“چمدان” فرهاد آییش در تئاتر شهر افتتاح شد


نمایش “چمدان” به کارگردانی فرهاد آئیش روز گذشته ، ۱۹ بهمن ماه با افتتاح ویدئو اینستالیشن این اثر نمایشی در سالن انتظار تالار اصلی تئاتر شهر ، اجرای خود را آغاز کرد .

افتتاح نمایش چمدان آییش

به گزارش تئاتر فستیوال ، نمایش ” چمدان ” به کارگردانی فرهاد آییش ، شامگاه روز گذشته ، شنبه ۱۹ بهمن ماه هم زمان با آغاز اجراهای عمومی این نمایش ، آخرین تمرین – اجرای خود را در جمع عکاسان ، هنرمندان و علاقه مندان به هنرهای نمایشی در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا کرد .

 همزمان با آیین افتتاح این نمایش ، نمایشگاه ویدئو اینستالیشن این اثر نمایشی به سرپرستی پویا آریان پور نیز در سالن انتظار مجموعه “تئاتر شهر” به نمایش در آمد .

فرهاد آئیش قبل از آغاز این اثر نمایشی در جمع تماشاگران با ارائه توضیحاتی در مورد برپایی این نمایشگاه گفت : نمایشی که امشب شاهد اجرای آن خواهید بود به نوعی تمرین نهایی ما برای اجراهای عمومی است. طی هفته‌های گذشته تلاش کردیم با استفاده از تبلیغات فضای مجازی این مسئله را مطرح کنیم که تنها نمی‌خواهیم مخاطبانمان به تماشای یک اثر نمایشی صرف بنشینند، بلکه تلاش داشتیم آنها را با مفهوم و ابعاد متفاوت “چمدان” روبه رو کنیم.

او با اظهار علاقمندی به اجرای یک کار مشترک با پویا آریان پور ادامه داد : آرزوی دیرینه من این بود که بتوانم روزی با پویا آریان‌پور که او را مانند فرزند خود می‌دانم یک پرفورمنس آرت اجرا کنم که هنوز امکان پذیر نشده است. این بار از او خواهش کردم تا این همکاری مشترک را در محیط یک ویدئو آرت به مخاطبان مان نشان دهیم،اتفاقی که توسط او فراتر رفت و تبدیل به یک ویدئو اینستالیشن شد. این مسئله باعث شد تا با همراهی ۱۲ هنرمند جوان که همگی دانشجویان آقای آریان پور هستند، نگاه‌های متفاوتی به موضوع “چمدان” شکل بگیرد تا تماشاگران ما پیش از ورود به سالن نمایش و تماشای دو اثر مختلف اما با یک نگاه مشترک، با پدیده متفاوت دیگری روبه رو شوند و این برای اولین بار است که هنرهای تجسمی و تئاتر در یک محل با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

در ادامه ی این مراسم نیز ، پویا آریان پور هنرمند هنرهای تجسمی و طراح ویدنو آرت این نمایش در طی سخنانی گفت : این لطف فرهاد آئیش بود که بار دیگر هنرهای تجسمی به تئاتر نزدیک شود . فضای امروز تئاتر به شکلی است که بینندگان تئاتر با هنرهای تجسمی یا آشنایی ندارند و یا از آن دور هستند،با اینکه زبان آنها به یکدیگر شبیه است و فقط فضاهای آن از هم دور به نظر می‌رسد. خوشبختانه اجرای این ویدئو اینستالیشن امکان مهمی بود که امیدوارم استمرار داشته باشد.

او در رابطه با اجرای این اثر عنوان کرد: موضوع مطرح شده یک شی بود، شیئی که چگونه در تغییر مکان و زمان، معنا و کارکردش را تغییر یافته می‌داند. این طرحی شد برای هنرمندان جوان که بر اساس آن تصورات خودشان را نسبت به این شیئی مشترک ارائه بدهند. بنابراین مکعبی از چمدان‌های گوناگون شکل گرفت که سعی کردند دیتاها را از آن پاک کنند و دیتاهای خودشان را به آن بیافزایند. به همین دلیل منظرهای گوناگون هنرمندان را نسبت به “چمدان خواهید دید.

گفتنی است نمایش “چمدان” به کارگردانی فرهاد آئیش از سه شنبه ۲۰ بهمن ماه ساعت ۱۹:۳۰ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت.

در این نمایش مائده طهماسبی، شقایق فراهانی، بهنام دارابی، حمیدرضا جدیدی، علیرضا زارع پرست، شبنم فرشادجو، رامین ناصرنصیر، خسرو پسیانی، نقی سیف جمالی، حمیدرضا نعیمی، بهناز نازی، مهسا طهماسبی، عرفان برزین، فرهاد آئیش، عزالدین توفیق، بای تنگ (baiteng)، کتانه افشاری نژاد، سمن طهماسبی و سیاوش اسدی ایفای نقش می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *