پیام مدیر کل هنرهای نمایشی به جشنواره تئاتر خیابانی مریوان


مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت برگزاری یازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان پیام داد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، در متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی برای یازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان آمده است:

“به نام خدا

تئاترخیابانى رامى توان بى تکلف ترین و بى واسطه ترین گونه تئاتر برشمرد. تئاترى که در آن هنرمند به انتظارمخاطب نمى ماندوصمیمانه به استقبال مخاطب خویش گام برمى دارد.

در تئاترفضاى بازفاصله ها میان گروه اجرا و مخاطب به کمترین حد خود مى رسد و در بسیارى موارد مخاطب خود یکى از ارکان اصلى نمایش مى شود و در روند اتفاقات تئاترمستقیماًمشارکت مى نماید.

این قابلیت ها،امتیاز ارزنده اى است که تئاتردرفضاى باز(بااشکال گوناگون)را به یک رسانه ى اثرگذار هنرى به ویژه در جوامع کنونى با تمام شرایط و خصوصیاتش، با پیشرفتهاى روز آمد تکنولوژى و وسایل ارتباط جمعى ، سرعت ،تنوع سلایق و نگرش ها،نیازها و هنجارها و نابهنجارى هایش تبدیل مى کند.

هنرمندان این عرصه، ضرورى است تا بابازنگرى هوشمندانه در ویژگیها، بنیان ها و اصول این گونه هنرى و با تکیه برخلاقیت و نوآورى براساس شیوه هاى نوین این هنر در جهان و همچنین نگاه جدى به داشته هاى کهن نمایشهاى خیابانى ومیدانى در ایران، در راستاى تولید آثارى نو و اثرگذار گام بردارند.

جشنواره تئاتر خیابانى مریوان از آن دسته رویدادهاى هنرى است که فرایند تکوین و تکامل خود را به تدریج و برپایه همدلى هنرمندان تئاترخیابانى ایران،مدیران و شهروندان هنردوست مریوان طى کرده است. قابلیت هاى ویژه این شهر در نقطه صفر مرزى در سرزمین ایستادگى و امنیت،شایستگى آن را دارد که با ارتقاء زیرساخت هاى لازم ،به یک مدل و الگوى جهانى در حوزه نمایش هاى فضاى باز تبدیل شود.

امیدوارم یازدهمین جشنواره بین المللى تئاتر خیابانى مریوان این فرصت رافراهم نمایدکه بلوغ و بالندگى روزافزون این هنر کهن،خاصه در گونه ى تئاترخیابانى راشاهد باشیم. همدلى و همت ارزنده تمام هنرمندان، مسئولان و دست اندرکاران برگزارى این رویداد ارزشمند هنرى و به ویژه مردم فرهنگ دوست و علاقه مندتئاتر کردستان  و مریوان را ارج نهاده و از خداوند مهربان براى تمام همراهان پیروزى و سربلندى آرزومندم.

مهدى شفیعى

مدیرکل هنرهاى نمایشى”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *