جوامع فرهنگ‌پرور، همواره خاطره‌ نویسندگان بزرگ خود را گرامی می‌دارند


هیئت مدیرهٔ بنیاد اکبر رادی به مناسبت هفتمین سالگرد درگذشت این هنرمند فقید، متن پیامی را منتشرکرد.

 تئاتر فستیوال

به گزارش تئا‌تر فستیوال به نقل از ایران تئاتر، در متن این پیام آمده‌است:

«اکبر رادی در پنجم دی‌ماه ۱۳۸۶ از میان ما پرکشید. در این سال‌ها اگر‌چه این بزرگ‌مرد نمایشنا‌مه‌نویسی در میان ما نیست، اما آثارش در تاریخ ادبیات نمایشی ایران ماندگار است و نمایشنامه‌نویسان جوان کشورمان بی‌گمان اگر در تاریخچه‌ نه چندان طولانیِ تئاترِ این سرزمین جست‌وجو کنند، در میان نام‌های درخشان ادبیات نمایشی ایران، اکبر رادی را هم‌چون معلم و مرشد و الگویی برای کار هنری و زیستن هنرمندانه‌ی‌ خود خواهند‌یافت. جوامع فرهنگ‌پرور، همواره خاطره‌ نویسندگان بزرگ خود را گرامی می‌دارند و برای حفظ نام و گسترش آثار آنان می‌کوشند. در دوره‌ حیات ما، تئا‌تر دیگر نه یک تفنّن، بل‌که یک ضرورت است. آنان که چراغ‌های صحنه را روشن می‌کنند، در واقع به یک ضرورت تاریخی پاسخ داده‌اند؛ ضرورتی که در بطن خود، آگاهیِ فرهنگی را می‌گسترد و جامعه را با روی‌کردی نوین به تماشای خویش می‌نشاند تا خود را بازبیند و خویشتن خویش را بازیابد.»

در ادامه‌ این پیام آمده‌ است: «اکبر رادی فقط نمایشنامه‌نویسی مطرح و بزرگ در عرصهٔ تئا‌تر معاصر کشورمان نیست؛ او هم‌چنین در طول دوران زندگی پربار خود شاگردان شایسته‌ای را پروراند که اینک در فقدان او، خود نمایشنامه‌نویسان بزرگ و صاحب‌نظرانی مطرح در تئا‌تر ایران هستند. اگر بپذیریم که تئا‌تر، از یک سو سرگرم می‌کند و از سوی دیگر می‌آگاهاند، آن‌گاه بی‌گمان باید پذیرفت که آثار رادی بخشی از آگاهی معاصرِ جامعه‌ ایران است. نمایشنامه‌های رادی، دروازه‌ای است که انسان ایرانی خود را از خلال آن می‌تواند مشاهده کند، هستی گذشته‌ خود را در آن بازیابد و از مأورای آن به آینده‌ پر تلألو خود بنگرد. بی‌گمان هر سخنی درباره‌ تئا‌تر معاصر ایران، بدون ذکر نام رادی، ناتمام و ناقص است.»

بنیاد اکبر رادی به مناسبت پنجم دی ماه، سالگرد درگذشت این هنرمند پر افتخار کشورمان، ضمن طلب غفران و رحمت برای او، برای تمام هنرمندان و دست اندرکاران تئا‌تر ایران کامیابی و توفیق آرزو می‌‏کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *