پایان هشتمین جشنواره تئاتر ارسباران


آیین اختتامیه هشتمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران، با حضور معاون امور هنری وزیر ارشاد و مدیران و مسئولان آذربایجان شرقی برگزار شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال، هشتمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران پس از سه روز اجرای نمایش‌های پذیرفته شده از ۱۱استان کشور،در مراسمی با حضور معاون امور هنری وزیر ارشادو مسوولان استان آذربایجان شرقی، عصر چهارشنبه ۲۹ مرداد در سالن شهید مطهری شهرستان اهر به پایان رسید.

در ابتدای این مراسم، رضا صدیقی، فرماندار اهر  در سخنانی گفت: «اهر به عنوان مرکز ارسباران با برگزاری چنین جشنواره‌های بزرگی از نظر اقتصاد و فرهنگ که این سال از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده، در منطقه پیشتاز است.

وی افزود: «بی دلیل هم نیست که جشنواره منحصر به فرد تئاتر ۵ دقیقه‌ای در اهر برگزار می‌شود و اکنون در گام هشتم به صورت سراسری درآمده است. اهر و قره داغ مهد هنر نمایش بوده است، این را کسانی مانند میرزا جعفر قراجه داغی بنیانگذار و آغازگر هنر تئاتر در ایران ثابت می‌کند.»

سخنران بعدی مراسم، علی‌اکبر صفی ‌پور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی و دبیر هشتمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران بود که گفت: «در شهرستان اهر به علت پیشینه‌ فرهنگی، تاریخی در حوزه‌ تئاتر، جشنواره‌ تئاتر پنج دقیقه‌ای در سال‌های گذشته به صورت منطقه‌ای بود که امسال با موافقت وزارت ارشاد به صورت ملی و سراسری و با شرکت گروه‌های مختلف تئاتر از اقصی نقاط میهن‌مان در شهرستان اهر برگزار شد.»

سپس حسین محب اهری بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون روی صحنه آمد که در بخشی از سخنان خود تاکید کرد: «امروز خیلی خوشحالم که به مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر در اهر آمده‌ام و خوشحال‌تر از این که بچه‌های این‌جا جشنواره را برگزار کرده اند. امیدوارم  این رویداد شکل محکم‌تری به خود گرفته و قوی‌تر شود.»

در ادامه مراسم، علی مرادخانیروی صحنه آمد و پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به هشتمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران را خواند. متن پیام علی جنتی به این شرح است:

«به نام خداوند جان و خرد – کزین برتر اندیشه برنگذرد

در آغاز سلام گرم و صمیمانه خود را به کلیه فرهیختگان، هنرمندان، اساتید و پیشکسوتان و همه فرزندان دلاور ارسباران تقدیم می‌کنم. برگزاری و اجرای نمایش‌های کوتاه که با حضور جمع کثیری از هنرمندان در شهرستان اهر در حال اجراست مایه بسی خوشوقتی و موجب تقویت هنرمندان جوان خواهد شد. بدیهی است رشد فعالیت‌های هنری در سایه تلاش جمعی برای همه اهالی هنر میسر خواهد بود و به ویژه هنرهای نمایشی رساترین ابزار برای انتقال فرهنگ بومی کشور به شمار می‌آید. پیشکسوتان امروز تئاتر عملا از نمایش‌های کوتاه هنری آغاز کرده‌اند و در آینده هنرمندانی که اکنون در این مراسم شرکت کرده‌اند ادامه‌دهنده راه آنان باشند. در پایان لازم می‌دانم از این اقدام ارزشمند و همه دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان و میهمانان این همایش تشکر و سپاسگزاری کنم و موفقیت همگان را از پیشگاه خداوند  متعال مسئلت دارم.»

علی مرادخانی همچنین در سخنانی گفت: «همان‌طور که جناب آقای وزیر اشاره کردند،مهم‌ترین ویژگی نمایش‌های کوتاه موجز بودن و هنرمندانه بودن این نوع تئاتر نسبت به دیگر هنرهاست. فکر می‌کنم یکی از ویژگی‌های بارز و مهم این جشنواره این است که بتوانیم در این جشنواره فرهنگ و ذخایر هنری خودمان را به ظهور برسانیم و شرایط را برای آینده جوانانی که در این زمینه کار می‌کنند فراهم کنیم.»

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود به آذربایجان و اهر به عنوان خاستگاه تربیت هنرمندان پرداخت و تصریح کرد: «بسیاری از هنرمندان در عرصه‌های مختلف برخاسته از این سرزمین بزرگ هستند و موجب افتخار است که بتوانیم هنرمندان خودمان را هر چه بهتر و شایسته‌تر معرفی کنیم  و چه‌قدر مناسب است که این معرفی‌ها به ستایش از بزرگان هنر منتهی بشود.»

او با اظهار امیدواری برای ادامه این جشنواره، از حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: «قطعا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آینده کمک‌های بهتری برای این جشنواره در نظر خواهد گرفت. از مدیرکل هنرهای نمایشی خواهم خواست که به این موضوع رسیدگی بکند تا انشالله این جشنواره را به نحو بهتری اداره بکنیم.»

مرادخانی با تاکید بر نقش هنرمندان این منطقه بر راه ‌اندازی جشنواره ارسباران تصریح کرد: «البته هنر این دوستان این بوده که به صورت خودجوش این جشنواره را اداره کرده‌اند. در آینده ما تلاش خواهیم کرد که دولت کم‌ترین دخالت را در این گونه فعالیت‌ها داشته باشد و صرفا حامی باشد تا این گونه جشنواره‌ها توسط خود هنرمندان  و کسانی که انگیزه دارند برگزار شود.»

آیت الله جواد حاجی زاده،امام جمعه اهر هم در سخنانی  ضمن خیر مقدم به کلیه میهمانان حاضر در مراسم، از زحمات و تلاش‌های شبانه روزی دبیرخانه این جشنواره قدردانی کرد و گفت: «در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده است،باید با برگزاری چنین برنامه‌هایی در جهت اشاعه فرهنگ و مدیریت جهادی تلاش کنیم تا بتوانیم نقشه‌های شوم دشمنان نظام و انقلاب را خنثی کنیم.»

تجلیل از رحیم ترابی و علیرضا کارگر به عنوان پیش‌کسوتان هنر تئاتر در اهر، ادامه بخش آیین پایانی هشتمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسبارانبود.

همچنین در این مراسم از تابلوی جشنواره که گرامیداشت زلزله شهرستانهای اهر، هریس و ورزقان روی آن نوشته شده بود، بهوسیله مسوولان رونمایی و امضاء شد.

در پایان هشتمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران،آثار برگزیده در دو بخش صحنه‌ای و خیابانی معرفی واز هنرمندان برتر تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *