توصیه ولی الله شیراندامی و محمدعلی کشاورز به نسل جوان امروز چیست؟


جشن کانون کارگردانان خانه تئاتر با تجلیل از محمدعلی کشاورز و ولی‌الله شیراندامی در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد. پس از این مراسم خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی کوتاه با این دو هنرمند پبشکسوت ترتیب داد که در ادامه می توانید بخوانید .

تئاتر فستیوال

محمد علی کشاورز : برای حل مشکلات تئاتر ، همه باید کار کنند .

محمدعلی کشاورز هنرمند پیشکسوت هنر ایران ، پس از مراسم بزرگداشتی که به مناسبت جشن کارگردان در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شده بود ، در مصاحبه خود با خبرنگار تئاتر فستیوال با بیان شعری از حافظ گفت : ” دانی که چیست دولت دیدار یار دیدن / در کوی او گدایی بر خسروی گزیدن

من آمده ام در کوی دوست به گدایی ، همه ی دوستانی که کار تئاتر و سینما می کنند ، اینگونه هستند .”

وی ادامه داد :” امیدوارم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمام بچه هایی که کار تئاتر می کنند ، کمک کند و همچنین جوان ها تنها کاری که باید کنند این است که کار خود و جای جای مملکت خودشان را بشناسند و به دنبال کارهای بیهوده و اعتیاد نروند و لازم است برای این که مشکلات تئاتر حل شود همه کار کنند .”

ولی الله شیر اندامی : آرزو دارم “دشمن مردم” اثر ایبسن را اجرا کنم .

ولی الله شیراندامی نیز بازیگر پیشکسوت هنر ایران ، بازیگران جوان نسل امروز را عجول معرفی کرد و گفت : ” جوانان امروز خیلی عجول هستند و به محض این که وارد تئاتر می شوند ، دوست دارند شخصیت اول شوند . همه ی ما در تئاتر اول کوچک بودیم سپس بالا آمدیم ، تحمل کردیم و پای آن ایستادیم ، عمر خود را گذاشتیم و مدام مطالعه کردیم .”

وی با ذکر خاطره ای گفت : ” من زمانی که ۱۸ سال داشتم ، تمام کتاب های نویسنده و مترجم ها را خوانده بودم . جوان ها نیز باید وقت بگذارند . درس بخوانند ، دانشکده بروند . بی جهت به دنبال این فیلم و آن فیلم نروند زیرا به جایی نمی رسند . جوان ها تا نخوانند و کلاس نروند چیزی یاد نمی گیرند . هر چقدر بخوانند ، شناختشان بالا می رود . محکم تر می شوند و می فهمند که اهداف و حرف شان چیست . آدمی که هیچ چیز نداند نمی تواند این کاره شود . به قول آریان پور : “درک واقعیت ، راه رسیدن به حقیقت است” ، تئاتر زندگی است . تئاتر واقع گرا ، محل نشان دادن خلق و خوی بشری است . این خلق و خوی بشری یک یا دو گونه نیست ، هزاران گونه است . اگر دست تو بیافتد به گونه ی دیگری شکل می گیرد و اگر دست من بیافتد به گونه ی دیگر .  باید این گوناگونی را بشناسیم و بسیار مطالعه داشته باشیم تا وقتی می خواهیم کاری که را به روی صحنه ببریم  ، نمونه های زیادی داشته باشیم که از بین آن ها انتخاب کنیم ، زیرا اگر نتوانید انتخابتان را به وجود بیاورید ، نمی توانید پیشرفت کنید . “

شیراندامی با اشاره به بیماری که به تازگی درگیر آن است گفت : “باید ایمان و صبر داشته باشید . مدام مساله کنید  . من در این ۱۵ ماه که به دلیل درد پا در خانه بودم  ، خیلی چیزها خواندم که نخوانده بودم . چرا ، چون امید دارم پایم خوب شود و بتوانم پی اس اولم را اجرا کنم . پی اس اولم ، “دشمن مردم” اثر ایبسن و اقتباس آقای آرتور میلر است . اگر بتوانم این کار را انجام دهم ، دیگر هیچ آرزویی ندارم .”

وی در ادامه گفت :“تئاتر ایران به سالن و بودجه نیاز دارد متاسفانه تمام مسئولین به فکر ما نبوده اند ، نیستند و نخواهند بود . برای اینکه این ها این کاره نیستند ، اداری و بوروکراتیک هستند . در کشور ایتالیا ادواردو فیلیپو پشت صحنه زاده می شود و این آدم رئیس فرهنگ و تئاتر ایتالیا می شود . چون این کاره بوده و اهمیت می دهد .”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *