در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

مهدی شفیعی : حفظ ساختار فعلی جشنواره تئاتر فجر را می پسندم .


مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شامگاه سه شنبه ، دوازدهم بهمن در تالار وحدت برگزار شد . خبرنگار تئاتر فستیوال به بهانه اختتامیه این رویداد مهم فرهنگی به سراغ مهدی شفیعی ، مدیر کل هنرهای نمایشی رفت و نظر وی را در رابطه با برگزاری این جشنواره جویا شد . ماحصل این گفت و گو را در ادامه می توانید بخوانید :

تئاتر فستیوال

مهدی شفیعی ، مدیر کل هنرهای نمایشی در ابتدا با اشاره به میزبانی از گروه تئاتر اودین ، گفت : ” خوشحال هستم که در زمانی با هم صحبت می کنیم که اختتامیه سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر به پایان رسیده است . البته ما از امشب میزبان گروه یوجینو باربا هستیم و تا ۲۲ بهمن شاهد برنامه های جنبی ، اجرا و ورکشاپ های این گروه هستیم .”

مدیر کل هنرهای نمایشی در رابطه با سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت : “در رابطه با این جشنواره باید دیگران نظر دهند . خیلی جذاب نیست که من نظر دهم . ولی از منظر من با توجه به تجربه ای که به لحاظ ساختاری و تشکیلات اجرایی در ادوار مختلف داشته ایم ، باید بگویم که جشنواره خوبی بود . حضور هنرمندان در این جشنواره گرم بود ، حضور جوانان و پیشکسوتان نیز خیلی امید بخش بود.  با نگاهی منطقی در بخش های جشنواره ، بخصوص بخش رقابت جوان که فکر می کنم پرداختن به آن از ضروریات امروز تئاتر است و تنوعی را که در بخش های محیطی داشته ایم ، اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم زده است  .”

وی افزود : ” امیدوارم این اتفاق تبدیل به جریانی شود و بتواند برای کل تئاتر محیطی کشور جریان سازی کند . یکی از ویژگی های این جشنواره ، سطح کیفی  آثار هنرمندان غیر تهرانی بود . من برخی از کارها را دیدم ، واقعاً سطح کیفی آن ها به نحوی بود که دیگر برای تعریف تئاتر نمی شود گفت ، تئاتر تهران و یا تئاتر غیر تهران . خیلی اتفاقات خوبی بود و این به نظر من ناشی از اتفاقات مستمر و مداومی است که در این استان ها بابت اجرای عموم در حال شکل گیری است .”

شفیعی با اشاره به بسته شدن پرونده سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر گفت : “حتما باید با نگاهی تحلیل گر نقاط قوت و ضعف جشنواره را بررسی کرد و سعی کنیم  نقاط قوت را پررنگ تر کنیم و بر آنها بیافزاییم و سعی کنیم اگر نقاط ضعفی وجود دارد ، با مشورت گرفتن از خانواده و اهالی تئاتر سال به سال آنها را کمرنگ تر کنیم .”

وی در پایان در رابطه با دبیر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر گفت : ” من شخصا بسیار علاقه مند هستم که ساختار فعلی حفظ شود . ساختار فعلی به نوعی آزمون و خطاهایش را پس داده است و به اعتقاد من تجربه دو دوره ی رو به جلو دارد و می تواند با نگاهی تحلیل گر به هر دو دوره رویداد بهتری را رقم بزند ، امیدوارم با صحبتی که با دوستان داریم در فرصت پیش رو انشا الله به زودی دبیر آینده را اعلام کنیم .”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *