نصیریان: ذوق مردم در عرصه طنز پایین آمده است


علی نصیریان که داوری بخش نمایش هشتمین جشنواره طنز سوره را بر عهده دارد، معتقد است در این زمینه، ذوق و سطح سلیقه مردم پایین آمده است.
تئاتر فستیوال

به گزارش تئا‌تر فستیوال به نقل از ایران تئاتر، علی نصیریان، بازیگر پیش کسوت تئا‌تر، سینما و تلویزیون کشورمان پرداختن به طنز را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: «ذوق مردم ما نسبت به مسائل کمیک بالاست و با موضوع طنز تطبیق می‌کند، هر چند در این زمینه کمبود داریم.»
وی ادامه داد: «البته اجرای نمایش طنز بسیار دشوار است. چرا که صحبت از تئا‌تر است، نه یک نوع لودگی و فکاهیاتی که فقط به صرف خنداندن، هر کاری در آن مجاز باشد. نمایش طنز و کمدی باید در چارچوبی تولید شود که رعایت زیبایی‌شناسی، زبان، شخصیت‌پردازی در آن لحاظ شده باشد. آنچه که یک درام نیاز دارد، یک نمایش کمدی و طنز هم نیاز دارد و یک اثر تئاتری اگر در چهارچوب طنز اجرا شود، بسیار ارزشمند است.»
این بازیگر پیش کسوت کشورمان با بیان اینکه اتفاقاتی که در طول سال‌های اخیر در عرصه فرهنگ و هنر رخ داده است، ذوق مردم را از سطح درست و دلخواه پایین آورده است، عنوان کرد: «این پایین آمدن ذوق مردم نسبت به طنز اتفاق مطلوبی نیست. اگر اثر درست و خوبی وجود نداشته باشد مردم جذب آثاری می‌شوند که شرایط لازم تئا‌تر کمدی را ندارند و فقط با لودگی یا اعمال و کارهایی صرفا برای خنداندن مخاطب را جذب می‌کنند، در حالی که طنز کاری صرفا برای خنداندن نیست. در طنز معنا، اندیشه و تفکر وجود دارد و‌‌ همان طور که تاکید کردم مانند یک چارچوب اثر درام، شخصیت، شخصیت، موضوع و تم دارد.»
نصیریان خاطرنشان کرد: «اگر اثر فاخری در زمینه طنز ساخته شود مردم به آن توجه می‌کنند و ذوقشان به آن سمت و سو کشیده می‌شود اما اگر چنین آثاری تولید نشود و مراکز و نهادهای هنری از چنین فعالیت‌هایی حمایت نکنند، مردم به سمت و سویی می‌روند که جنبه فرهنگی، هنری و ارزشی و تفکری طنز را نداشته باشد. در حالی که طنز خوب، حتی می‌تواند از برخی آثار تراژیک هم تاثیرگذار‌تر باشد.»
بازیگر فیلم «گاو» با اشاره به این‌که جوانان هنرجو و علاقه‌مند به هنرهای نمایشی باید بیشتر به فرهنگ طنز در کشورمان توجه کنند، عنوان کرد: «جوانان در عرصه نمایش باید به آثاری که دارای جنبه‌های طنز فاخر هستند، توجه کنند و کتاب‌هایی را که در این زمینه منتشر شده‌اند، بخوانند.»
وی افزود: «داریوش مودبیان کتاب‌هایی در زمینه طنز به نگارش در آورده است که هم به لحاظ متن نمایشنامه و هم ساختار طنز در تئا‌تر قابل توجه است و علاقه مندان می‌توانند به این کتاب‌ها رجوع کنند و نمایشنامه‌ها را بخوانند تا بیشتر با این عرصه آشنا شوند. البته کتاب‌های دیگر هم در زمینه طنز در در بازار کتاب موجود است و هنرجویان و علاقه مندان می‌توانند به این گونه آثار رجوع کنند.»
شایان ذکر است علی نصیریان به همراه علیرضا خمسه و رحمت امینی، اعضای هیئت داوران بخش نمایش هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره هستند.
مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره طنز سوره  ساعت ۱۸ روز دوشنبه ۲۷ مرداد در تالار سوره حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *