سهم تئاتر ملل از نهمین روزِ جشنواره‌ی سی و هفتم

میزبانی فنلاند، رومانی و فرانسه از تماشاگران ایرانی


در نهمین روز از سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، سه نمایش از کشورهای فنلاند، رومانی و فرانسه میزبان علاقه‌مندان خواهند شد.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، سهم تئاتر ملل از نهمین روز جشنواره‌ی سی و هفتم، سه‌شنبه ۳۰ بهمن، سه نمایش از کشورهای فنلاند، رومانی و فرانسه است.

در غیاب گروه سوئدی «بدن‌های عراقی» که قرار بود ۳۰ بهمن نمایش «ترحم؛ بخش اول» را براساس متنی از ویلیام شکسپیر به کارگردانی آنمار طاها در تالار قشقایی روی صحنه ببرد و به دلیل جراحت و آسیب‌دیدگی بازیگر اصلی‌اش که طی نامه‌ای رسمی به جشنواره‌ی سی و هفتم ارسال کرد به تهران نیامد، اکنون نمایش‌های «فقط استخوان‌ها» از فنلاند، «آسانسور، پسرها پسرند» از رومانی و «چیدمان (گذرگاه)» از فرانسه میزبان علاقه‌مندان خواهند شد.

نمایش «فقط استخوان‌ها» از فنلاند به عنوان کاری از کمپانی کالو با حضور توماس مونکتون به عنوان نویسنده، کارگردان و بازیگر با مدت زمان ۴۵ دقیقه در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در تالار چهارسوی مجموعه‌ی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.
در خلاصه داستان این نمایش که در قالب بخش «تئاتر ملل» و «مسابقه‌ی تئاتر بین‌الملل» اجرا می‌شود آمده است: اندازه صحنه یک متر است. یک صندلی، یک لامپ و یک دایره‌ی نقاشی شده روی صحنه دیده می‌شوند. اجرا ساده و با کمترین ابزار فناوری است و با پیچ و خم بدن بازیگر، دست‌های سرگردان و صورت غیرقابل کنترل بازیگر، قطعه‌ای بی‌بدیل از تئاتر میکروفیزیکال خلق می‌شود.

نمایش «آسانسور، پسرها پسرند» با حضور فرنس فهر به عنوان نویسنده، کارگردان و طراح حرکات از رومانی با مدت زمان ۴۰ دقیقه، یک نوبت در ساعت ۱۹ در تالار مولوی روی صحنه می‌رود.

«آسانسور، پسرها پسرند» در قالب دو بخش «تئاتر ملل» و «مسابقه‌ی تئاتر بین‌الملل» اجرا می‌شود و در خلاصه داستانش چنین آمده است: آسانسور فضای کوچکی است که مردم آن را سوار و از آن پیاده می‌شوند، بالا و پایین می‌روند، بدون آنکه با هم در ارتباط باشند. آسانسور همیشه در حال حرکت است اما اگر یک بار به طور ناگهانی در وسط راه گیر کند، هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد.

نمایش «چیدمان (گذرگاه)» به کارگردانی پیر یودلوسکی از فرانسه نیز همچون روزهای پیشین از ساعت ۱۱ تا ۲۰ در خانه‌ی تئاتر پذیرای علاقه‌مندان است.

در شرح این اثر چنین آمده است: «گذرگاه»، راهرویی است که به خاطرات جهان اختصاص داده شده و در آن صدای موسیقی به گوش می‌رسد. این چیدمان، راهرویی ۱۰ متری است و بازدیدکنندگان با فضایی مملو از نور و صدا روبه‌رو می‌شوند و موسیقی سنتی کشورهای مختلف را می‌شنوند. این نسخه از «گذرگاه»، به احترام خاطره کسانی  است که مجبور شده‌اند کشور خود را ترک کنند.

اجرای «چیدمان (گذرگاه)» تا آخرین روز از جشنواره‌ی سی و هفتم، جمعه سوم بهمن ادامه خواهد داشت.

سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر از ۲۲ بهمن تا چهارم اسفند به دبیری نادر برهانی‌مرند در حال برگزاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *