معرفی نمایش های بخش بین الملل هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی :

«پادشاه سرگردان» و راهکاری برای ارتباط با مخاطبان ناشنوا


گروه اجرایی «پادشاه سرگردان» که از فرانسه در هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی حضور دارد، با حضور رابط ناشنوا، شرایط را برای بهره بردن مخاطبان ناشنوا از نمایش فراهم کرده است.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ستاد خبری هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک، نمایش «پادشاه سرگردان» با نویسندگی و کارگردانی ژان- باپتیست پوش و محصول گروه XouY که از کشور فرانسه در جشنواره تهران-مبارک حضور دارد، به‌دلیل حضور رابط ناشنوایان، افراد کم‌توان ناشنوا هم می‌توانند به‌راحتی با اثر ارتباط برقرار کنند. البته این نمایش از شرایط سنی برخوردار است و اثر مختص مخاطبان شش سال به بالا است.

«پادشاه سرگردان» که در بخش تجربه حضور دارد، روز سه‌شنبه؛ ششم شهریورماه در دو نوبت؛ ۱۹ و ۲۱ و با مدت‌زمان ۴۵ دقیقه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

در این نمایش که با تکنیک میکروتئاتر آماده شده است، اروان کورتوا؛ به‌عنوان بازیگر، رابرت هتیسی و اروان کورتوا؛ در مقام بازی‌دهندگان و پاتریس رابیه؛ به‌عنوان آهنگساز حضور دارند. : رابرت هتیسی و لوک پاژ به‌همراه ژان- باپتیست پوش؛ نویسنده و کارگردان «پادشاه سرگردان» گروه طراحی این اثر را تشکیل می‌دهند.

در خلاصۀ نمایش «پادشاه سرگردان» آمده است: «پادشاه زیباترین کشور دنیا یک سال برای پاسخ دادن به پرسش «زن‌ها بیش از هرچه در دنیا چه می‌خواهند؟»  فرصت دارد. چنانچه نتواند پس از یک سال به این پرسش پاسخ دهد خود و کشورش نابود می‌شوند.»

ژان- باپتیست پوش؛ نویسنده، کارگردان و طراح «پادشاه سرگردان» طی یادداشتی دلیل حضور گروه خود در هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی را اعلام کرده است: «تبادلات فرهنگی همواره از علاقمندی‌های گروه ما بوده است. برای اولین بار این نمایش را به زبان فارسی و زبان اشاره پس از چند روز در تمرین در تهران اجرا خواهیم کرد. این نمایش ترکیب چندین نوع هنر است: ویدئوی زنده، سایه، عروسک، موسیقی، نقاشی و ….»

بخش تجربه عنوان بخش جدیدی است که در دوره هفدهم به جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی افزوده شده است. از جمله رویکردهای بخش تجربه (تجربه، نوآوری و تفاوت)، تاکید بر نمایش‌های خلاقانه که با شیوه‌های معمول نمایش عروسکی متفاوت است، برخورد نوآورانه با عروسک، خلق شیوه‌های جدید نمایشگری عروسکی و تمرکز بر اجراهایی با مدت زمان کوتاه است.

هفدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند یکم تا هفتم شهریور ماه برگزار خواهد شد.

شادپیمایی این دوره از جشنواره روز چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در مجموعه فرهنگی گردشگری عباس‌آباد (بوستان آب و آتش) برگزار می‌شود و همه افراد و خانواده‌ها از طیف‌های مختلف برای حضور در این جشن شادی دعوت شده‌اند. تنها شرط حضور در این جشن، همراه داشتن عروسک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *