در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

پیام عزیزی : وضعیت تئاتر شازند خوب نیست . / از روند برنامه ریزی و مدیریت جشنواره رضایت دارم .


نمایش خیابانی ” داستان مردم ” به نویسندگی و کارگردانی پیام عزیزی در بخش مسابقه سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به روی صحنه رفت . به بهانه اجرای این نمایش در جشنواره خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این نمایش انجام داده است که ماحصل آن را می توانید در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

پیام عزیزی در رابطه اجرای ” داستان مردم ” گفت : ” من اسم این اجرا را تئاتر بی دیوار گذاشته ام . در آن سعی می کنم تمام قصه را از تماشاگر بگیرم و بازیگران را از مردم و تماشاگران انتخاب کنم . این روش تکنیکی است که از آگوستو بوآل اقتباس کردم و تغییراتی در آن بوجود آوردم و سعی کردم با فرهنگ جامعه مان و با تکنیک های جدیدی که در ذهنم بوجود آمده و آن را تجربه کرده ام ، همخوانی داشته باشد .”

وی در پاسخ به اینکه آیا می توان این نمایش را تئاتر شورایی نامید ، گفت : ” خیر ، نگاه تئاتر شورایی فرق می‌کند ، ما روند قصه را در آن نمی‌بینیم . در تئاتر شورایی مسئله ای مطرح می شود و نظرهایی در جهت اصلاح یک معضل گرفته می شود ولی در اینجا هدف تئاتر شورایی نیست . ما از مردم مشارکت می‌گیریم ولی شورا نیست . در واقع اینگونه نیست که ما در رابطه با این مسئله از مردم شور بگیریم ، من مشارکت تماشاگران را برای قصه ای که قرار است ساخته شود ، دارم .”

عزیزی با بیان اینکه نمایش ” داستان مردم ” اثری بداهه بوده است گفت : ” هر اجرایی که از این نمایش ببینید ، با اجرای دیگر آن متفاوت است ، در این نمایش بر اساس آرزویی که مردم می کنند ، جلو می رویم . در اجرای قبلی من کسی بود که می خواست نماینده مجلس شود ، ما سعی کردیم این آرزو را برآورده کنیم . فرد دیگری می خواست خلبان شود و دیگری خواننده ، بازیگر ، وکیل و شغل های مختلف دیگر . آرزوی دیگری این بود که بچه ها هرگز گریه نکنند . من هر دفعه سعی کردم یک آرزو را بازسازی کنم .”

وی در رابطه با استقبال مخاطبان شهر شازند از تئاتر خیابانی و تئاتر صحنه ای ، گفت : ” وضعیت تئاتر در آنجا هم مثل شهرستان های دیگر خوب نیست ،  من اغلب در تهران کار می کنم ولی چون اهل شازند هستم ، نمایشم را از آنجا وارد جشنواره کردم .”

پیام عزیزی در پایان استقبال مردم را از بخش خیابانی جشنواره بسیار خوب ارزیابی کرد و در رابطه با مدیریت و برنامه ریزی جشنواره در بخش خیابانی گفت : ” تا الان همه چیز خوب پیش رفته و راضی هستم  ، از تمام کسانی که برای جشنواره زحمت کشیده اند نیز تشکر می کنم .”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *