درخشش معلولین پرتوان بر روی صحنه / “پزشک نازنین” افتتاح شد


نمایش “پزشک نازنین” به کارگردانی حسین رحیمی روز پنج شنبه اول مهر ماه اولین اجرای خود را در تماشاخانه استاد مشایخی آغاز کرد . این نمایش که معلولان پرتوان اجرای آن را برعهده دارند در اولین روز خود با استقبال زیاد مخاطبان به روی صحنه رفت به طوری که تعدادی از مخاطبان ایستاده نظاره گر نمایش بودند .

تئاتر فستیوال

نسترن داوودی – تئاتر فستیوال : همه ما وقتی نام “معلول” به گوشمان می خورد ناخودآگاه به یاد ناتوانی او می افتیم ، ناتوانی که او را از دیگر افراد جامعه جدا می کند . اما از بین ما فردی وجود دارد که برای جبران ناتوانی معلولین تمام قد ایستاده و با تمام قدرت سعی در این دارد که آن ها را از انزوا به درون جامعه دعوت کند ، آن هم با استفاده از معجزه ای چون تئاتر . حسین رحیمی ، کارگردان جوان تئاتر پانزده سال است که گروه پاپیون را با افرادی با معلولیت های متفاوت تشکیل داد تا هنر نمایش را به معلولین پرتوان آموزش دهد و آن ها را با مفهوم زندگی آشنا کند . گروه تئاتر پاپیون در این چند سال توانست توانایی های بالقوه و استعدادهای کشف نشده این افراد را شکوفا کند و آن ها را به هنرمندانی پرتوان تبدیل کند تا شاید ما هم با دیدن آن ها چشمانمان را بیشتر باز کنیم و “توانستن” را از آن ها یاد بگیریم .

تئاتر فستیوال

گروه تئاتر پاپیون در این چند سال برای بهتر عرضه کردن هنر نمایش می جنگد و افراد آن برای رفتن در اجتماع و دیده شدن هنرشان تلاش می کنند تا از ایزوله بودن خارج شوند و مردم آن ها همچون هنرمندان دیگر دوست بدارند و برای هنرشان ارزش قائل شوند ؛ دو سال پیش ما شاهد اجرای موفق “پرده برداری” از این گروه با بازی شنو قادری و مهران قندهاری ، هنرمندان کم توان ذهنی بودیم ، اجرایی که مخاطب را میخکوب خود می کرد ، اجرایی بی نقص آن هم از بازیگرانی که ناتوانی آن ها نه تنها دست و پا گیرشان نکرده بود ، بلکه همچون تلنگری بود برای ما انسان های فراموش کار که اندکی قدر آنچه داریم را بدانیم .

پس از آن این گروه نمایش “صندلی ها” با بازی مهران قندهاری ، رویا حاجی حسین لو و امین جهانگیری را به روی صحنه بردند و بار دیگر توانایی شان را به رخ کشیدند و به مخاطبان خود نشان دادند که کاری که آن ها می کنند تنها اجرای یک تئاتر نیست بلکه یک حرکت جریان ساز در جامعه است ، بازیگرانی که از جانشان مایه می گذارند تا هنرشان پس از زحمات فراوان در مدت یک ساعت به مخاطب نمایانده شود و به او یادآوری کند که ما هم در کنارتان در جامعه حضور داریم و محکم به راهمان ادامه می دهیم ما همچون پرسوناژهای نمایش “صندلی ها” منتظر می مانیم تا ما را ببینید و فراموشمان نکنید .

و امسال شاهد اجرای نمایش “پزشک نازنین” هستیم نمایشی که اتفاق جدیدی که در آن افتاده این است که حسین رحیمی هنرمندان معلول پرتوان دیگری را در کنار هنرمندان غیر معلول عرصه تئاتر به صحنه کشانده تا آن ها نیز ذره ذره عشق به صحنه و هنر معجزه گر تئاتر را تجربه کنند و با نقش آفرینی خود و تمرکز بر این هنر ناتوانی شان را از یاد ببرند ، این بار زهرا ستاری ، فریماه حسینی و امین جهانگیری با تاکید بر توانایی هایشان به روی صحنه آمده اند تا بار دیگر برای ما مخاطبان هنر تئاتر از قصه پرسوناژهایشان بگویند .

این هنرمندان پرتوان تا جمعه ۳۰ مهر ماه بر صحنه تماشاخانه مشایخی به روی صحنه خواهند رفت ، تماشای آن ها چنان امیدبخش و دلگرم کننده است که فقط کافیست لحظه ای به توانمندی آن ها خیره شویم و شاهد درخشش این گروه آینده دار باشیم .

تئاتر فستیوال

۳ نظر ثبت شده است .

  1. مریم بابایی گفت:

    کار با این عزیزان را تجربه کرده ام، شاید به نسبت جسم را خسته تر کنند، اما چنان وسعت روحی به اطرافیان میبخشند که برآورد این دو میشود خستگی ناپذیری.

  2. Sahar گفت:

    Like ☝???

  3. محسن گفت:

    امیدوارم تبلیغات مناسبی برای دیده شدن این کار صورت بگیره و استقبال بشه . واقعا نمایش های قبلی که از این گروه دیدم فوق العاده بودند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *