در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

هادی حوری : تئاتر باید حرف روز جامعه را بزند.


نمایش “فانوس های تاریک بر گذرگاه خورشید” به نویسندگی و کارگردانی هادی حوری که در بیست و پنجمین جشنواره تئاتر سوره مورد تقدیر قرار گرفته است ، این روزها در تماشاخانه مهر حوزه هنری اجرای عموم خود را پشت سر می گذارد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این نمایش دینی و مذهبی داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید .

تئاتر فستیوال

هادی حوری در ابتدا در مورد شکل گیری نمایشنامه “فانوس های تاریک بر گذرگاه خورشید” و موضوع این اثر توضیح داد : موضوع نمایش “فانوس های تاریک بر گذرگاه خورشید” شهادت امام حسین (ع) و واقعه کربلا است که تِم اصلی آن ، مبحث قدرت و سیاست است . این نمایش پس از نمایشنامه های “پرده خوانی افلاک” ، “ملکه جنیان” و “باران” چهارمین نمایشی است که با موضوع قدرت نوشته ام .

وی در ادامه در مورد پروسه ی نگارش و تمرینات این نمایش گفت : گاهی شما موضوعی را در ذهن تان دارید و به دنبال داستان و سوژه ای برای بیان آن می گردید ؛ یعنی مدت زمانی را برای پژوهش صرف می کنید و بعد هم انتخاب کاراکترها و بازیگرها . قطعا اگر شرایط به گونه ای دیگر بود ، هر چیزی در این نمایش می توانست تغییر کند . خوشبختانه دوستان من که روی صحنه هستند ، همه ی آن ها از بازیگران بسیار خوب تئاتر هستند و سوای بازیگری شان ، بچه های بسیار با اخلاقی هستند . سال ها است که با هم کار می کنیم و هر زمانی که کاری را شروع می کنم ابتدا گروه خودم و دوستانم را خبر می کنم و اگر دوستان گرفتاری نداشته باشند ، لطف می کنند و برای کار می آیند . بدون هیچ توقع و چشم داشتی برای حمایت ، کار را شروع کردیم ، خوشبختانه آقای زارعی زحمت کشیدند و حامی اجرا شدند و توانستیم این چند اجرا را برویم .

وی با بیان اینکه برای نگارش این نمایشنامه چندین سال پژوهش و وقت صرف شده است ، در مورد شرایط اجرای عموم آن گفت : ما با حمایت حوزه هنری و آقای زارعی به اجرا رسیدیم ، این گونه که من در خواست اجرا را دادم و تمرینات مان را با همین گروه شروع کردیم . اما با جشنواره آیینی سنتی همزمان شد . ناچار بودیم با همین گروه در جشنواره آیینی و سنتی البته با نمایش دیگری شرکت کنیم ، در نتیجه تمرینات مان اندکی طولانی شد . با نمایش “فانوس های تاریک بر گذرگاه خورشید” دو اجرا در جشنواره تئاتر سوره داشتیم که در آنجا مورد تقدیر قرار گرفتیم و سپس به اجرای عموم رسیدیم .

هادی حوری در پاسخ به خبرنگار تئاتر فستیوال مبنی بر اینکه در شرایط امروز که پرداختن به موضوعات دینی و مذهبی کم رنگ شده و مخاطب نیز گرایش کمتری برای دیدن این گونه نمایش ها دارد ، از اجرای چنین نمایشی نترسیده است ، گفت : نه ، دلم نمی خواهد وارد چنین دسته بندی هایی بشوم  . زمانی که روی اثری چنین دسته بندی هایی انجام شود ، خود به خود باعث می شود تماشاچی هم در این زمینه دسته بندی شود . اما اعتقاد من بر این است وقتی شما تئاتر کار می کنید ، چنانچه درست کار شود ، حرفی برای گفتن داشته باشد ، حرف روز بزند که مردم بتوانند خودشان و حرف هایشان را در آن نمایش پیدا کنند ، فرقی نمی کند که موضوع اثر شما چیست .

شما همانطور که با یک نمایش کمدی یا تراژدی می توانید حرف بزنید ، با نمایشی با تِم دینی هم می توانید حرف مردم را بزنید . مهم این است ، کسی که کار هنر می کند اعم از تئاتر ، هنرهای تجسمی ، گرافیک و … درک درستی از زمان خودش داشته باشد . وقتی چنین درکی داشت ، وقتی احساس کرد که جامعه اش به چه نوع حرفی نیاز دارد ، آن وقت موضوع و پرداختن به آن ، ساخت درام و بعد ساخت و اجرای اثر در وهله ی دوم قرار می گیرد .

او در این رابطه اضافه کرد : من امیدوارم و دلم می خواهد در هر اثری که می نویسم و اجرا می کنم ، حرف روزم را زده باشم حتی اگر از موضوعات اساطیری گفت و گو بکنم . شما می توانید روی شاهنامه که برای قرن چهارم است ، کار کنید و از سهرابی بگویید که با اندیشه ای تازه علیه جامعه ی سترونش جلو آمد و کشته شد ؛ یا از سیاوشی بگویید که در یک جامعه ی دروغ زده ی پر فریب و بدون تعهد ، از تعهد صحبت می کند . این ها حرف هایی نیست که کهنه شود ، اگر شما امروز هم این ها را بگویید و درست اجرا کنید ، قطعا مردم حرف های خودشان را در آن پیدا می کنند .

نویسنده و کارگردان نمایش “فانوس های تاریک بر گذرگاه خورشید” در پایان گفت : امیدوارم مردم همیشه تئاتر ببینند و لطف کنند زود به زود بیایند و نمایش های تازه را سریع ببینند و فراموش نکنند همه ی فصل های این جغرافیا بدجوری زمستانی است . لطف کنید قبل از اینکه ابرهای سیاه همه جا را پر کند بیایید و نمایش ببینید .

يک نظر ثبت شده است .

  1. احمد میرزایی گفت:

    با سپاس از گفت و گوی خوب تان .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *