میلاد شجره : نکته روشن تئاتر سال گذشته را فعالیت سالن های خصوصی می دانم .


اشاره : مصاحبه زیر با میلاد شجره ، مدیر تماشاخانه موج نو در ویژه نامه ی تئاتر فستیوال با نام بهاریه تئاتر فستیوال به مناسبت فرا رسیدن بهار ۱۳۹۵ منتشر شده است .

تئاتر فستیوال

در چند سال اخیر در کنار سالن های دولتی و نیمه خصوصی تئاتر شاهد تاسیس سالن های خصوصی بسیاری در شهر تهران بوده ایم . بقای این سالن ها که با سرمایه شخصی احداث شده اند ، ارتباط مستقیمی با جذب گروه های نمایشی و البته جلب تماشاگر دارد . در سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر شاهد آن بودیم که بخش دولتی برای حمایت از سالن های خصوصی بخشی به نام بخش به علاوه تئاتر فجر را به وجود آورد که تماشاخانه های خصوصی می توانستند تعدادی از کارهای خود را در قالب رپرتوار در کنار بخش اصلی جشنواره به نمایش بگذارند . اکنون که سال ۱۳۹۴ به پایان رسیده است با تعدادی از مدیران این تماشاخانه ها به گفت و گو نشستیم و آن ها از وضیعت تئاتر در سال ۹۴ ، وضعیت سالن های خصوصی ، برنامه های خود برای سال ۱۳۹۵و بخش به علاوه تئاتر فجر گفتند .

میلاد شجره در مورد وضعیت تئاتر در سالی که گذشت و وضعیت سالن های خصوص تئاتر گفت : متاسفانه چون مدام درگیر اجرا هستیم ، فرصت نداشتم همه نمایش هایی که در سال گذشته اجرا شدند را ببینم . دقیقا همزمان با کارهای دیگر ، خودمان هم درگیریم و این یکی از مشکلات مدیران تماشاخانه ها است . اما در مجموع من نکته روشن تئاتر سال گذشته را فعالیت های سالن های خصوصی می دانم . این سالن ها توانستند نوع دیگری از برخورد و نگرش به تئاتر را بیاورند و برای اولین بار برخی از آنها دایه رویکرد مشخصی داشته باشند . اتفاقات دیگری هم که رخ داده ممکن است بسیار خوب باشد ولی می توانیم برچسب تکراری بودن را روی آن بزنیم و در واقع با کارهایی که اجرا شده اند ، اتفاق عجیبی در تئاتر نیافتاده است . ممکن است استثناءهایی وجود داشته باشد که من اصلا ندیده باشم . در مجموع خیلی خوب است که سالن های خصوصی مثل سالن موج نو یک سال با یک رویکرد آلترناتیوی فعالیت کردند و همین طور سالنهای دیگری که امسال شروع به فعالیت کردند و در آن ها نمایش اجرا شد .

مدیر تماشاخانه موج نو در مورد فعالیت های این سالن در سال ۹۴ و برنامه هایی که برای سال ۹۵ دارد ، توضیح داد : در سالی که گذشت ما سعی کردیم بیشتر کارهایی که در این سالن اجرا می شوند ، متفاوت از تئاتر بدنه باشد . وقتی هم در بخش به علاوه فجر حاضر شدیم ، به ستاد جشنواره گفتم که احتمالا کارهایی که من پیشنهاد می دهم ، خیلی سلیقه ی فجر نخواهد بود و تئاتر های متفاوتی هستند مانند نمایش “آپارت/مان” که در این مدیوم چیز دیگری برای عرضه دارد . خوشبختانه آنها هم استقبال کردند . منظورم از سلیقه ی فجر ، سلیقه ای است که در دوره هایی که جشنواره اجرا شده ، از آن می شناسیم .

برای سال آتی هم در تلاش هستم که به یک جمع بندی شش ماهه برسم . اینکه بتوانیم ۱۲ کار را به گونه ای برنامه ریزی کنیم که وقتی کار اول اجرا می شود ، تبلیغ کار دوازدهم هم در بروشورش باشد . این برنامه ریزی بلند مدتی از پارسال بوده تا هنرمندان و کسانی که نگاهشان به تئاتر جزء سیاست گذاری های ما است را بیشتر بشناسیم . اگر این کار عملی شود احتمالا به نیمه دوم سال موکول می شود .

شجره در مورد حضور تماشاخانه های خصوصی و تماشاخانه موج نو در بخش به علاوه جشنواره تئاتر گفت : به نظر من بخش خوبی بود ، قطعا کم و کاستی های تبلیغاتی و مالی که همیشه راجع به آن صحبت می شود ، وجود داشت . کاستی هایی مانند کمبود بودجه که در بخش تبلیغات وجود داشت و در نتیجه این بخش کمتر نشان داده شد . اما نکته ای که در بخش به علاوه تئاتر فجر وجود داشت ، ثابت شدن جریان های خصوصی و پر رنگ تر ظاهر شدن آن نسبت به جریان های دیگر است ، یعنی در همین دوره اول ، اگر دو جدول جشنواره را کنار هم بگذارید ، می بینید که چقدر این بخش پربارتر از بخش اصلی جشنواره بود . و به نظرم به بدنه ی تئاتری و دولت اثبات شد که آدم هایی هستند که در تئاتر خصوصی با برنامه ریزی به طور جدی کار می کنند . این خودش اتفاق بسیار خوبی بود . کارهایی هم که اجرا شد به هرحال دارای رنگ و تم مشخصی بود . یعنی نمی توانستید بگویید که همه ی این نمایش ها متعلق به فجر است . کارهایی که در سالن ما یا ارغنون یا دا اجرا شدند ، جنس خاص خود را داشتند که به نظر من پربارتر از بخش اصلی بود .

نمی توانیم بگوییم که بخش به علاوه تئاتر فجر خیلی ایده ی عجیب و غریبی است ، ولی دبیر جشنواره امسال این جسارت را داشت که این بخش را وارد جشنواره کند ،  خود من هم بارها به این موضوع فکر کرده بودم که همزمان با فجر بخش (off) آن را راه بیاندازیم . چون به هر حال  در زمان جشنواره اجرای عمومی کارها به آن صورت  باید انجام نمی شود .

برای دریافت ویژه نامه “بهار فستیوال” اینجا را کلیک کنید .

۳ نظر ثبت شده است .

  1. ابی تیاتری گفت:

    یه لطفی کنید صندلی های سالن تون رو خوب کنید قول می دم میلاد جان سالی چندبار بیام اونجا کار ببینم ☺

  2. یاسمن گفت:

    فقط هر سال رو سال تئاتر نامگذاری می کنند
    مسخره بازی ….
    خب یه کمی حمایت مالی کنید !!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *