«هیولاخوانی» نغمه ثمینی منتشر شد


نمایشنامه «هیولاخوانی»، نوشته نغمه ثمینی در قالب مجموعه ایران این روز‌هاتوسط انتشارات افراز به چاپ رسید.

نمایشنامه «هیولاخوانی»

به گزارش تئا‌تر فستیوال، این نمایشنامه که نخستین بار در تیرماه سال جاری به کارگردانی محمد یعقوبی در سالن چهار سو مجموعه تئاترشهر به‌اجرا درآمد، دربارهٔ خانواده‌ای است که با ورود یک شی غریبه به خانهٔ آن‌ها، موقعیت و آرامش‌شان بر هم ریخته می‌شود. تک‌تک اعضای حاضر در این خانه سعی می‌کنند تا دیدگاه خود را نسبت به این شی ناشناخته ابراز کنند که این تلاطم‌گویی‌ها باعث ایجاد داستان‌هایی برای پیش بردن این اثر نمایشی می‌شود.

این متن دارای چهار کاراکتر نمایشی (ابراهیم، مرضیه، یونس و سعید شهرزاد) است که بن‌مایه اساسی آن به جایگاه زن در جامعه اشاره دارد.

در بخشی از متن این کتاب آمده است: «ابراهیم، توجاهلی دختر. جهل داری به کاری که می‌کنی. خیال می‌کنی همه‌ش همینه؟ خط کشیدن؟ خیال می‌کنی برای من ساده بوده، ساده‌ست این خط کشیدن؟ خیال می‌کنی برای یونس ساده بود؟ تو جاهلی به کاری که می‌کنی. این زن از رنج می‌گه اما خودش با قلمش اسباب رنجه. این نوشته تو دست یک جوون نوبالغ، چیزی رو توش زنده می‌کنه که نباید زنده بشه. که اگه زنده بشه وای که هیولای درنده، وای که مار غاشیه، وای که افعی میل و هوس، افعی وسوسه، افعی گناه. تو اینا رو می‌فهمی؟ چی می‌شه اگه چلوی چرب بریزن تو حلق یه نوزاد؟»

تاکنون در مجموعه ایران این روز‌های انتشارات افراز، آثاری چون «رقصی چنین» اثر محمد رضایی‌راد، «همسایهٔ آقا» و «پنهان‌خانه پنج‌ در و واقعه در مجلس سودابه‌ خوانی» اثر حسین کیانی، «اعترافاتی دربارهٔ زنان» اثر محمد امیریاراحمدی، «خشکسالی و دروغ»، «تنها یک»، «زمستان ۶۶» و «ماه در آب» نوشتهٔ محمد یعقوبی، «داستان‌های ناتمام» نوشتهٔ اسماعیل خلج، «روی زمین» نوشتهٔ افروز فروزند و «من آن‌جا نیستم» نوشتهٔ مهدی میرباقری به‌چاپ رسیده‌اند.

نمایشنامه «هیولاخوانی»، دوازدهمین کتاب از مجموعه «ایران این روز‌ها» در ۷۲صفحه و در ۱۱۰۰ نسخه با بهای ۵۵۰۰ تومان منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *