نگاهی به نمایش های بخش بین الملل تئاتر فجر

میزبانی جشنواره تئاتر فجر از ۳ اثر نمایشی کشور هلند


 سه اثر نمایشی از کشور هلند که یکی از آنها محصول مشترک ایران با این کشور است، در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌رود.
تئاتز فستیوال
به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، ۲ اثر نمایشی با نام‌های «بادکنک» و «یک» از کشور هلند و همچنین نمایش «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» به‌عنوان اثر مشترک ایران و هلند در این دوره از جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌روند.
نمایش «بادکنک» کاری از گروه نمایشی «شووگمن» به کارگردانی «بوکیه شووگمن» است که در روزهای برگزاری تئاتر فجر به صحنه خواهد رفت. این اثر نمایشی، یک تجربه ویژه در «ساخت فضای اجرایی و مشارکتی با حضور تماشاگر» در یک اتفاق است؛‌ اتفاقی بدون حضور بازیگر.
در خلاصه نمایش «بادکنک» چنین آمده است: در گوشه‌ای از سالن بزرگ، کپه‌ای از پارچه‌های سفید قرار دارد .یکی از پارچه‌ها کم‌کم جان می‌گیرد. نمایش« بادکنک»، سفری است برای درنوردیدن مرزها و فضا. بادکنک، یک سفر جادویی به بیرون و درون، روشنایی و تاریکی است. این اثر نمایشی در حقیقت تاکید بر ساخت فضای اجرایی را دارد که هیچ دیالوگ و بازیگری در آن حضور ندارد . درواقع به نوعی مشارکت تماشاگر در ساخت فضای اجرایی است.
دیگر عوامل اجرایی این نمایش عبارتند از: بازیگران: بوکیه شووگمن، کوکی اک، ایبلیس گاردیا فراگوتی ، طراح: کوکی اک ، موسیقی: یوشم فن تول ،مدیر عامل: راشل فچوانگ ، هماهنگی فنی: یور فن دیگل و مدیر تولید: یونی ورمیر اشاره کرد. بوکیه شووگمن بازیگر و کارگردان تئاتری کشور هلند متولد سال ۱۹۷۴ و دانش‌آموخته دانشگاه هنرهای زیبای آن کشور است.
همچنین نمایش «یک» محصولی از کمپانی تئاتر« بُگ » به کارگردانی جودیت دی جود دیگر اثری است که از هلند به صحنه می رود . این اثر نمایشی با بهره‌گیری از قوت‌ها و توانایی‌های تاثیر گذاری صوت در تئاتر است: یک بازیگر؛ صوت؛ ویدئو پروجکشن. نمایش «یک » یک اتفاق اجرای صوتی با یک بازیگر است که به کارگیری صوت توسط بازیگر و نیز نشان دادن توانایی و قابلیت‌های صوتی در اجرا عرضه می‌شود. ضمن این که این نمایش هیچ دیالوگی ندارد
عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند: ایده‌پرداز، آهنگساز و بازیگر: لیزا وربلن ، دراماتورژ: روس ایو ، تهیه کننده: آن بالتوس ،تهیه کننده فنی: اِمیل رییِتوِلت ، طراحی فنی صحنه ژاپ بونتِکو، مِرین وِرسنِل ، تکنیسن: لوکاس کرامِر.در خلاصه نمایش « یک » آمده است: این نمایش درباره همه چیزاست؛ زمان، مکان، نور، اصوات، موجودات زنده، اشیاء، مردم، احساسات و افکار.
نمایش سوم با نام «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» نام دارد که محصول مشترک ایران و هلند است. این اثر به کارگردانی آروند دشت‌آرای دیگر نمایشی است که در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر به صحنه می‌رود.
نمایش درباره‌ تصویرت از من تجدید نظر کن، تجربه ای است در خلق توهم نمایشی؛‌حرکت در مرز واقعیت و خیال برای قضاوت کردن. این نمایش قضاوت تماشاگر را به چالش می‌کشد و مشارکت او را در یک بازی نمایشی مطالبه می کند. این نمایش پیشتر در تلار چهارسوی تئاترشهر به روی صحنه رفته است.
عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند : نویسنده: نغمه ثمینی ، دراماتورژ: سیسیل برومر ، مشاور هنری: مارین ون هولک ، بازیگران: آروند دشت‌آرای، مارین ون هولک، مالت شولز، آروشا بیگی، استورات دنیسن، آزاده میرزایی، دیبا خاتمی، مایکل بلوس ،تهیه کننده: السک ون هولک ،کننده پروژه: امین یزدانی ،دستیار دوم کارگردان: رومینا دواچی، مدیر صحنه: کیوان جدیری،گرافیک: استودیو تهران ،کارگردان هنری: فرهاد فزونی ،گروه گرافیک: فرهاد فزونی، مهدی قاسمی، سمانه نیکفرد ، طراحی حرکت: سامان ارشدی ، مدیر فنی: مهتاب علیزاده ، عکاس: کیارش مصیبی.
در خلاصه نمایش چنین آمده است : این نمایش اجرایی بینافرهنگی است، پژوهشی که تصویری که ما از دیگران داریم را زیر سوال می‌برد و وضعیت فعلی و تاثیر تئاتر و هنر را در جامعه جهانی ما به چالش می‌کشد.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوزادهم بهمن ماه برگزار می شود.
 
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *