هانی النصار : کارهای من در مورد وضعیت مسائل سیاسی کنونی در کشورهای عربی است


 نمایش “ضربه فنی”  ۵ بهمن ماه در پنجمین روز از سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ، در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت . نویسندگی و کارگردانی این نمایش را که از کشور کویت به بخش مسابقه جشنواره راه یافته است ، هانی النصار بر عهده دارد . خبرنگار تئاتر فستیوال ، به بهانه حضور “ضربه فنی” در جشنواره تئاتر فجر گفت و گویی را با هانی النصار انجام داده است که می توانید آن را در ادامه بخوانید .

تئاتر فستیوال

از تاریخچه شکل گیری گروه “TYATRO” برای ما بگویید .

گروه “TYATRO” از ۱۰/۱۰ /۲۰۱۰ تشکیل شده و تاکنون علاوه بر اجرا درکشور کویت ، در جشنواره های بین المللی از جمله مصر و امارات نیز شرکت کرده و جایزه برده است . من در دانشگاه های کشور لبنان رشته  نمایش خوانده ام و مدرک دکتری تئاتر دارم .

موضوع نمایش “ضربه فنی” چیست و چرا اجرای شما زیرنویس نداشت ؟

موضوع این نمایش مراحل زندگی یک انسان در کشوری عربی است . داستان از زبان شخصیتی نقل می شود که به دلیل پخش اعلامیه به زندان افتاده و از زندگیش برای ما می گوید . ما متن نمایش را به دبیرخانه جشنواره داده ایم ولی نمی دانیم چرا آن را در اختیار تماشاگران قرار ندادند .

تاکنون روی چه موضوعاتی کار کرده اید و اجرا داشته اید ؟

من ده ها متن دارم که در مورد وضعیت سیاست در جامعه عربی است و بسیاری از آنها را به روی صحنه برده ام . کارهای من همیشه در مورد مسائل سیاسی در کشورهای عربی در  وضعیت کنونی آنها است.

چند مدت برای این نمایش تمرین داشته اید؟

یکسال تمرین داشتیم و در هر کشوری که اجرا کرده ایم ، نمایش با اندکی تغییرات روی صحنه رفته است .

آیا به راحتی می توانید در مورد موضوعات سیاسی در کویت کار بسازید ؟

بله ، کویت کشوری است که مجلس  ملی دارد و در آن آزادی بیان وجود دارد .

آیا زنان هم در تئاتر کویت حضور دارند؟

بله ، نویسنده این کار که نامش در بروشور آمده است خانم “فلول الفیلکاوی” نام دارد که نویسنده متن اجرا شده ما هستند و در جشنواره “مهرجان مسرح بلاانتاج ” مصر ، سال ۲۰۱۴ ، جایزه گرفتند .

و سخن آخر .

از ستاد انتخاب جشنواره ممنونم . من اولین کسی هستم که از کویت به ایران آمده و نمایش اجرا کرده است .

يک نظر ثبت شده است .

  1. عباس 34 گفت:

    واقعا خوبه که ما از کشور های عربی هم تیاتر داریم . حداقل شناخت ما از جامعه شون یکم بیشتد می شه . واقعا این کمبود بودجه اینبار به درد خورد☺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *