هادی مرزبان : تئاتر ، راه خوبی برای شخصیت دادن به معلولین است .


نمایش “پزشک نازنین” به کارگردانی حسین رحیمی که این روزها با هنرمندی معلولین پرتوان در تماشاخانه استاد مشایخی به روی صحنه می رود ، در یکی از اجراهای خود میزبان هادی مرزبان ، کارگردان و مدرس تئاتر بود . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال طی گفت و گویی که با او داشت ، نظر وی را راجع به این نمایش جویا شد .

تئاتر فستیوال

هادی مرزبان با بیان اینکه حدود دو سال با بچه های سندروم داون کار کرده است ، گفت : می دانم کار کردن با این بچه ها چقدر سخت است ، ولی وقتی راه بیفتند ، خیلی خوب هستند . همانطور که می دانید ، ما در بازیگری از تخیل بسیار زیادی استفاده می کنیم ، تخیل این بچه ها بسیار بسیار بالا است و وقتی حرفی به آن ها زده می شود ، بسیار آن را باور دارند و قبول می کنند .

او در ادامه گفت : تصور من این است که یکی از جاهایی که این بچه ها می توانند وارد بازار کار شوند و به آن ها این باور را بدهیم که هیچ فرقی با بقیه ندارند ، تئاتر است .

کارگردان نمایش “تانگوی تخم مرغ داغ” با اشاره به حمایت مسئولین از معلولین پرتوان گفت : امیدوارم مسئولین و ارگان ها شانه خالی نکنند و به این بچه ها و گروه ها کمک کنند . من برای اولین بار است که می بینیم گروهی به این شکل کار می کند . این مسئله باید وسعت پیدا کند چرا که این کار ، راه بسیار خوبی برای ورود این بچه ها به بازار کار و شخصیت دادن به آن ها است . من همیشه می گویم که مشکل ما در تئاتر از آن طرف میزی ها است ، امیدوارم که آن طرف میزی ها حداقل به این بچه ها رسیدگی کنند ، زیرا از این بازیگران می توان کمک های بسیار خوبی گرفت و می توان به آن ها کمک های خیلی زیادی کرد .

وی افزود : من با یکی ، دو نفر از این بازیگران که صحبت می کردم ، می گفتند آرزوی من این است که همیشه به روی صحنه بیایم و با دیگران بازی کنم . این بسیار زیباست .

این کارگردان باسابقه ی تئاتر در مورد نمایش “پزشک نازنین” به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : وقتی به دیدن این نمایش می آییم نباید به دنبال دیدن یک کار صد در صد حرفه ای مانند بقیه کارها باشیم ، به هر حال ما با یک سری بچه ی خاص روبرو هستیم . باید خودمان را در سطح آن ها بیاوریم .  من در سالن صدای خنده یکی ، دو خانم را می شنیدم که صدای خنده هایشان من را اذیت می کرد . این بچه ها خیلی تیز هستند و باور دارند که آن خانم بی خودی می خندد . باید همراهشان بود ، یعنی اگر جایی خنده دار است ، بخندیم و در جای دیگر که خنده دار نیست ، نخندیم . این بچه ها بسیار ، بسیار تیز هستند و به نظر من این نمایش خوب کار شده است .

کارگردان نمایش “بازار عاشقان” در مورد کار با معلولین پرتوان گفت : بعضی از دوستان از من می پرسند که چرا کار کودک نمی کنی ؟ می گویم من جرات نمی کنم . ولی از آنجایی که این بچه ها را باور دارم ، اگر دولت ، مسئولین و ارگان ها به میدان بیایند و به آن ها رسیدگی کنند ، من یکی از افرادی هستم که بسیار دوست دارم با این بازیگران کار کنم . چون همانطور که گفتم ، دو سال با این بچه ها کار کردم و می دانم که چه تخیل خوبی دارند و چقدر می شود به آن ها کمک کرد . الان فقط دولت می تواند کمک کند ، نباید شانه خالی کند ، باید به میدان بیاید و کم کم کارگردانان بزرگ و حرفه ای متوجه تجربه کار با این بازیگران می شوند .

هادی مرزبان در پایان با بیان خاطره ای گفت : یادم است قبل از انقلاب در جشن هنر شیراز ، آقای بیلتون نمایشی را آورده بود که در آن با یکی از بچه های سندروم داون کار کرده بود و جزء افتخاراتش بود که ببینید من با چه کسی کار کردم ؟ من همان موقع رفتم به او گفتم که من هر روز با بیست ، سی تا از این بازیگران کار می کنم . آن بازیگر نقشی شبیه ساعت را بازی می کرد که می چرخید و دیالوگ داشت و چقدر زیبا بازی می کرد . او از آن طرف دنیا این بازیگر را آورده بود تا در جشن هنر شیراز بازی کند . باید کمی عجله کنیم ، این چیزها را ببینیم و نگذاریم  خفه شود .

۸ نظر ثبت شده است .

 1. تماشاچی حرفه ای گفت:

  متاسفانه با هنرمندایی که مصاحبه میکنین همه انگار یکجور حس ترحم و شگفت زده شدن تو حرفاشون هست که فکر میکنم با دیدگاه رحیمی کارگردان نزدیک نیست و اونجور که باید بی طرفانه به نمایش نگاه کنن نمیکنن

  • محمد مهدی گفت:

   خب به نظر من دلیلش این هست که واقعا پیش از اجرا به این گروه منصفانه و مثل بقیه گروه ها نگاه نمیشه و با توجه به اینکه تلاش شون چند برابر گروه های دیگه است از حمایت های خوبی برخوردار نمیشه . به هر حال فشار بیشتری روی کارگردان هست

 2. ستایش گفت:

  استاد منتظر آثار همیشه عالی تون هستیم . امیدوارم این یه سال که تهرانم نمایشی روی صحنه ببرید

 3. مهدی عزیزی گفت:

  من حرفهای استاد ر می فهمم که میگه باید بچه های گروه رو ددک کنیم ولی موافق نیستم که باید جور دیگه ای به تئاترشون و بازی هاشون نگاه کنیم چراکه همه ی تلاش این بچه همینه که واقعی دیده بشن نه از روی دلسوزی و ترحم

 4. خاکپور گفت:

  دم بچه های این گروه و کارگردان جوانش گرم . وقتی فهمیدم چنین گروهی داره فعالیت می کنه هم خیلی خوشحال شدم و هم دعاشون میکنم که موفق باشن به امید خدا.

 5. سعید حکیمی گفت:

  عشق است هادی مرزبان . درود بر مرد شریف تئاتر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *