روایتی متفاوت از جنگ


یادداشتی بر نمایش ” خون مرده گی ” به کارگردانی محمد شاکری

خون مردگی پیشنهاد می شود

نمایش ” خون مرده گی ” از جنگ می گوید ، جنگ بین دو کشور همسایه ، جنگی ناگهانی که سبب از هم گسستن خانواده ها شده است .

کارگردان در این نمایش جنگی را به تصویر می کشد با فرمانده ای زورگو که بیوه های جنگ را از آن خود قرار می دهد .

سوژه ضد جنگ بودن نمایش بیشتر از آن که‌ منعکس‌کننده‌ خسارات و ویرانی‌ها باشد به معضلات‌ روحی‌ و روانی‌ ناشی‌ از جنگ‌ می پردازد . افرادی که با باور و اعتقاد خود درگیر این واقعه شدند و برای حفظ کیان مملکت خود می جنگند و ناگاه دو معشوق در روبروی هم قرار می گیرند . این در حالی است که هر یک برای دفاع از کشورشان به میدان آمده اند .

کارگردان با انتخاب فرمی مناسب توانسته محتوای اثر را برای مخاطب قابل لمس جلوه دهد و او را در شرایطی قرار دهد که خود را جای پرسوناژ نمایش بگذارد و در دو راهی عشق به وطن و عشق به همسر قرار گیرد . زیرا همیشه جنگ برای تمامی ملت ها این سوغات را آورده است .

طراحی صحنه ای ساده و کاربردی و نورپردازی مناسب در خلق فضای نمایش بی تاثیر نبوده  و صحنه هایی را بوجود آورده که ” خون مردگی ” هم در فرم و هم محتوا موفق عمل کند .

نمایش از لحاظ میزانسن در حد قابل قبولی قرار دارد ولی نداشتن گره و تعلیق در نمایش سبب از دست رفتن ریتم و آشکار شدن پایان داستان می شود و وقتی نمایش به انتهای خود نزدیک می شود و مخاطب به جواب تمامی سوالاتش از قصه می رسد به این دلیل ریتم ناگاه از دست می رود و روندی کند پیدا می کند ، لو رفتن داستان در کند شدن ریتم نمایش بی تاثیر نیست .

جدای از  این ضعف ها نمی توان بازی درخشان بازیگران این نمایش را نادیده گرفت . ولی شاید خلق پایانی غیر قابل پیش بینی می توانست نمایش ” خون مردگی ” را برای مخاطب جذاب تر کند .

نسترن داوودی – تئاتر فستیوال

۵ نظر ثبت شده است .

 1. دکتر شهرام خرازی ها گفت:

  خون مرده گی در این سرزمین بی اعتنا به تئاتر یک اجرای شگرف است که متأسفانه با تبعید به سالنی پرت و نه چندان آشنا در زمانی نامناسب ، آنچنانکه باید و شاید دیده نشد.اگر فرصتش را داشتم بارها و بارها به تماشای نمایش خوب محمد شاکری و بازی کم نظیر جواد پورسعید می نشستم. شاکری عزیز امیدت را از دست نده و به تلاش هایت ادامه بده چون نمایش هایت نشان می دهند که آینده درخشانی در تئاتر این مملکت خواهی داشت. از تمام مسئولان حوزه تئاتر هم درخواست می کنم زمان دیگر و سالن مناسبی را به این نمایش جذاب اختصاص دهند تا حق بر و بچه های خون مرده گی ضایع نشود.دکتر شهرام خرازی ها / منتقد تئاتر

 2. کریمی گفت:

  حیف که قدر این نمایش دونسته نشد

 3. شمس گفت:

  مـــــــــــــرسی
  از نمایش های قبلی که دیده بودم خیلی بهتر بود . این نمایش منو سر ذوق آورد
  خیلی عالی بود، خیلی . همه چی همه چی

  من این اجرا رو تو جشنواره هم دیده بود و اجرای عمومی هم دوباره دیدم .

  امیدوارم در سالن های بزرگتر و بهتر اجرا داشته باشید

 4. fahim گفت:

  theater festival taarif kardan az karharo ha, balade vaqean ???

  ajiiiib boood

 5. نــــدا گفت:

  خیلی عالی بود مرسی از همه گروه مخصوصا آقای محمد شاکری عزیز .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *