پیام مدیر کل هنرهای نمایشی به هیجدهمین جشنواره آیینی و سنتی


مهدی شفیعی مدیر اداره کل هنرهای نمایشی در آستانه برگزاری هیجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، پیامی را خطاب به برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان این رویداد هنری منتشر کرد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، پیام  مدیر اداره کل هنرهای نمایشی به شرح زیر است:

«به نام خدا»

آیین‌ها، نماد زندگی جمعی و اجرای داوطلبانه‌ی رفتارهایی است که جامعه را به شکل و شمایلی سزاوارتر سوق می‌بخشد. همین شکل است که با معنابخشی به ارزش‌ها و باورهای اجتماعی، انسان معاصر را به آرامش و اخلاق دعوت می‌نماید. سرزمین کهن ایران، زادگاه آیین‌های یگانه‌ای است که همواره بر توحید، اصالت و همبستگی اجتماعی تاکید داشته‌اند. آمیختگی جان و جهان ایرانیان به آداب و آیین‌های دیرین خویش، در لایه لایه‌ی زندگی این ملت، متبلور است و در این میان تئاتر به مثابه‌ی رویکردی فرهنگی هنر، پیوند دهنده انسان دیروز و امروز است. پیوندی که می‌تواند کار کرد روزآمدی از آیین‌ها را در برابر ابتلائات اجتماعی این روزگار بیافریند.

جشنواره‌ی نمایش‌های آیینی و سنتی، تدارک و تلاشی است که می‌کوشد تا این هنر دیرین و انسانی، جلوه‌گاهی از خداپرستی، خردمندی و آیینه‌‌ی خصائل انسانی ایرانیان باشد. آرمان مقدسی که روشنا و تعالی جامعه را در پاسداشت و ترویج میراثی می‌داند که جز به ایثار هنر و مجاهدت هنرمندان، به یادگار نخواهند ماند. شکی نیست که پژوهش و جستجوی مستمر در شناسایی هر چه بیشتر ظرائف، گونه‌ها و شیوه‌های نمایش ایرانی و به کارگیری و اجرای درست آنها، ضمن کمک به تقویت جایگاه این حوزه ارزشمند هنری می‌تواند تئاتر ایران را نیز تقویت نموده و رنگ و جلایی ویژه به تئاتر ایران در میان سایر کشورها ببخشد.

به امید و مهر، قدردان هنرآفرینی گروه‌ها و هنرمندان ارزشمند نمایش ایرانی و اصحاب صدیق این دوره از جشنواره هستم و خداوند مهربان را در اعتلای پرچم هنر سرزمینمان، به نیایش می‌نشینم.»

هیجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با دبیری داوود فتحعلی بیگی از هشتم تا پانزدهم شهریور ماه برگزارمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *