردانی مهدی تقی زاده از شهر زاهدان در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر در تالار سایه به روی صحنه رفت . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این نمایش انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

مهدی تقی زاده کارگردان نمایش “جایی برای هیچ کس” درباره قصه ی این نمایش به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : داستان نمایش در خصوص یک خانواده است که پدر آنها تعزیه گردان بود . یکی از شخصیت های نمایش ، زمانی که کودک بود با دیدن صحنه ی بریدن دست حضرت ابوالفضل ، می ترسد و در نتیجه دچار لکنت زبان می شود و پدر او ، از آن سال به بعد ، نذر می کند به نیت شفای دختر کوچک خود ، هرسال مراسم تعزیه برگزار کند . حالا یک سال بعد از فوت پدر ، و مشکلاتی که خانواده درگیر آن شده است ، دچار این چالش می شود که آیا تعزیه را برگزار کند یا نه ؟ و بحث فروش زمین در میان است و … .

تقی زاده در خصوص بازیگران خود و تمرینات گروه توضیح داد : برای اجرای این نمایش به مدت ۸ ماه ، از ساعت ۳ تا ۱۰ شب تمرین می کردیم . خانم زینب سلمان ، صفورا طاهری ، معصومه شیخ ویسی ، شهرزاد کمیلی خواه بازیگران این نمایش بودند . این اثر برتر جشنواره استانی در کارگردانی ، متن ، بازیگر زن و بازیگر مرد معرفی شد و به عنوان نمایش اول جشنواره استانی به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر معرفی شد .

کارگردان نمایش “جایی برای هیچ کس” در رابطه با بازخورد مخاطبان در اجرای عموم و اجرا در جشنواره تئاتر فجر گفت : ما ۱۰ شب در زاهدان اجرا داشتیم که به دلیل تماشاچیانی که با کار ارتباط برقرار کرده بودند ، تمدید شد و فکر می کنم در اجرای جشنواره هم ، تماشاگران ارتباط خود را با نمایش  قطع نکردند .

مهدی تقی زاده با بیان این که تئاتر زاهدان ، از لحاظ وجود بازیگر ، نویسنده و کارگردان خوب است اما مردم با تئاتر آشنایی ندارند ، درباره مشکلات تئاتر در این شهر توضیح داد : ما می خواهیم دیدن تئاتر در اجراهای عموم ، در بین مردم بیشتر جا بیافتد . تئاتر ما در جشنواره منطقه ای فجر غریبه نیست ولی در شهرمان غریبه است ، چون دیدن تئاتر ، هنوز جا نیفتاده است . در سه ، چهار سال اخیر با توجه به کارهایی که مدیرکل جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می دهند ، بحث حمایت از اجرای عموم آثار ، روند خوبی پیدا کرده است و انشاالله با ادامه ی این روند ، در آینده ی نزدیک ، اتفاقات خوبی می افتد .

کارگردان نمایش “جایی برای هیچ کس” در پایان گفت : جشنواره تئاتر فجر برای گروه هایی که از شهرستان به سختی وارد جشنواره می شوند ، غنیمتی است . انشاالله این گروه ها در ایام جشنواره ، فرصت بیشتری را در تهران بمانند تا به لحاظ آموزشی ، با آثار بهتری آشنا شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *